'Kunstdiefstal verjaart na twintig jaar. Dat betekent in veel gevallen dat de dief na die tijd eigenaar is van de kunst. Jurist Edgar Tijhuis, gespecialiseerd in kunstroof Deal rond gestolen schilderijen van drugsbaas Bruinsma Kunstdiefstal heeft lage prioriteit Augustus 2004 Op klaarlichte dag verdwijnen 'Madonna' en een versie van 'De Schreeuw' van Edvard Munch (samen goed voor 120 miljoen euro) uit het Munch-museum in Oslo. De werken duiken later (beschadigd) op. De banden tussen drugscriminelen en kunstrovers zijn soms erg nauw. Topcrimineel Klaas Bruinsma kwam via een drugstransactie in het bezit van een Frans Hals en een Jacob van Ruysdael. De twee schilderijen die in 1988 uit een museum in Leerdam werden gestolen, hadden een verzekeringswaarde van vijf miljoen gulden. Hij vraagt zijn Chileense lijfwacht Charlie Da Silva (bekend van uitspraken over Mabel Wisse Smit als 'Dat wijf van die Lange') om de kunst, tegen een leuk bedrag, terug te bezorgen. Na de moord op Bruinsma in 1991 zoekt Da Silva contact met de verzekeraar van het Leerdamse museum. Omdat hij bang is dat de verzekeraar hem 'een poot wil uitdraaien' vraagt hij misdaadverslaggever Peter R. de Vries om hem te helpen met de transactie. Da Silva spreekt met politie, justitie en de verzekeringsmaatschappij af dat hij de doeken tegen tien procent van de verzekeringswaarde teruggeeft. Zo krijgt Bruinsma postuum een half miljoen gulden voor de gestolen werken. Kunstroof heeft in Nederland geen hoge prioriteit. Tot 2002 was er een speciale afdeling Kunst en Antiek bij het Korps Landelijke Politiediensten maar die is intussen opgedoekt. Nu zit er bij de KLPD nog één man die de kunstroof in Nederland probeert te monitoren. Een speciale politiedienst is er niet. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld Italië waar circa 150 gespecialiseerde agenten zich bezighouden met de opsporing van kunstdiefstal. Ook de FBI heeft een speciale afdeling die zich bezighoudt met kunstdiefstal. Een museum bewaken is lastig omdat de kunst toegankelijk moet blijven voor het publiek. Bij bibliotheken is dat nóg lastiger omdat bezoekers de kostbaarheden daar in veel gevallen zelf moeten kunnen aanraken. Goede bewaking bestaat volgens beveiligingsexpert Ton Cremers uit verschillende lagen: camera's, bewakers, infrarood, detectiepoortjes. „Je bent niet beveiligd als je alleen elektronica hebt en je personeel laat de deur openstaan. En als de politie er tien minuten over doet om je museum te bereiken, moet je zorgen dat de dief minstens vijftien minuten nodig heeft om weg te komen. Zo eenvoudig als dat klinkt, zo lastig als het is." April 1991 Maar liefst twintig doeken van Van Gogh worden uit het Van Gogh-museum in Amsterdam gestolen, met een totale waarde van 500 miljoen euro. Ze worden kort daarna teruggevonden in een gestolen auto. Drie werken, waaronder 'Korenveld met kraaien' zijn ernstig beschadigd. Drie maanden later worden er vier verdachten aangehouden. December 2002 Via een ladder klimt een man aan de achterkant van het Van Gogh-museum via.een raam naar binnen en maakt in vijf minuten 'Zeegezicht bij Schevenin- gen' en 'Het uitgaan van de Hervormde kerk te Nuenen' buit. Twee mannen worden veroordeeld maar blijven ontkennen. De werken zijn spoorloos- kunst van kunst roven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11