iteraire zoo neer vader genoot boekenweek 2009 i in Zeeland Boekenweek in Zeeland 9 al wordt vanavond de 74e Boekenweek ingeluid, die duurt tot en met motto 'Tjielp Tjielp. De literaire zoo' - ontleend aan Jan Hanlo - staan rabbé schreef het Boekenweekgeschenk: Een tafel vol vlinders, een verhaal et jaarlijkse Boekenweekessay is van de hand van Midas Dekkers. In Piep. ireekt hij een lans voor dieren in de literatuur. toen ik dan toch nog werd gevraagd ver baasde dat me weer. Ik heb nooit grote lite raire prijzen gewonnen, en ik laat al jaren mijn boeken niet meer insturen. Ik haalde zelfs de longlist niet. Er bestaat misschien een misverstand tussen mij en de jury's." „Ik vind mezelf te goed of zij vinden mij te slecht. In ieder geval is dit wel iets wat me toekomt. Het mooie is dat ik door de CPNB gevraagd werd op de avond dat ik voor mijn laatste roman Marte Jacobs de Max Pam Award kreeg. Kijk, ik ben geen Arthur Japin of Jan Siebelink of die man van de vliegeraar, die bestsellers schrijven met een verkoop van meer dan 200.000 in. de eerste 2 maanden. Ik ben een man van eversellers. De renner, De grot, Het gouden ei. Die boeken blijven lopen, van Het gou den ei is net de 32ste druk verschenen." „Ik ben ooit begonnen verhaaltjes te schrij ven, gewoon om te schrijven. Wij hadden een schrijfmachine thuis, en ik vond dat een fascinerend apparaat. Er kwam een oergevoel over me. Ik ben gaan tikken. Voor mijn zesde maakte ik al verhaaltjes met een zelf uitgevonden fonetische spel ling. Die verhaaltjes zijn ook bewaard ge bleven, want mijn vader bewaarde en da teerde alles. Toen mijn ouders een leuke school voor mij zochten, was daar geen plek in de eerste klas. Omdat ik al kon schrijven en lezen mocht ik in de tweede klas beginnen. Dat heb ik te danken aan dat oergevoel om verhalen te verzinnen en op te schrijven." Een tafel vol vlinders vertelt het verhaal van Fred en Bram. Fred is een reisjournalist, die kort heeft samengewoond met een vrouw en haar zoontje Bram. Fred en Bram kunnen het heel goed met elkaar vin foto Peter Elenbaas worden. „Of ik vereerd was toen ik ge vraagd werd het Boekenweekgeschenk van 2009 te schrijven? Tien jaar geleden zou het me niet Verbaasd hebben als ik was gevraagd. De laatste jaren verbaasde me het juist dat ik niet werd gevraagd. En Maandag 16 maart Vlissingen, bibliotheek, 19.45-21.30 uur: Lezing Floor Arts van Vogelwerkgroep Walcheren over vogels in Zeeland. Dinsdag 17 maart Sint-Annaland, bibliotheek, 19.30 uur: Lezing schrijver Gerrit Jan Zwier over zijn reizen naar het hoge noor den, met name Lapland. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 20.00 uur. Schrijver en bioloog Tijs Goldschmidt te gast bij Stichting Lite raire Activiteiten Zeeland. Woensdag 18 maart Middelburg, De Drukkerij, 14.00-15.00 uur: Voorlezen voor laaggeletterden en mensen met een verstandelij ke beperking. Goes, De Koperen Tuin, 16.00 uur: De jongens van de Zeeuwse Koorschool zingen liederen over dieren en fabeldieren. Vlissingen, bibliotheek, 19.45 uur: Vertoning film March óf the Penguins. Zierikzee, Fizi, 20.00 uur: Lezing schrijver Herman Koch, wiens jongste roman (Het Dinereen ware best seller is. Donderdag 19 maart Middelburg, De Drukkerij, 15.00-16.00 uur: Tim Krab bé, schrijver van Boekenweekgeschenk, signeert: Terneuzen, Porgy en Bess, 20.15 uur: Tim Krabbé te gast bij Stichting Prometheus. Vrijdag 20 maart Middelburg, De Drukkerij, 10.00-11.00 uur: Voorlezen voor laaggeletterden en mensen met een verstandelij ke beperking. Middelburg, De Drukkerij, 15.30-17.30 uur: De Litera- tuurfabriek over Tim Krabbé. Zaterdag 21 maart Vlissingen, bibliotheek (vertrek), 7.00-11.00 uur: Vo gels spotten in het Nollebos. den. Na dat hij ge broken heeft met de vrouw, neemt Fred het co-ouderschap over Bram op zich. Fred lijkt op veel vaders. Een beetje mislukt, en daarom wil hij dat zijn kind zijn dromen gaat waarmaken. Fred wil Bram sturen, denkt hem te doorgronden. Maar hij moet zijn zoon loslaten. En dat vindt hij heel moeilijk, omdat een groot deel van zijn be staan daarmee wegvalt. „Waar ik het idee voor Een tafel vol vlinders vandaan heb? Ik heb als 25-jarige een tijdje samengewoond met een vrouw en haar zoontje. Toen voel de ik al dat ik meer een vader was dan een echtgenootHet was een uitgangspunt voor het Boekenweekgeschenk, werkmate riaal. Verder is het niet autobiografisch, al heeft Fred wel iets van mij als vader en Bram iets van mij als zoon. Ik ben pas laat, op mijn 44ste, vader geworden. Dat heeft een levensveranderende rol gespeeld. Ik kijk nu ook anders naar mijn vader. Je moet vader zijn om zoon te kunnen zijn. Mijn vader was een man die zijn stempel wilde drukken. Als puber haatte ik hem om de bemoeizucht van zijn liefde. Nu be wonder ik hem om de grootte van die lief de. Freds onhandigheid met Bram grijpt terug op mijn vader en mij. Fred is mis schien niet zo'n heel goede vader, maar hij is wel vader vanuit een enorme liefde, en dat kenmerkte mijn vader ook. Dit boek is ook wel een ode aan hem." Tim Krabbé: Een tafel vol vlinders - Boekenweekge schenk. Gratis bij aankoop van tenminste €11,50 aan Nederlandstalige boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9