Tjielp, tjielp: De I Ik wss altijd i dan een echt^ Dan moeten de vogels die er al waren, maar een stukkie inschikken Boekenweek in Zeeland Boekenweek in Zeeland Boekenweel J 8 I Dinsdag 10 maart 2009 PZC Met het traditionele Boekenb; zaterdag 21 maart. Onder het dieren dit jaar centraal. Tim Ki over een vader-zoonrelatie. H< Een kleine biologie der letteren b hoor'dat een mus tjielp, tjielp zegt." Is die mus nou wel of niet bedreigd? „Volgens de vogelbescherming wel, maar die belazert de boel. Het sterft werkelijk van de mussen. Te doen of de mens een bedreiging voor de mus is, is wel een heel merkwaardige omke ring van de feiten. Het is juist zo dat als er geen mensen in Nederland zouden wonen, er ook geen mussen zouden zijn. Wat er aan de hand is, is dat er weinig meer met dakpannen wordt ge bouwd, waardoor mussen minder nest gelegenheid hebben. Er zijn minder mussen dan vroeger, dat klopt, maar er zijn ook heel veel vogels bijgekomen, futen, noem maar op. Dan moeten de vogels die er al waren, maar een stuk kie inschikken, niks aan de hand." Uw boekenweekessay heet Piep. Maar op de voorkant staat een dodo. „Het heet Piep omdat het maar een klein boekje is. Als het dikker was ge weest, had ik het Brul genoemd." U pleit voor meer dieren in de literatuur. „Zeker 99 procent van de Nederlandse literatuur gaat over mensen. Ik verbaas me daar al lang over. Waarom zou je je als romanschrijver beperken tot je ei gen soort en al die andere diersoorten negeren? Het is of je een orgel met dui zend toetsen tot je beschikking hebt, waarvan je er maar één gebruikt." Midas Dekkers: Piep. Een kleine biografie der ietteren - Boekenweekessay, €2,50. door Maarten Moll Tim Krabbé (1943) schreef dit jaar het Boekenweekgeschenk Een tafel vol vlinders. Over een vader die zijn zoon graag ziet worden wat hij niet is ge- Midas Dekkers door Peter van Brummelen oor de Boekenweek, die dit jaar in het teken van dieren staat, schreef Midas Dekkers het es say Piep - een kleine biologie der letteren. Tjielp, tjielp, het motto van de Boeken week. Bestaat er onder biologen overeen stemming over hoe dieren klinken? „In wetenschappelijke publicaties kom je wel eens een sonogram tegen. Dan is het geluid van bijvoorbeeld een vogel gevangen in een grafiekje vol duistere wolken. Ik kan me daar net zo min een voorstelling van maken als een niet- bioloog. Dan kan ik meer met Petersons Vogelgids, het standaardwerk voor vo gelaars. Daar lees je: 'Geluid: een vro lijk tjielp, tjielp, twitter, twitter, tsjil^ tsjik, afgewisseld met opgewonden tjak, tjak, kik, kikke.' Als iemand je een maal verteld heeft dat een tjiftjaf tjiftjaf zegt, dan hoor je dat er ook in. Zoals ik Tim Krabbé: „Ik ben een man van eversellers. toonstelling Vossenstreken door burgemeester Lonink. Charlie May doet zijn Reinaert de Vos-rap. Goes, De Koperen Tuin, 19.30 uur: Lezing Libelle-co- lumniste Wieke Biesheuvel over dierenliefde. Zaterdag 14 maart Middelburg, De Drukkerij, 13.00-14.00 uur: Lezing Jos van den Broek over zijn boeken Strandvondsten en S trandevolutie. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 13.00-16.15 uur: 'Leesfeestje', literaire salon met Zeeuws Studenten Or kest, Kees Slager, Marcel Koopman, Karina Meeuwse en haar documentaire De Paardenmeesters van IJzendij- ke, Charlie May en zijn Reinaert-rap, Rieks Veenker, Dichtmasjien, Theo Raats en het kinderkoor Zeeuwse Muziekschool. Vrijdag 13 maart Middelburg, De Drukkerij, 15.45-16.45 uur: Dichter en schrijver Toon Tellegen sig neert. 's Avonds (20.00 uur) treedt hij met Het Wisselend Toonkwintet op in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. Terneuzen, bibliotheek, 19.00 uur: Opening ten- Woensdag 11 maart Middelburg, De Drukkerij, 14.00-15.00 uur: Joke Hen- drikse en Hanne Geerse lezen speciaal voor laaggelet- terden en mensen met een verstandelijke beperking voor uit boekèn uit de Boekenweek. Vlissingen, bibliotheek, 19.45 uur: Uilenballen uitplui zen. Terneuzen, Porgy en Bess, 20.15 uur: Bioloog, journa list en schrijver Dirk Draulans bij Stichting Prometheus in kader van Darwin-jaar. Donderdag 12 maart Middelburg, De Drukkerij, 16.00 uur: Opening exposi tie Tjielp, tjielp, tjielp, boven Walcheren van Stichting Teeken Academie Middelburg. Kloetinge, Geerteskerk, 19.30 uur: Lezing dominee Carel ter Linden. Zondag 15 maart Oostburg, Boekhandel Basting, 15.00-17.00 uur: Philip Freriks geeft lezing over zijn werk en zijn nieuwe boek Les chats des Lili.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8