Zeeland Kustwerk vertraagd door granaten Eindigen met meesterstuk DOMINICUS spectaculaire TEGELWEKEN 7-21 maart Officier eist taakstraf voor belastingfraude www.dominicus.nl MODESHOW Mijn uit oorlog blijkt na onderzoek door experts een zeeboei te zijn. Leerlingen Helchersee sluiten af met proeve van bekwaamheid. Administratie van directeur uitzendbureau verdween in container. Natuursteen en keramische tegels tegen de allerscherpste prijzen. UITNODIGING PZC Dinsdag 10 maart 2009 21 door Maurits Sep VLISSINGEN - Niet één, maar twaalf granaathulzen kwamen gisteren te voorschijn uit het strand bij Vlis- singen. Gelukkig waren ze leeg en konden ze niet meer ontploffen. En gelukkig bleek de 'mijn' ook geen mijn, maar een zeeboei. Door de vondst van explosieven uit de Tweede Wereldoorlog kwam wel het werk aan de kust tussen Vlissingen en Dishoek tijde lijk stil te liggen. Volgens water schap Zeeuwse Eilanden loopt het kustversterkingswerk aan de glooiing bij de Nolledijk twee we ken vertraging op. „Het zou half april klaar zijn, maar dat wordt eind april", zegt woordvoerster Emilie Sturm van het waterschap. „Maar het is in ieder geval klaar vóór het strandseizoen, zodat de toeristen er geen last van hebben." De projectielen zijn vorige week donderdag al gevonden. Een bom- expert heeft ze vrijdag onder zocht. Die middag hebben het wa terschap en de gemeente Vlissin gen besloten het werk voor het kustversterkingsproject Zwakke Schakels meteen stil te leggen. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft de vondst gisteren pas be kendgemaakt om te voorkomen dat nieuwsgierige mensen er in het weekeinde op af zouden ko men en er zouden gaan graven. Het Explosieven Opruimingscom mando kon namelijk gisteren pas komen om de projectielen op te graven. „We hebben er in het weekeinde zand overheen gelegd en dat is vandaag weer wegge Schouwen-Duiveland kent nogal wat kleine scholen. In een serie wor den ze belicht. Vandaag: de Helcher- seeschool in Scharendijke. door Marijke Vael SCHARENDIJKE - „Altijd van boven naar onderen en ook de achter kant niet vergeten." Terwijl de kleuters vol ontzag naar het enor me gebit in haar handen kijken, vertelt de 12-jarige Jennifer Nie- mantsverdriet hoe ze hun tanden moeten poetsen. Jennifer weet er bijna alles van. De les over tandverzorging, die ze met haar klasgenoten Larissa van Leeu wen (n) en Rinske van Santé (12) maakte, is namelijk hun 'meester stuk'. „Een proeve van bekwaam heid, waarmee leerlingen aan het eind van hun basisschooltijd laten zien dat ze vaardigheden hebben en samen kunnen werken," vertelt leerkracht Evelien van der Bok. Op de christelijke basisschool Hel chersee in Scharendijke is zij on der andere actiefin groep 8. De meesterstuk-opdracht is geïn spireerd op de middeleeuwse tradi tie om een ambacht te leren via de stadia leerling, gezel, meester. Het is een onderdeel van het groeps- doorbrekend werken. Schooldtrec- Helcherseeschool De Helcherseeschool is de eni ge basisschool in het 1340 in woners tellende Scharendijke en telt 65 leerlingen. De school is onderdeel van Ra dar, de eilandelijke vereniging voor Protestants Christelijk On derwijs. Tachtig procent van de leerlingen heeft een niet-chris- telijke achtergrond. De naam Helchersee is afkom stig van Helchers Ee, een oud watertje bij Scharendijke. In het logo van de school zijn drie kinderhanden afgebeeld, symbolisch voor de verschillen de leerniveaus van leerlingen. teur Nelly de Bruijne: „Wij wer ken vanuit het motto 'samen groeien, samen leren'. Ieder kind is anders en heeft sterke en zwak ke kanten. Daar spelen we op in door leerlingen met verschillende 'De tandarts is toch een beetje eng, vooral als hij moet boren' ontwikkelingsniveaus samen op drachten te laten uitvoeren. Ieder kind brengt zijn eigen talent in, waardoor ze ook van 'elkaar leren." Het groepsdoorbrekend leren haald", legde Sturm uit. De explo sieven lagen bij de Nolledijk, in de buurt van de strandovergang Zwa nenburg. Het waterschap heeft het gebied afgezet, maar het strand blijft wel voor iedereen toeganke lijk. „Het is maar een klein stuk waar je niet mag komen, dichter bij het water is er niks aan de hand", verklaart Sturm. W* Bij kustwerk aan de Nolledijk in Vlissingen zijn twaalf lege gra naathulzen en een zeeboei gevon den. De komende week wordt verder gezocht naar projectielen. Het bedrijf Van der Herick, een on derdeel van aannemingsbedrijf Zeeuwse Stromen dat de kustver- sterking uitvoert in opdracht van het waterschap, zoekt in de omge ving naar andere explosieven. Van der Herick is daarin gespeciali seerd. Sturm: „Deze week worden de locaties in beeld gebracht. Vol gende week gaan mensen met me taaldetectors op de verdachte plek ken op jacht naar projectielen. De week daarna worden ze opgegra ven." Zolang dat onderzoek duurt, mag er niet aan de glooiing bij de Nolledijk worden gewerkt. door Emile Calon MIDDELBURG - Een taakstraf van honderd uur. Die straf eiste giste ren officier van justitie W. Horen tegen een 56-jarige inwoner van Zierikzee. De man zou als werkge ver van een uitzendbureau voor de landbouwsector zeker 55.000 euro te weinig omzetbelasting heb ben opgegeven. De man erkende tegenover de Mid delburgse rechters dat hij in de ja ren 2003-2005 niet altijd alle gege vens correct had doorgegeven aan zijn boekhoucfer. Volgens hem had hij het destijds veel te druk omdat hij én moest werken én thuis ook nog eens allerlei proble men had. De officier liet blijken dat hij bij zijn strafeis rekening hield met de vele schulden die de man nu al heeft. Raadsman J. Broers erkende dat zijn cliënt geen boekhouderskwali teiten had. „Het was een echte schoenendoosadministratie. Maar er is geen sprake van kwade op zet", zo verdedigde hij de man. De advocaat betreurde het dat hij de administratie niet zelf had kunnen doornemen omdat een deel zoek is. Die is volgens de Zierikzeeë- naar door een deurwaarder in een container gegooid. Uitspraak 23 maart. De 12-jarige Jennifer Niemantsverdriet toont de jongste leerlingen hoe je moet poetsen. Links van haar Larissa en Rinske, waarmee ze de tandartsles ontwikkelt. foto Dirk-Jan Gjeltema wordt onder andere in de praktijk gebracht met behulp van 'samen- leesboeken'. Daarin worden sim pel leesbare teksten afgewisseld met wat moeilijkere, waardoor leerlingen die nog niet zo gemak kelijk lezen beurtelings voorlezen met meer ervaren lezers. „Ze gaan allemaal beter lezen, terwijl de goe de lezers ook leren geduld te heb ben met jongere kinderen en hen positieve aandacht te geven." Samen leren wordt toegepast in meerdere vakken. „We letten erop dat kinderen worden uitgedaagd op hun eigen niveau, zodat ze suc ceservaringen opdoen. Dat is be langrijk voor hun zelfvertrouwen," benadrukt Nelly de Bruijne. Zij leidt de school drie jaar en weet dat groepsdoorbrekend leren veel organisatie vergt. „Het lukt omdat we kleine groepen hebben." Groep 8, waarin Jennifer, Larissa en Rinske zitten, telt 13 leerlingen. In vijf groepjes creëren ze momen teel een eigen 'meesterstuk'. Er wordt gewerkt aan het ontwikke len van een autoganzenbord met wasstraten en flitspalen, aan een sportles, een kabouterles, een po- werpoint-presentatie over de Hel cherseeschool en de les over tand verzorging. „We vinden de tand arts een spannend onderwerp. Hij is toch een beetje eng, vooral als hij moet boren. We kozen het ook omdat kleine kinderen er wat van kunnen leren." UVvi?? 's;"\ DINSDAG 17 MAART 10.00- 13.30- 16.00 uur - reserveren is gewenst - E o CJ ai ~o O E <d a; L_ _Q E 'cd WALSTRAAT VLISSINGEN 0118-440450

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71