Zeeland Mensen weten Bruse Kijk en Koophal Oma Kruit leert van paard Kevin te houden Auteurs kinderboeken te gast in bibliotheken voor Schrijversfestival. 18 I Dinsdag 10 maart 2009 PZC S 'En nu maar hopen dat er van de zomer een hittegolf komt' Het is niet het eerste product dat je verwacht aan te treffen in een verkoophal van een hervormde ge meente: felicitatiekaarten voor kin deren die 'ter communie' ztjn ge gaan. „Daar kwam eens iemand mee aanzetten", wijst beheerder Dies van den Berg op de professio nele kaartenstandaard waarin on der meer communie- en vormsel- kaarten zitten. „Toen de dominee langskwam, zei hij: ik denk niet dat deze hier heel snel worden ver kocht." Zo is het trouwens met al le producten die in de Bruse loods staan. Soms staan dingen een jaar te verstoffen. Een andere keer is Koelkasten doen het altijd goed. „Die zijn zo weg", weet Van den Berg. „Mensen zetten er graag nog eentje in hun schuur bij. Ja, goede koelkasten zijn altijd welkom." Ook een stofzuiger extra blijkt po pulair. Computerschermen daaren tegen raak je aan de straatstenen niet kwijt, vertelt Marlien Wie- laart. Apparatuur moet natuurlijk werken, maar er gaat wel eens iets mis. „We zitten al een half jaar naar de Everly Brothers te luiste ren", vertelt Wielaart over haar cd-speler met niet-functionerende klep. Vraag en aanbod staan onder tussen niet stil. „Een paar jaar gele den was er meer oud spul", om- het in een oogwenk weg. Zoals de lading die eens is opgehaald in het Zierikzeese Kaaskenswater. „Dat werd door mensen hier meteen van de aanhangwagen gepakt." Grootste klapper was de verkoop van de eigen Opel Blitz. Een vrachtwagentje dat op deze ma nier voor een veel praktischer aan hangwagen ingeruild kon worden. Maar het blijft altijd -weer span nend wat de markt uiteindelijk doet. Zo kreeg de Kijk en Koophal laatst van een bedrijf een serie ven tilatoren. Van den Berg: „En nu maar hopen dat er van de zomer een hittegolf komt." schrijft Gerrit Siesse de trend. „Donkere meubels. Terwijl je nu veel meer lichteiken ziet." En ach, ze hebben in de Kijk en Koophal ook weieens een kans gemist. „We hebben een keer aan een Duitser voor een habbekrats een schilderij verkocht. Dat bleek best wat waard te zijn." Of die keer dat ze een Rotterdamse boekhandel leeg mochten halen en daar de eerste uitgave van een Dik Trom niet op waarde schatten. „Het is hét risico, maar meteen ook de leukste kant hiervan", vindt Wielaart. „En je moet je er niet te veel van aantrek ken, anders zou je bang worden om nog iets te verkopen." Kaartencaroussel met communie- kaarten. foto Dirk-Jan Gjeltema In tijden van crisis is een zaak met tweedehands spulletjes geen overbodige luxe. De Kijk en Koophal in Bruinisse boert echter sinds de oprichting al goed. door Esme Soesman Toekomst te over voor de aan de Industrieweg ge vestigde hal met tweede hands spulletjes van de Hervormde Gemeente Bruinisse. „Dit heeft eindeloos het leven. Als er tenminste voldoende medewer kers zijn", denken beheerder Dies van den Berg en zijn echtgenote Marlies. Die bezetting is nu nog geen enkel probleem. In de 'Stier- kasse' (ofwel stuurhut), een soort inpandig kantoor in de Kijk en Koophal, is het altijd een zoete in val. „Ontzettend gezellig, ook als er verder niemand komt. Er wor den nieuwtjes uitgewisseld. Er wordt veel gelachen", roepen Mar lien Wielaart, Nelly Schraver, Ger rit Siesse en Dies en Marlies van den Berg door elkaar heen. Zoals laatst toen er één met een flesje glühwein aan kwam zetten. „Die hebben we in de waterkoker opge warmd." Een dikke 20 jaar geleden werd de basis voor de hal gelegd, spit man van het eerste uur Luuk Ottens in zijn geheugen. Er werd af en toe eens een bazaar georganiseerd. „Dan bleef er altijd wel spul over. Wat moet je daarmee?" Het werd opgeslagen in garages en een enke le keer verkocht op een rommel markt elders. Tot het moment dat de kerkvoogdij besloot een stuk loods te huren. „Een kwart in de winter en een halve in de zomer, want dan stonden de caravans bui ten". Het vaste verkooppunt, de Kijk en Koophal, was een feit. Een jaar of 15 geleden werd overge gaan tot aankoop van een voorma lige autoshowroom op de huidige plek. Na een allesverwoestende brand in 2005 werd gekozen voor herbouw. Vanwege het sociale aspect, maar zeker ook omdat de Kijk en Koophal de kerk wat ople vert. In de loop der jaren kon on der meer het orgel van de opbreng sten worden gerestaureerd. De her opbouw was een klus. „We had den niets meer", blikt Dies van den Berg terug. Schraver: „Maar als je hier begint met een paar kop jes dan groeit het zo weer aan." „Ja echt. Het stond hief zo weer vol. Buutengewoon", concludeert Wielaart. En nog steeds komt er telkens spul bij. Helaas ook veel zooi die stomweg voor de deur wordt gedumpt. „Mensen die te beroerd zijn om even naar de stort door te rijden." Klanten weten de weg minstens zo goed te vinden. „Op een goede woensdag komen er wel vijftig mensen langs." Van Bruinisse, of toeristen die een huis je in de buurt hebben. Van elders van Schouwen-Duiveland, Flip- land en soms zelfs een handelaar uit het Rotterdamse. Morgen trou wens even niet. Dan is de Kijk en Koophal vanwege biddag dicht. 'Het is hét risico maar meteen ook de leukste kant hiervan' 'Een ouderwetse kookketel voor wasgoed die als mosselpan gebruikt gaat worden' Een man die stoelen en servies kwam afleveren, stond een week later opnieuw voor de deur van de Bruse Kijk en Koophal. Hij wilde zijn spulletjes toch liever terug. Of wat je ook hebt:, mensen die iets kopen, er een jaartje van genieten en het meubelstuk dan weer keu rig terugbrengen. Er worden soms dingen gebracht waarvan niemand eigenlijk weet waar ze voor die nen. Of mensen weten het wel, maar besluiten tot creatief herge bruik. Marlies van den Berg: „Laatst werd zo'n ouderwetse kookketel voor wasgoed meegeno men. Om als mosselpan te gebrui ken." Van Flakkee komt een stel waarvan de vrouw het altijd voor elkaar krijgt om bij het rondkijken serviesgoed te laten sneuvelen. Maar er is ook een vrouw die al tijd om kapotte schoteltjes komt, voor het maken van mozaïek. Wie de drempel van de Bruse hal over stapt, wordt met bonte verhalen verwelkomd. Ottens, die na de brand het beheerdersstokje aan Van den Berg heeft overgedragen, heeft met zijn vrouw ook altijd graag zijn schouders onder de hal gezet. Het heeft een meerwaarde boven de (meer gebruikelijke) ba zaar die op vele andere plaatsen veelvuldig wordt gehouden. „Je bent het hele jaar aan het inzame len en opslaan. En dat moet je dan op één dag allemaal zien te verko pen. Maar het kost je bijna even veel energie." Ook de huidige club steekt (naast de openingstijden woensdag van 14.00 tot 17.00 en za terdag van 9.00 tot 12.00 uur) vele uurtjes in het selecteren en op or de houden van de spulletjes. Voor de kerk, om van alles en nog wat mee te betalen. Dies van den Berg: „Voor jezelf zou je het niet doen, je zou er niet van kunnen leven." Straver: „Terwijl de kerk deze bij drage wel missen zou." Nelly Schraver, Marlies van den Berg, Marlien Wielaart, Gerrit Siesse en Dies van den Berg (van links naar rechts). foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Waarom gaat iemand boeken schrijven? Dat wilden de leerlingen uit de groepen 4 tot en met 6 van openbare basisschool Theo Thijssen uit Zierikzee gister ochtend in bibliotheek De Stolpe wel eens weten van Johanna Kruit. De 68-jarige schrijfster uit Biggekerke was daar uitgenodigd in het kader van het Schrijversfesti val van BibliObsterschelde. Voor Kruit werd de basis voor haar latere loopbaan al in haar jeugd gelegd. „Ik had elf broertjes en zusjes en moest hen als één na de oudste vaak bezig houden. Dan vertelde ik verhaaltjes die ik zelf verzon. Later ben ik die gaan op schrijven." Kruit's rijke fantasie heeft haar ruim vijftig boeken opgeleverd. De schoolkinderen wilden er veel over weten. Onder aanvoering van leerkracht Niels Leenheer vuurden zij talloze vragen op de schrijfster af Zo kwamen zij te weten dat Kruit graag in dagboek- en brief vorm schrijft, omdat zij de verha len graag tot een persoon richt. Haar eigen favoriete schrijvers zijn Harriet Beecher Stowe (De Neger hut van Oom Tomen Astrid Lind- gren, vooral vanwege de boeken over Nils Holgersson. De leerlingen stelden ook de ken nis over haar eigen boeken op de proef Zij maakten tekeningen naar aanleiding van haar verhalen. Aan Kruit de opdracht te zeggen om welk verhaal en wel fragment daarin het ging. Naast boeken vol fantasie schrijft Kruit ook waargebeurde verhalen. Eén daarvan las zij de kinderen voor. Kruit vertelt daarin hoe zij haar angst voor paarden overwon en veel is gaan houden van Kevin, het paard dat haar kleindochter Li za drieënhalf jaar geleden moest achterlaten toen zij met haar broer tje en oüders naar Canada emi greerde. Johanna Kruit las gistermiddag voor in bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamstede. In De Zaete in Bruinisse maakte schrijver Ro- bert-]an Zwiers zijn opwachting. Johanna Kruit leest voor in bibliotheek De Stolpe. foto Dirk-Jan Gjeltema Serie schilderijen met certificaat. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 68