PZC Plan voor uitbreiding kassengebied 17 «fff JW ■LM I gM W SCHOUWEN-DUiVELAND 27 18 en 19 Meer werk en fraaier aanzicht in Sirjansland in ruil voor meer glas. Bruse moeder bedreigt met mes jongen Fietspad De kegelbijvlieg is in iedere tuin te vinden Dinsdag 10 maart 2009 Zaak tweedehands spullen bloeit nu met kredietcrisis Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Martijn de Koning SIRJANSLAND - De vijf tuinders ten zuidoosten van Sirjansland willen gezamenlijk met zo'n 25 procent groeien. Daar staat tegenover dat ze zorgen voor meer werkgelegen heid en inpassing van hun kassen in het landschap. Dat staat in een plan van Sir United, waarin de tuinders zich verenigd hebben, en landbouworganisatie ZLTO. De uitbreiding van de kassen is bijna volledig gepland tussen het al bestaande glas: inbreiding dus. Alle deelnemende bedrijven (Van Noord, Meer Camp, Droppert, De Grevelingen en Van Duijn), geves tigd aan beide kanten van de Noord Hogeweg aan de noordkant van de Ringweg, hebben hun ei gen plannen en willen die samen realiseren. Dat heeft wel wat aan passingsvermogen van de betrok ken tuinders gevergd, die het eens moesten worden over de precieze invulling van de beschikbare ruim te. „Het gaat erom dat het gebied er beter uit komt te zien", zegt tuinder Pleun van Duijn. „Anders gaat het verpauperen en daar heb ben we geen van allen wat aan." Het kassenoppervlak moet groeien van 40 tot 52 hectare. Vol gens de regels mag dat niet van de provincie. Wethouder Roel van der Wekken (ruimtelijke orde ning) ziet toch mogelijkheden. Dat de gemeente mee wil werken, is al een flinke stap voorwaarts. De tuinders pleiten al dertien jaar voor uitbreiding, maar ontmoet ten tot nu toe maar weinig enthou siasme. „Deze plannen zijn realistisch", zegt Van der Wekken. „Met de ideeën tot nu toe wilden we niet eens naar de provincie stappen. We zouden voor schut hebben ge staan." Nu is de wethouder wel positief ge stemd. „We hopen dat de voorde len van dit plan zo groot zijn, dat Provinciale Staten hier toch groen licht voor geven." Die voordelen zijn er op verschillende gebieden. Zo stijgt de werkgelegenheid van 240 naar 300 fte's. „En dan gaat het om meer dan zestig mensen", zegt Van der Wekken. „Want er werken veel parttimers in deze sec tor." Producentenorganisatie Sir Uni- ted heeft een plan gemaakt voor uitbreiding van het kassenopper vlak bij Sirjansland. Dat moet met 25 procent groeien. Verder moeten nieuwe warmtebuf fers bij de kassen straks zorgen voor een flinke teruggave van ener gie aan het electriciteitsnet. Vol gens Sir United is dat voldoende om alle huishoudens op Schou- wen-Duiveland van energie te voorzien. Ook gaat het gebied er fraaier uit zien. Zo komen er een groensingel en een wandelpad rond de kassen. Voor dat doel wordt een groen fonds opgericht. Daarin kunnen ook omwonenden en de dorps raad Sirjansland meepraten. Gemeente en Sir United hopen dat de plannen binnen vijfjaar ge realiseerd zijn. BROUWERSDAM - Een 48-jarige vrouw uit Bruinisse is zaterdag avond aangehouden nadat ze een 18-jarige jongen met een mes had bedreigd in het zwembad van bun galowpark Port Zélande op de Brouwersdam. Het vriendengroep je van de jongen had ruzie gekre gen met een andere groep, waaron der de dochter van de verdachte. Die waarschuwde haar moeder, die met een mes kwam aanzetten. ZEEUWSE Eindelijk had ze 'em dan, haar splinternieuwe Sparta. Na jaren van fysieke stilstand, maar structurele geldstortingen op de rekening van de plaatselijke sportschool werd het ook wel eens tijd voor wat lichaamsbeweging. En dus waagde ze zich zaterdag aan eenfietstocht. He-le-maal van Vlissingen naar Westkapelle. Tip? redactie@pzc.nl En terug. Totaal uitgeput was ze, maar voldaan. Zó voldaan dat ze de maandag erop haar nieuwjaars voornemen inwilligde: op de fiets naar kantoor. Van Vlissingen naar Middelburg. Bijna bleef het bij die ene keer. Ze moet er nog even aan wennen dat ze op het fietspad kan blijven, en de autoweg mag mijden. De kassen bij Sirjansland, nu nog prominent aanwezig, worden straks grotendeels aan het zicht onttrokken door groensingels. foto Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67