Zeeland diamanten jubileum jeugdig en fris Brochure en boek zingen lof Eligius(kerk) Swiss f^7Sensec Te druk voor werkstraf Aankleding met kruiswegstaties, beschilderde absis en heiligenbeelden liet gelovigen zich thuisvoelen in Eligiuskerk. Jarige kerk inviteert geestelijke leider (bisschop Hans van den Hende) en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders (Karla Peijs en Jaap Sala). Eloy én bisschop en prediker Eligius laten komen, eh- Oostburgse geloofsgemeenschap. n'auasm voof Eloy, www.swisssense.nl PZC Dinsdag 10 maart 2009 I 1 9 Oostburgse Eligiuskerk blijft vitaal door mensen buiten de liturgie tot kerkgang te bewegen voor bezoek aan tentoonstelling, concert of KBO-bijeenkomst. door René Hoonhorst Voor de Oostburgse Heili ge Eligiuskerk is de zes tigste verjaardag komen de zondag memorabeler dan eerdere jubilea. Met zestig is de kerk even oud als haar voorgan ger werd. De voormalige Eligius kerk, in 1884 in gebruik genomen, viel in het najaar van 1944 ten prooi aan oorlogsgeweld. Het huidige godshuis was de eer ste nieuwe katholieke kerk, die na de Tweede Wereldoorlog werd ge bouwd. Het sobere gebouw, geen neogotisch pronkjuweel als de voorganger, oogstte veel lof bij ar chitecten en bouwers, maar leidde tot minder enthousiasme bij de ge bruikers. De pastoor en de gelovi gen voelden zich meer thuis toen de oude beelden terug waren, de absis was beschilderd met kleurrij ke bijbelse afbeeldingen en er een prachtige kruisweg aan de muren hing. Toen de klokkenstoel in 1956 was vervangen door een echte kerktoren was het godshuis voor de kerkgangers pas echt af Zo'n tweeduizend West-Zeeuws- Vlamingen zijn nu parochiaan van de geloofsgemeenschap Eligius, die deel uitmaakt van de Inter Paro- Goudsmid chiële Vereniging west- inspireren Zeeuws-Vlaande- ren. Dat zijn er honderden meer dan zestig jaar geleden. Maar net als in andere kerken loopt het be zoek gestaag terug. Toch is en blijft de Eligiuskerk het samenkomstge bouw voor een vitale geloofsge meenschap, stelt pastoraal vrijwilli ger Nico Peterse. Ook al omdat het kerkbestuur rond de eeuwwisse ling durf toonde. De bestuurders wachtten niet lijdzaam af tot de schulden zich ophoopten en de in komsten verder terugliepen. Het parochiehuis, de pastorie en twee garages werden verkocht en de kerk werd aangepast voor multi functioneel gebruik. Het godshuis werd in tweeën gedeeld. Het voor ste gedeelte is nog steeds exclusief ingericht voor de liturgie. In het midden achterin werd een ont moetingsruimte gecreëerd, waar vergaderingen en bijeenkomsten kunnen worden gehouden. In de zijbeuken van het achterste deel zijn kantoorruimtes voor het brengen een divers publiek naar de kerk. Een godshuis gaat, net als een gewoon huis, leven als het wordt gebruikt en bewoond", be nadrukt het trio. Het is mooi dat 15 maart precies op een zondag valt, want daardoor kan de verjaardag precies zestig jaar na de plechtige inwijding van de kerk worden gevierd. De ver jaardag is ook een mooie aanlei ding om beschermheilige Eligius samen met zijn godshuis wat meer tot leven te was de edelsmid, IPV-secretariaat en het pastores team en een keukentje gehuisvest. De ontmoetingsruimte kan tijdens drukke vieringen (Kerstmis of be grafenissen) bij de liturgische ruimte worden getrokken. Het multifunctioneel gebruik maakt de kerk 'vitaler, betogen Peterse, pastoraal teamleider Frans van Geyt en deelraadvoorzitter Theo Boogaard van de geloofsgemeen schap Eligius. „Tentoonstellingen, concerten en kaartmiddagen die het aan het begin van de zeven de eeuw tot muntmeester aan het hof van koning Dagobert schopte. Na de dood van de koning werd hij priester en later bisschop. Als prediker kerstende hij grote delen van Vlaanderen en de toenmalige West-Zeeuws-Vlaamse eilanden. Na de feestelijke, ook op kinderen geënte, mis komt Eloy als goud- smidnaar het kerkplein om het eer ste exemplaar van de kerkbiografie 'Erfgoed te Boek' te overhandigen. foto Peter Nicolai Het diamanten jubileum van de Oostburgse Heilige Eligiuskerk viel bijna sa men met het jaar van het Reli gieus Erfgoed. Voor pastoraal vrij williger Nico.Peterse en pastoraal werker Frans van Geyt een mooie aanleiding om de historie van het godshuis te boekstaven. In Erfgoed te Boek is niet alleen de geschiedenis van het godshuis zelf te vinden, maar is ook aandacht besteed aan de inrichting van de kerk. Geïnteresseerden komen al les te weten over onder meer de heiligenbeelden, de schildering in de absis en de kruiswegstaties. Maar de schrijvers vergeten ook doopvont, tabernakel en karakteris tieke kandelaars niet. Op het om slag prijkt 'het lammetje Gods', van edelsmid Jan Noyons. Het me daillon met het lammetje siert de deur van het tabernakel. „Het is een prachtig kunstwerk met draad- en emailtechnieken, die des tijds nieuw waren. Het tabernakel staat er zestig jaar, maar ik denk dat zelfs veel trouwe kerkgangers niet weten waar het lammetje is te vinden." Het boekje is voor 15 eu ro te koop bij de kerk en boekhan dels in Sluis en Oostburg. Een wat beknoptere kerkhistorie is te vinden in de jubileumbrochure die vorige week huis-aan-huis in Oostburg verscheen. De brochure is bedoeld als opmaat voor de fees telijke mis op zondag 15 maart. De Bredase bisschop Hans van den Hende is één van de voorgangers. De Zeeuwse commissaris Karla Pe ijs en de Sluise burgemeester Jaap Sala zijn de 'wereldlijke' gasten. Edelsmid Jan Noyons ontwierp het tarnakel met kruis. Het 'lammetje Gods' op de tabernakeldeur siert de omslag van Erfgoed te boek. foto Peter Nicolai BOXSPRINGS S. MATRASSEN Middelburg: Woonboulevard de Mortiere 18a Aanbieding exclusief in Breda, Den Bosch, Deurne, Middelburg, Oisterwijk, Son en Uden Gestoffeerd hoofdbord 2 elektrisch verstelbare boxsprings 2 luxe pocketveren matras- nnnn m sen 2 matrasbeugels 1 latex topdekmatras met split Normale prijs nu voor uO£.U j™ DEN HAAG - Een 53-jarige Kappel- bruggenaar zou geen tijd hebben om de 200 uur werkstraf uit te voe ren die hij van de Middelburgse politierechter kreeg opgelegd na dat er zo'n 3000 hennepstekken en planten bij hem waren aange troffen ruim anderhalf jaar gele den. De vraag aan het hof was gis teren of 't misschien wat minder kon met die werkstraf. Nog mooier zou volledige vrijspraak zijn, meende advocaat mr. R. Maat. Hij had zo z'n twijfels over de anonieme tip die tot de inval had geleid. Hofaanklager W. van Fessem hield in zijn eis vast aan de 200 uur werkstraf die de Middel burgse politierechter februari vorig jaar oplegde. Het hof velt zijn oor deel op 23 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57