Binnenland Dure kinderopvang raakt lage inkomens Kamer wil onderzoek naar files door flitsers Ook veel uniek archiefmateriaal uit Nederland bedolven in Keulen €64 Gdobe Q-koorts bij geiten in Overijssel SP wil roken in kleine kroegen toestaan €59 4 I Dinsdag 10 maart 2009 PZC Eén op de vier gezinnen betaalt fors meer aan opvang kroost. Veel nog nauwelijks bestudeerde stukken verloren gegaan. Ontdek... de vrijheid van een autovakantie! Duitsland Bad Wildungen Nederland Noordwijk aan Zee DEN HAAG - Een Kamermeerder heid van CDA, PvdA en WD wil een onafhankelijk onderzoek naar de gevolgen van snelheidscontro les met flitsers op filevorming. Aanleiding is een gisteren uitge zonden onderzoek van RTL Nieuws in samenwerking met de Verkeersinformatiedienst VID. Daaruit blijkt dat in bijna twintig procent van de plaatsen waar op snelheid wordt gecontroleerd files ontstaan. Het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) bestrijdt dat en zegt op basis van eigen onderzoek dat bij drie procent van de radarcon troles vorig jaar een file is ont staan. De Tweede Kamer wil weten wel ke partij er nu gelijk heeft. De VVD is daarnaast nieuwsgierig wat de economische schade is en of er ook ongelukken door ont staan. De PvdA wil weten of er geen files of ongelukken ontstaan als mensen weten waar de snel heidscontroles zijn. Want dan kun nen ze er op inspelen door tijdig af te remmen. DEVENTER - Op een geitenboerderij in Overijssel is q-koorts uitgebro ken. Dat heeft een woordvoerster van het ministerie van Landbouw gisteren bevestigd. Het departe ment wil niet zeggen om welk be drijf het gaat en waar het is geves tigd. Een woordvoerder van LTO-Nederland zei dat het gaat om een boerderij bij Deventer. Q;koorts trof tot nu toe alleen die ren en mensen in het zuiden van het land. De bacterie is gevaarlijk. Schapen en geiten met q-koorts krijgen vaak miskramen. De bacte rie zit in het bloed, het vruchtwa ter, urine en ontlasting. Dit komt in stro en mest terecht. Als de mest wordt uitgereden kunnen mensen via de lucht besmet wor den. Ook kunnen mensen de bac terie via aanraking binnenkrijgen. Besmette mensen vertonen griep- achtige verschijnselen en kunnen longontsteking krijgen. Bij sommi gen leidt het tot een chronische aandoening, meestal een ontste king van de hartkleppen. door Annemieke Kooper DEN HAAG - Eén op de vier gezin nen betaalt dit jaar fors meer aan kinderopvang en buitenschoolse opvang. Gemiddeld gaan zij er en kele honderden euro's op achter uit. Gezinnen met lagere inko mens worden verhoudingsgewijs hard getroffen. Dat blijkt uit cijfers van het FNV Meldpunt Kinderopvang. Ouders konden daar sinds januari melden hoeveel duurder de opvang van hun kinderen was geworden. Vakcentrale FNV bevestigt met de cijfers zijn voorspellingen van vo rig jaar. Het kabinet besloot toen dat ouders vanaf 2009 meer moe ten bijdragen aan de kinderop vang. Ook werd het geld dat zij per uur kinderopvang van de belasting zouden terugkrijgen, bevroren op 6,10 euro. Ruim twintig procent van de kinderdagverblijven rekent echter een hoger uurtarief. Ouders draaien voor die extra kosten op. Een kwart van hen betaalt per kind gemiddeld vijfentwintig cent meer per uur opvang dan vorig jaar. Een gezin met twee kinderen, die drie dagen per week naar de kinderopvang gaan en van wie bei de ouders werken, kan zo_ ruim vijfhonderd euro per jaar duurder uit zijn. Het ministerie van Onderwijs heeft een onderzoek ingesteld naar de tarieven. Dat sommige ouders meer geld kwijt zijn dan an dere jaren heeft volgens het minis terie vooral te maken met buiten sporige verhoging van de uurtarie ven. „We moeten kijken of die ver- pw Een kwart van de gezinnen is dit jaar fors'meer kwijt aan kinderop vang. Volgens het ministerie van Onderwijs komt dat door buiten sporig verhoogde uurtarieven. hogingen echt noodzakelijk wa ren. Voor 6,10 euro per uur kan pri ma kinderopvang worden gereali seerd", aldus een woordvoerder. Volgens vakcentrale FNV denken ouders zelf dat zij nog meer geld kwijt zijn. Velen beseffen niet dat zij via de Belastingdienst compen satie kunnen ontvangen. Naast het kindgebonden budget, dat ieder ge zin met kinderen jonger dan acht tien jaar en met een inkomen tot ongeveer 50.000 euro automatisch krijgt, hebben zij ook recht op een hogere inkomensafhankelijke com binatiekorting (IACK). Die moe ten ouders zelf aanvragen en wordt aan het eind van het jaar met de belastingaangifte verre kend. Veel vaders en moeders hebben dat nog niet gedaan en lopen daar door geld mis. Zij kunnen name lijk nu al een voorlopige teruggaaf indienen, en een deel van de ge maakte extra kosten meteen terug krijgen. peter EQ2BB2 LEIDEN - Het Historisch Stadsar chief in Keulen bevatte een schat aan documenten die van grote waarde waren voor Nederlandse historici. Dat zegt de Leidse weten schapper Geert Janssen. Met het in storten van het archief, vermoede lijk als gevolg van de aanleg van een metrobuis, zag hij in één dag zijn belangrijkste onderzoeksmate riaal verloren gaan. „Keulen is een aartsbisdom. Tot de zestiende eeuw werd vanuit deze Duitse stad een omvangrijk deel van Nederland kerkelijk bestuurd. Voor veel mensen die onderzoek doen naar de middeleeuwen is dit dan ook een plek van grote beteke nis. In het archief van Keulen la gen veel waardevolle documenten over Nederland, die veelal in zeer goede staat verkeerden." Janssen bestudeert het leven van Nederlandse katholieken die in de Tachtigjarige Oorlog naar Keulen vluchtten. Ook voor de periode na de Tachtigjarige Oorlog vormde het Keulse Stadsarchief een belang rijke bron voor onderzoekers uit Nederland, zegt Janssen. Keulen ligt op een strategische plek aan de Rijn en was daardoor altijd een belangrijke handelspost. Economische historici konden er onder meer handelsregisters uit die tijd bestuderen. Bovendien had Keulen ook een oude universi teit, waar vele Nederlanders stu deerden. Aanvankelijk had Janssen gepland om midden maart naar Keulen te reizen voor onderzoek. „In het Stadsarchief lagen namenlijsten van de katholieke vluchtelingen. De Jezuïeten van het Maria-broe- derschap, waarbij velen zich aan sloten, documenteerden alles heel goed. Zo zijn er boeken waarin be schreven staat welke activiteiten er voor hen georganiseerd werden. Ik vrees dat deze verloren zijn ge gaan, net als vele brieven uit die tijd." De Leidse wetenschapper heeft nog een sprankje hoop dat van de namenlijsten films en foto's zijn gemaakt. „Hopelijk heeft iemand die in zijn bezit. Maar de Keulse ar chivarissen hebben nu wel wat an ders aan hun hoofd dan voor elke wetenschapper uit te zoeken wat er precies bewaard is gebleven." Janssen noemt het rampzalig wat er in Keulen gebeurd is. „Er lag daar zo veel mooi materiaal dat nog nauwelijks door iemand bestu deerd is. Niet alleen voor Neder landse onderzoekers, maar voor wetenschappers uit heel de wereld is er veel verloren gegaan." WAT IT PAT- kjou K«I)GT OpA G>xeeN SNcJCpJE DEN HAAG - Kroegbazen zonder personeel moeten zelf kunnen be slissen of ze het rookverbod respec teren. Dat stelt de SP vandaag voor in de Tweede Kamer. Van de 42.000 horecazaken heeft tien pro cent geen personeel in dienst. De SP was voorstander van strenge handhaving van het verbod, maar wil nu een uitzondering voor klei ne kroegen zonder personeel. „Het draagvlak voor het rookverbod is gering, vooral in de kleinste cafés waar de kroegbaas buiten staat te roken en de bar onbemand is." [VrijuT Hotel Quellenhof 2 pers. kamer o.b.v. halfpension 3 dagen Per persoon vanaf 0900-8482 [Vhjuf Hotel Mercure Noordwijk 2 pers. kamer o.b.v. halfpension Per persoon per nacht vanaf www.globereisburo.nl 1 kiimuRo gaat nét even verder 220 winkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4