Een boek voor rouw en troost Met Gedachtensprong over de sloot NS T buiten In Balans Glansrollen van Oscarwinnaars PZC Presentaties Mosselrock Lees de kunst- en cultuurweblog Cultura Zeelandica. 'Oma Moes' schetst eerlijk portret van Roos, de moeder van Belle. Op 8 april verschijnt de zorgkrant voor Brabant en Zeeland www.medinova.com www.pzc.nl/blog 28 Dinsdag 10 maart 2009 PZC door Ali Pankow AMSTERDAM - „Moes, je moet een boek schrijven over Roos zodat Belle weet wie haar moeder was." Marjan Berk vatte dat verzoek van haar oudste zoon Peter op als een opdracht, die ze het afgelopen jaar met veel liefde en persoonlijke be trokkenheid heeft uitgevoerd. Het Boek voor Belle ligt sinds vrijdag in de winkel. Roos Kooymans stierf 4 septem ber 2005 op 40-jarige leeftijd aan baarmoederhalskanker. Kort daar voor had zij haar jongste kind, Bel le, nog aan de borst. Berk schetst een eerlijk portret van haar schoondochter. Vele her inneringen, die zijzelf, haar zoon, de twee oudste kinderen, moeder, broers, zus, zwager, schoonzus en vriendinnen van deze bruisende jonge vrouw bewaren, staan erin opgetekend. Het is geen hommage onder de noemer 'over de doden niets dan goeds', maar een per soonlijk boek waarin Belle kan le zen wat een mooie, vrolijke, grap pige, wilde, spirituele en zorgzame vrouw haar moeder was. „Het is een naïeve beschrijving van de herinneringen aan Roos. Er zijn geen literaire ambities bij aan te pas gekomen", zegt Berk. Zij biedt er echter wel een mooi voorbeeld mee hoe mensen zelf hun eigen herinneringsboek aan een dierbare kunnen creëren. „Ver zamel foto's en getuigenissen van vrienden en kinderen. En vergeet VLISSINGEN - Film by the Sea door het jaar presenteert vanavond in Cine City in Vlissingen de voorpre mière van Last Chance Harvey van regisseur Joel Hopkins. Het is een romantisch drama over een man die bij de bruiloft van zijn dochter, een nieuwe vrouw ontmoet. Oscarwinnaars Dustin Hoffman en Emma Thompson spelen bei den een glansrol in deze film, waarin ze leren dat het nooit te laat is voor verandering. De voor stelling begint om 19.30 uur. niet dat het schrijven van zo'n por tret ook een geweldige manier is om je eigen rouw onder ogen te zien en te verwerken", luidt haar advies. Zelf kwam Berk niet toe aan een herinneringsboek toen haar eigen moeder op 1 april 1951 op 46-jarige leeftijd overleed na een lijdensweg van enkele jaren: eerst borstkanker en later botkanker. „Ik was acht tien jaar en stond ineens alleen op de wereld. In een week tijd moest het huis worden ontruimd. Mijn grootmoeder, die haar dochter had verzorgd, moest terug naar haar familie in Zuid-Afrika. Ik be gon aan de interne verpleegsters opleiding, waarvoor mijn moeder op haar sterfbed nog had gete kend. Ik beschouwde het als een soort dienstplicht. Aan rouwen kwam ik niet toe. Tijdens het schrijven van het boek over Roos WGGGNGR NieuwsMedia In Balans verschijnt bij BN/DeStem, PZC, Brabants Dagblad, en Eindhovens Dagblad. Wilt u deze uitgelezen kans niet missen om uw boodschap over te brengen op uw doelgroep? Bel dan voor informatie of een afspraak: 076-53122 77 heb ik die klap keihard voor mijn kop gekregen. Daar was ik niet op voorbereid, maar gelukkig was het nog niet te laat dit alles onder ogen te zien." Het Boek voor Belle heeft dus niet zozeer'bloed en zweet, maar wel tranen gekost. Het verschil met al Berks andere boeken is dat het zo dichtbij kwam. „Ik heb wat afge- huild. Het einde voor Roos was ook zo afschuwelijk. Dat bleek vooral uit gesprekken met de twee vriendinnen die haar tot het einde toe zo na stonden, vooral ook om dat zij de zorg voor Belle op zich hadden genomen." Ondanks al die pijn is het geen loodzwaar boek. 'Tijdens het schrijven van dit boek heb ik de klap keihard voor mijn kop gekregen' Roos danst als een ontembare, le vensblije schoonheid over de pagi na's, laat zich kennen als diepgelo vige wildebras, maar bovenal als moederdier, die vecht voor haar 'jongen'. „Soms was het met dat geloof wel spitsroeden lopen hoor", erkent Berk. „Roos heeft wel geprobeerd mij te bekeren, maar ik ben een agnost, beslist geen atheïst. Er is wel iéts, maar ik ben ervan over tuigd dat het ongekende zich niet laat kennen." De opbrengst van het Boek voor Belle gaat grotendeels naar de Stichting KWF Kankerbestrijding. Boek voor Belle, uitgeverij Atlas, 14,95 euro, ISBN978 90 450 1273 5. GOES - Vijf bands geven vrijdag avond vanaf 21.30 uur in Heart break Café Goes live-demopresen taties om in aanmerking te komen voor een optreden tijdens Mossel rock. Dat festival is op 15 augustus in Yerseke. De optredende bands zijn: Quita Manos, Audiofüngus, Custom Made, Dear Mon en Over ruled. Elke formatie speelt dertig minuten. De avond wordt afgeslo ten met een optreden van de Mos- selrock-huisband Hard Ball. Meer info: www.mosselrock.nl 's-HEERENHOEK - Misschien was de opgave vorige keer wat te moeilijk. Het aantal volledig goede inzendin gen bleek in elk geval lager dan ver wacht. „Het lijkt wel of de hard loper over de sloot wil springen", constateerde een inzender die wel wist waar het beeld staat: aan de Van 't Westeindestraat (onder aan de Molendijk) in 's-Heerenhoek. Het is De Gedachtensprong van beeldend kunstenaar Martin Mc- Namara uit Heinkenszand. Het is het dertiende kunstwerk in het ka der van de Borselse beeldenroute Wankel Evenwicht. De springende man symboliseert de verbinding tussen de nieuwe wijk De Blikken en de dorpskern. Rechts: de nieuwe opgave, die wellicht minder hoofdbrekens kost. Waar staat dit beeld en van wie is het? Stuur uw antwoord, maar ook uw mening, verhalen en eigen foto's van het werk vóór 2t maart naar kunst@pzc.nl of Postbus 91, 4330 AB Middel burg. Onder de inzenders wordt een halfjaarabonnement op de Kunstuitleen verloot. De win naar van vorige keer is Gerda Geus uit Heinkenszand. I Zie ook: www.pzc.nl/kunstbuiten AGENDA WÊÊÊÊÊÊÊÊ OP PAD Databeveiliging Lezing dopr Hobby Computer Club. 's Gravenpolder, Ons Dorpsleven Poelvoordestraat 3, 20.00 uur. Huub Uil Gemeentearchivaris van Schouwen- Dui- veland vertelt over kerken op het eiland. Zierikzee, St Domusstraat 51, 20.00 uur. PODIUM Vervallen: Wilco Terwijn Stand-up comedy, Renesse, dorpshuis. Chinees Nationaal Circus Goes, De Myhte, 20.00 uur. Rythm, drum Sr dance Drumshow met percussie en dans. Middelburg, Stadsschouwburg, 20.00 uur. Klassiek duo Het klassieke duo Karin ten Cate (so praan) en Paul Pleijsier (gitaar) treedt op. Zaamslag, De Molenhof, 14.00 uur Zeeuwse Vrouwen Muziektheater gebaseerd op het boek Ze ven Zeeuwse Vrouwen van Kees Slager. Vlissingen, Arsenaaltheater, 20.00 uur. Modern-klassiek Michael Zemtsov (altviool), Godelieve Schrama (harp) en Emily Beynon (fluit) spelen werk van Debussy, Ralph van Raat (piano) speelt werk van Scriabin. Middelburg, Zwse Concertzaal, 20 uur. (19.30 uur: inleiding door Iris Haeck). meer agendanieuws op www.pzc.nl FILM BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel: Watchmen: 19.30 uur; Marley Me: 20.00 uur; Benjamin But ton: 19.30 uur; Bride flight: 20.30 uur; GOES 't Beest: Afrika filmfestivalYoussou N'dour, I bring what love: 20.30 uur; Merral: Marley Me: 19.15 en 21.45 uur; Watchmen: 19.00 en 22.00 uur; Afrika filmfestival: The wooden camera: 19.00 uur; Un dimanche a Kigali: 19.00 uur; Goodbye Bafana: 21.00 uur; U-Car- men E-Khayelitsha: 21.15 uur; MIDDELBURG Schuttershof: Bienvenue chez les Ch'tis: 20.00 uur; OOSTBURG Ledeltheater: Bienvenue chez les Ch' tis: 20.00 uur; TERNEUZEN View: Marley Me: 20.30 uur; Watch men: 20.30 uur; Spion van Oranje: 18.45 uur; Benjamin Button: 20.15 uur; VLISSINGEN CineCity: Last chance Harvey: 19.30 uur; Marley Me: 16.15, 19.15 en 22.00 uur; Pink Panther 2:14.00 en 19.00 uur; Slum- dog Millionaire: 16.00,19.00 en 21.45 uur; Spion van Oranje: 17.00 en 19.00 üur;Benjamin Button: 21.00 uur; Traitor: 22.00 uur; Valkyrie: 16.45 en 19.15 uur; Watchmen: 16.00 en 21.00 uur; Yes man: 19.00 uur; Australia: 21.15 uur; Bolt (nl): 14.00 en 16.15 uur; De Maanprinses en 't geheim van het witte paard: 13.45 uur; Despereaux, de dappere muis: 14 uur; Fri day the 13th: 22 uur; Gran Torino: 14.00 uur; Hondenhotel (nl): 13.45 en 16.15 uur; Kikkerdril: 13.30 en 15.15 uur; ZIERIKZEE FiZi: Oorlogswinter: 14.00 uur; Maak vandaag nog een afspraak! ME0IN0VA KLINIEK KLEIN ROSENDAEL Rosendaaiseiaan 30, Rozendaal (bij Arnhem) t: 026 - 362 06 80 Marjan Berk, ofwel 'Oma Moes' voor Belle. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30