Burgemeestershuis Zeeland Roekeloze automobilist mag wat officier betrefit maanden cel in Pendelen bij de politie mag met mate PZC Crisis De krant 5 weken voor 15 euro! Man zei na aanrijden van vrouw dat zijn vrije dag was verpest. 2 I Dinsdag 10 maart 2009 PZC MARLEEN BLOMMAERT De krant meldt: „Onderhandelingen in het kabinet over de economische crisis". Als ik de hoofdrolspelers hoor, krijg ik het akelige gevoel dat ik in een auto zit waarbij de chauffeur steeds net iets te veel of te weinig gas geeft. Iets teveel de bocht instuurt en vervolgens weer moet tegensturen om op het rechte pad te komen. De geluiden, die tussen de besprekingen te horen zijn, zijn voorspelbaar. „Meer investeringen, letten op het begrotingste kort. Verhoging pensioenleeftijd, vertrouwen herstellen." Gaap, slaap. Ik verlang naar een inspirerend verhaal. Nee, niet dat van die geblondeerde knaap. Een echt in- li spirerend verhaal. Over de moge- ZOUaen lijkheden die voor het oprapen die polders er liggen, als we alle verstand en creativiteit gebruiken die we gekomen zijn? met z'n allen rijk zijn. Dat we in deze crisis het onder wijs voorop zullen zetten. Dat bonussen alleen in de zorg te verdienen zijn. Dat we binnen vier jaar koploper in duurzaam heid zullen zijn. Dat iedereen morgen een zonnepaneeltje krijgt. Dat alle technische universiteiten een gezamenlijk pro ject starten om oude huizen energie te laten opwekken. Dat we over tien jaar bekend zullen staan om ons 'Dutch model', als meest inspirerende voorbeeld van crisismanagement ter we reld. En ondertussen wil ik misschien ook wel loon matigen en lan ger doorwerken en als het moet de hypotheekrente aftrek inle veren (of niet) maar daar gaat het niet om. Inspireer mij en uw volk met prachtige vergezichten en durf te dromen. Hoe zouden die polders er gekomen zijn, hoe is men op de maan terecht gekomen? Niet door voortdurend op de boekhoudregels te hameren en evenmin door gemillimeter in de marge. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duivela.nd Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Burgemeester Rabelink gaat Zierikzee voorbij en zoekt onderdak in de westhoek van Schouwen. Voor hem geen ambtswoning. Die zijn er oök niet meer in Zeeland. door Marcel Modde Ieder ambt z'n eigen dak. De arbeider in het rijtjeshuis en de burgemeester in het pand op stand. Vroeger was daar geen speld tussen te krijgen. Tegen woordig moet de eerste burger zelf op zoek naar een woning, wan neer hij in een nieuwe gemeente begint. Verreweg de meeste van 441 Nederlandse gemeenten vin den de vaste lasten van het bezit en onderhoud van een ambtswo ning te hoog. Slechts in 35 plaat sen wordt het oude gebruik nog in ere gehouden, aldus directeur Ruud van Bennekom van het Ne derlands Genootschap van Burge meesters (NGB). Met de kwestie rond de dubbele woonlasten van de burgemeester van Den Helder, is een oude dis cussie weer nieuw leven ingebla zen. En het instorten van de wo ningmarkt heeft ook de politiek aan het denken gezet over een bre de herintroductie van een 'door gangshuis' voor burgemeesters. Ge rard Rabelink wordt vrijdag geïn stalleerd in de gemeente Schou- wen-Duiveland. De Limburger heeft het ministerie van Binnen landse Zaken de suggestie aan de hand gedaan dat provincies de hui zen van vertrekkende burgemees ters moeten kopen. Die krijgen zo hun handen vrij om in de nieuwe gemeente een ander optrekje te zoeken. Minister Guusje ter Horst zet momenteel diverse mogelijkhe den op rij en wil van de provincies weten hoeveel burgemeesters met dubbele lasten woekeren. Deels ook om te voorkomen dat poten tiële kandidaten uit financiële over wegingen besluiten maar beter niet elders te solliciteren. Want het gaat toch om zijn of haar kwa liteiten en niet om de vermogens positie, zegt Van Bennekom. Hij vindt het evenwel nog te vroeg aan te geven of het idee van Rabe link reëel is en wil eerst de uit komst van de inventarisatie af wachten. „Je kunt bijvoorbeeld ook kijken naar aanpassing van het huidige vergoedingssysteem voor dubbele woonlasten. Die is nu 272 euro voor de duur van maximaal vier maanden. Daar huur je nog geen kamer voor. Zelfs niet in Zeeland!" In de jaren Verhuisplicht k- Burgemeesters moeten binnen twaalf maanden na hun benoe ming verhuisd zijn naar de ge meente waar ze gaan werken. Sommige gemeenten bieden een ambtswoning aan. Hier voor moet de burgemeester twaalf procent van het inko men inleveren. Burgemeesters die tijdelijk een appartement huren, hebben een jaar lang recht op pension vergoeding. Die mag per maand maximaal negentig pro cent van de pensionkosten be dragen, tot maximaal de helft van het salaris. Bij dubbele woonlasten is de maximale vergoeding 272,27 euro per maand, maximaal vier maanden lang. Burgemeesters hebben recht op een verhuiskostenvergoe ding van 5.445 euro. zeventig en tachtig van de vorige eeuw werd de ambtswoning mas saal in de verkoop gedaan. Maar de NGB-directeur signaleert dat de afgelopen jaren, onder invloed van de hoge huizenprijzen, toch weer een paar gemeenten terug grijpen naar het oude principe. Te meer omdat burgemeesters sinds 2002 wettelijk verplicht zijn, uit zonderingen daargelaten, binnen een jaar naar hun nieuwe gemeen te te verhuizen. „Dan moet je ze ei genlijk faciliteren ook", vindt Van Bennekom. De Veerse burgemeester Rob van der Zwaag, voorzitter van de Vere niging Zeeuwse Gemeenten, is het daar niet mee eens. „Andere men sen die omwille van hun carrière elders solliciteren, hebben het zelf de probleem. Ik zie niet in waar om het voor burgemeesters makke lijker moet worden gemaakt." Ove rigens is Van der Zwaag de enige van de dertien in Zeeland die in een 'soort van' ambtswoning woont. Hij huurt het huis aan de Kaai in Veere van Hendrik de Key- ser, een landelijke vereniging tot behoud van historisch jpaardevolle panden. Met de gemeeite geldt de afspraak dat bij vertrek van de bur gemeester het huis in eerste instan tie wordt aangeboden aan zijn op volger. „Ik vond dat wel handig, want ik kon vier jaar geleden na de raadsvergadering gelijk hier blij ven slapen. Mijn gezin is een week later verhuisd." Zijn toenmalige woning in Venlo heeft een half jaar te koop gestaan. De huurlas ten in Veere zijn bovendien dub bel van wat Van der Zwaag aan zijn eigen huis kwijt was. „Dat is wel een nadeel. Ook bouw ik nu geen eigen vermogen meer op. Maar daar staat een groot woonge not tegenover. Als ik dit huis zou moeten kopen, kan ik dat niet be talen. Daar ben ik heel eerlijk in." Wie een topfunctie ambieert bij de politie, wordt verondersteld binnen het werkge bied te gaan wonen. Tenzij de afstand tus sen het woon- en werkadres 'redelijk' is, aldus woord voerder Esther Boot. Maar de chef kan dan wel flui ten naar een reiskostenvergoeding. Dat gold bijvoorbeeld voor voormalig korpschef Fup Goudswaard. Hij had geen zin in een verhuizing naar Middelburg en reed liever iedere dag op en neer tus sen zijn huis onder de rook van Rotterdam en het hoofdbureau in de provinciehoofdstad. Het laatste jaar hield Goudswaard er ook een appartement in Middelburg op na, maar dat was voor eigen rekening, zegt Boot. De verblijfsvergoeding die de politie kent voor huisvesting van het hoge kader, is volgens Boot puur bedoeld ter overbrugging van de oude en nieu we woonsituatie. „Maar die bijdrage in de kosten is tijdelijk. Dat duurt zeker geen jaar. Je merkt dat tegen woordig steeds meer mensen de voorkeur geven aan pendelen in plaats van verhuizen. Ook bij de politie." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend' een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Emile Calon MIDDELBURG - Met nadruk vroeg of ficier van justitie R. Rammeloo gis teren aan de Middelburgse recht bank om een inwoner (21) van Kwadendamme een celstraf te ge ven. Wat de officier betreft gaat die man acht maanden de cel in. Daarnaast vroeg hij ook hem te be straffen met een rijontzegging van drie jaar. „Want u verdient uw rij bewijs niet." De man veroorzaakte op 10 okto ber 2008 een verkeersongeval in Goes terwijl hij met een snelheid van 75 km/u over de 's Gravenpol- derseweg reed. Hij slaagde er niet in op tijd te remmen voor een 71-jarige vrouw die met haar fiets in de hand die weg overstak. Die vrouw raakte zwaar gewond en ligt in coma in het ziekenhuis. De kans dat ze herstelt is nul. Tegenover de politie verklaarde de man dat hij 'een sportieve rijder is'. Rammeloo stelde dat op de openbare weg geen plaats is voor 'sportief rijden'. „Daar. moet je juist voorzichtig rijden." Hij ver weet hem ook dat hij na de aanrij ding geen aandacht had voor het slachtoffer. Volgens een getuige mopperde de man dat door die aanrijding zijn vrije dag was ver pest. Rammeloo zei dat de man die dag zeer roekeloos had gere den. En dat moet wat hem betreft afgestraft worden met en een ech te celstraf en een langdurige ont zegging van het rijbewijs. Raadsman W. Bos vond dat de man alleen maar verweten kon worden dat hij te hard had gere den. Want volgens hem had de vrouw hem voorrang moeten ver lenen omdat ze niet op maar naast het zebrapad liep. Hij vroeg de rechtbank de man te bestraffen met een taakstraf van 240 uur en een rijontzegging van een half jaar. Uitspraak 23 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2