Huiszwaluw klimt uit dal Ao je naebie stikte, moch je even spoele T^r OT' 7; - A\ 26 Dinsdag 10 maart 2009 PZC dikwijls hun oude broedplek op, meestal onder de overstek van een dak. Daar zit ten nog hun oude, kunstig van modder gemetselde nesten of ze maken een nieuw. Het is daarom belangrijk dat er in de buurt water en slik aanwezig is, zegt Wie- land. Steden scoren slecht, dorpen en boerderijen bieden betere broedkansen. Hij legt uit dat de insecten etende vogels doorgaans meerdere broedsels hebben. „Ik heb wel meegemaakt dat ze drie broedsels hadden. Dan zijn er eind sep tember nog jongen die uitvliegen." De huiszwaluw is een kolonievogel en kruipt het liefst met een groep bij elkaar. In het verleden werden regelmatig kolonies van meer dan hon derd nesten geteld, maar dat is voorbij. Nu zijn kolonies van maximaal vijftig nesten gangbaar. Het broedsucces is sterk afhankelijk van de weersomstandigheden. Droog en warm weer levert de gunstigste condities op. Van belang voor het overleven van de soort zijn ook de omstandigheden tij dens de lange trektochten van en naar de overwinteringsgebieden, stelt Wieland. Hij onderstreept dat met een beetje moeite mensen de huiszwaluw een hand je kunnen helpen. Bijvoorbeeld door niet in de broedtijd de overstekken te schilderen en niet te kiezen voor donke re kleuren (de vogels hebben een voor keur voor lichte kleuren). Vervuiling is vrij makkelijk op te vangen door een plankje te plaatsen of zakken neer te leg gen. De meeste huiszwaluwen werden geteld in de Hals van Zuid-Beveland. Wieland heeft daar geen verklaring voor. Op de Bevelanden werden trouwens de meeste paren, ruim 1900, waargenomen, ge volgd door Midden- en Oost-Zeeuws-Vlaanderen (1064 paar) en West-Zeeuws-Vlaanderen (881). Op Schouwen-Duiveland kwam de telling op 664 paar, op Tholen en Sint-Philip- slan op 530 en op Walcheren op 314. De grootste kolonies werden aangetrof fen bij boerderijen met vee (bij IJzendij- ke 49 nesten, bij Stationsbuurt 44 nes ten). De zes Zeeuwse vogelwerkgroepen be steedden vorig jaar extra aandacht aan de huiszwaluw. Er werden bijna 5400 bewoonde nesten geteld. Een leuk aan tal, maar een schijntje vergeleken met de 15.000 tot 20.000 paar huiszwalu wen die in de jaren tachtig van de vori ge eeuw in Zeeland - van oudsher een bolwerk voor de soort - verbleven. Toch klimt de vogel weer uit het dal. door Rinus Antonisse Het was de eerste keer dat de Zeeuwse vogelwerkgroepen een gezamenlijk onderzoek uitvoer den naar een vogel, vertelt Alex Wieland van het Zeeuws Vogelaarsover- leg. Bedoeling is elk jaar een soort eruit te lichten, voor 2009 is dat de roodborst- tapuit. „We kiezen voor een kenmerken de soort in Zeeland of voor een soort waarvan we meer willen weten. Elke vo gelwerkgroep doet mee en zorgt ervoor dat het onderzoek op dezelfde manier wordt uitgevoerd." De eerste keus viel op de huiszwaluw, omdat het een soort is die nog wel rede lijk veel voorkomt, licht Wieland toe. „En we hadden nog nooit een compleet beeld gekregen van: zoveel zitten er nu op dit moment in Zeeland." Bijna 5400 dus en vergeleken met vroeger is dat een gering aantal. Toch is hij niet ontevreden. „Het was zo'n beetje wat ik verwacht had. Ten op zichte van het dieptepunt in 2003 is er een heel lichte stijging. En dan moet je bedenken dat het vorig jaar geen gunsti ge zomer was om jongen groot te breng en. Ik ben benieuwd wat er dit jaar terug komt." Die terugkeer vindt omstreeks eind april plaats, vanuit de overwinteringsgebieden in Afrika. De huiszwaluwen zoeken dan De huiszwaluwen zoeken dikwijls hun oude broedplek op, meestal onder de overstek van een dak. foto Willem Mieras <0 V. door Frans van der Heijde Op gezette tieden verschien ik bie de tandarts, vö controle, net as vee ande re mensen. En ik dienke, da aol die mensen wè leukere dingen wete te be- dienken dan het leien in een tandartsstoel. Mè goed, me haen omda controle nódig is èn omda, mee 't klimmen der jaeren, noodzakelij ke, hrótere of kleinere, inhrepen nie te vermij den bin. Mè mensen, bie ieder bezoek dienk ik wi an vroehere jaeren toen a'k, deu aolerlei oorzaken, nöha es bie de tandarts moest komme. Mien tandarts weunde in Middelburg, in een hroöt 'erenuus. De voorkaemer was de wachtkaemer en d'achterkaemer z'n werkkaemer. De 'smoe lesmidzöas het edele beroep ook wè wier ange- duid, weunde zelf op d'eeste verdieping. Ik, en velen mee mien, bin nooit op afspraak ge weest. Neê, 't was spreekuur van eên tot drie uren in de rniddeg. En de voorkaemer was nae bie aoltied hartstikke vol. Vol wachtende en vooral zwiehende mensen. Pas bie de tandarts ,deeë ze d'r mond open... Op aolerlei stoelen zaete ze, staerend en wach tend. Boven ons oöd begonne de nieuwsberich ten van éên ure. Gestommel, en di kwam de tandarts, of z'n assistente, d'n eesten oproepe. foorde de tandarts praote, wan z'n stemme ao wat weg van 't geluud van de bore, die ao je iede re keer oorde. Wan, omdat het aoltied zó stil was in de wachtkaemer, wier iedereen deelge noot van dat onheilspellende geluud. Een ienkele keer kwam d'r éên wi trug zitte. En me wiste aol, dat die moest wachte tot de verdo ving z'n werrek zou doe. Die persoon wier mee medelieën bekeke. Die zou binnen de kortste ke ren éên of meer tanden kwiet weze! Ao je eindelienge an de beurte was, kwam je in de hróte stoel terecht en begon de man z'n zoek tocht deu je mond. De assistente wachtte op z'n bevelen, ze rapporteerde z'n bevindingen. In vak taal haf n aoles an d'r deu. „P-twee, s d, distaal, maak maar een tweetje!" D'assistente kneedde je vulling in een 'rubbertje'...! Ie praotte ook tegen je, mè trugpraote was t'r nie bie mee eêl die 'handel' in je mond. Ao je naebie stikte, rrioch je even spoele. Ie vulde en trok tanden en douwde flink deu. Piene of hin piene, de 'smid' dee z'n werrek en spoele moch je spaerzaemelijk. De assistente vulde je glasje waeter bie...! Z'n leste woorden waere meêstal, kraekend as z'n bore: „Vandaag maar een beetje rechts houden bij het eten..." As ik noe nè mien tandarts hae, moe'k eest, nae afspraak, m'n eihen melde bie de baliejuffrouw. Een twide figuur kom m' aele en zurgt er vó, da'k horizontaal komme te leien, 'spot' op 't ge bit. Dan verschient de tandarts, die overgaet tot het bezichtigen van tanden en tandvleês. Aole re sultaten ore in de computer gezet en een assis tente neemt het noe over en hae tandsteên we- gaele. Onderwiele angt er een 'zuugbeugeltje' an m'n onderlippe om 'stikken' te vorkommen. Ik kriege, uut voorzurg, een metinge van m'n tandvleês, wan „alles zakt uut bie 't ouwer oren, behalve je tandvleês, dat trekt op!" Ze wille me ook nog wè es een spoedcursus flos sen of tanden poesen geve, wan vó preventief onderoud ebbe ze ook iemand in dienst. Kortom, vee personeêl, vee materiaal, mè as t'r nog wat gevuld moe ore, bin'k verplicht om een nieuwen afspraak te maeken, an de balie...! Ik dienke dat de ouwe tandartsen wè es zulle dienke: „Het bin de vaklui van vroeger nie mi" En ik....? Ik bluve d'r weinig plezier an beleve..!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28