Deel troepen VS snel weg uit Irak Vrede Noord-lerland nog steeds broos Obama sluit gesprekken met gematigde taliban Afghanistan niet uit. Lichaam gevonden in puin Keuls stadsarchief Katsav aangeklaagd voor verkrachting Schilderij gestolen uit Noorse kerk Palestijnse premier Fayyad treedt af Paus Benedictus naar Heilig Land Militairen komen om bij aanslag Noord-lerland PZC Maandag 9 maart 2009 7 BACDAD - Voor september zullen 12.000 Amerikaanse en 4.000 Brit se militairen uit Irak worden terug getrokken. Het Amerikaanse leger heeft dit gisteren gezegd. De Amerikaanse comiïiandant in Irak, generaal-majoor David Per kins, zei dat het aantal Amerikaan se gevechtsbrigades wordt terugge bracht van veertien tot twaalf! Het is de bedoeling snel meer taken aan het Iraakse leger over te dra- gen.Perkins benadrukte dat de te rugtrekking gefaseerd zal plaatsvin den en dat de veiligheid niet in ge ding mag komen. Er wordt reke ning gehouden met extra veilig heidsmaatregelen die nodig zijn met het oog op de parlementsver kiezingen van eind dit jaar. Volgens Perkins is het geweld in Irak met ruim 90 procent afgeno men en staat het op het laagste ni veau sinds de zomer van 2003. De recente golf aanslagen noemde hij bewijs dat Al Qaida in Irak steeds wanhopiger wordt. Gisteren von den bij een zelfmoordaanslag op een politieacademie in Bagdad on geveer dertig mensen de dood. De Amerikaanse president Barack Obama wil voor eind augustus 2010 alle gevechtstroepen uit Irak terugtrekken. Voor eind 2011 moe ten alle Amerikaanse militairen het land hebben verlaten. Er zijn nu nog 135.000 Amerikaanse solda- De komende maanden trekken de VS duizenden militairen terug uit Irak. Eind 2011 moeten alle militairen weg zijn. Obama con centreert zich op Afghanistan. ten in Irak. De 4.000 Britten die worden teruggetrokken zijn de laatste Britse militairen in Irak. Obama wil zich concentreren op Afghanistan. Hij sluit daarbij over leg met gematigde elementen bin nen de radicaal-islamitische tali ban niet uit. In een interview met de krant The New York Times, ver wees hij naar Amerikaanse succes sen in Irak nadat er contacten wa ren gelegd met fundamentalisti sche opstandelingen. Obama sprak over vergelijkbare kansen voor een verzoeningspro ces in Afghanistan en de Pakistaan se regio waar de extremisten zich ophouden. „Maar de situatie in Af ghanistan is zo mogelijk, com plexer", erkende hij. De vraag of de VS de oorlog in Afghanistan aan het winnen zijn, beantwoord de Obama met een kort 'nee'. De Afghaanse president Karzai is blij met de uitspraken van Obama over toenadering tot de taliban. „Dit is ook het standpunt van de Afghaanse regering." Obama wil de Amerikaanse troepenmacht in Afghanistan dit jaar flink opvoe ren om een terugkeer van de tali ban in de kiem te smoren. ANTRIM - Een man legt bloemen bij de legerbasis de eerste moorden sinds 1997 op Britse soldaten IRA was ook verantwoordelijk voor een bomaan- Massareene in Antrim, ten westen van Belfast in in de ooit uiterst gewelddadige Britse regio. Vier slag in het Noord-Ierse plaatsje Omagh in 1998. Noord-lerland. Bij een aanslag kwamen zaterdag mensen raakten gewond. De splinterbeweging Daarbij kwamen 29 mensen om het leven, twee Britse militairen om het leven. Het gaat om Real IRA eiste gisteren de aanslag op. De Real foto Peter Morrison/AP Aanslag op Britse soldaten doet Noord-leren terugden ken aan de jarenlange strijd tussen katholieken en protes tanten. Het met veel bloed, zweet en tranen bereikte Goede Vrijdagakkoord uit 1998 zorgde voor rust in Noord-lerland, dat decennialang werd verscheurd door geweld tussen katholieken en protestanten. Iedereen herinnert zich die donkere en bloederige tij den en wil de vrede bewaren. Zowel katholieke als protestantse partijen hebben dan ook met af keer gereageerd op de aanslag van zaterdag. Twee Britse soldaten wer den doodgeschoten bij de Britse Massereene legerbasis in Antrim, ten westen van Belfast. Vier ande ren, onder wie twee pizzakoeriers, raakten gewond. Volgens Britse ANALYSE door onze correspondent Yolanda Bobeldijk media heeft de 'Zuid-Antrim Bri gade' van splintergroepering Real IRA de aanslag opgeëist. Het voorval heeft een open zenuw geraakt in het broze vredesproces. „Dit was een poging tot massa moord", aldus de Britse minister voor Noord-lerland, Shaun Wood ward. „Dit is geen terugkeer naar het verleden, deze mensen zijn cri minelen die geen enkele steun heb ben in de Noord-Ierse gemeen schap." Peter Robinson, de premier van Noord-lerland noemde het een 'vreselijke herinnering uit het ver leden'. Ook Gerry Adams, de lei der van de Noord-Ierse partij Sinn Feinn, veroordeelde de beschie ting. Hij sprak van 'een aanslag op het vredesproces'. „Het is verkeerd en contraproductief." Noord-lerland heeft sinds 1998 een gezamenlijk bestuur van ka tholieke en protestante partijen. Mede hierdoor heeft het land zich economisch kunnen ontwikkelen. De beschieting van afgelopen weekeinde is het eerste echte voor val van republikeinse dissidenten sinds de bloedige aanslag in augus tus 1998 in Omagh, waarbij 29 mensen omkwamen. Toch zette het vredesproces van ruim tien jaar geleden geen definitieve streep onder de problemen. Onder grote internationale diplo matieke druk stopte de IRA het ge weld in 1998, maar vernietigde zijn wapens pas in de zomer van 2005. Radicale afsplitsingen van de IRA, waaronder dus de 'Real IRA', willen echter nog steeds hereni ging van Ierland en houden daar mee de Britse regering in de greep. Vorige week werd bekend dat de Britse veiligheidsdienst MI5 nog steeds 15 procent van haar budget besteedt aan anti-terreuractivitei- ten in Noord-lerland. Donderdag zei Sir Huge Orde, hoofd van het Noord-Ierse politiekorps dat de dreiging voor terreuraanslagen in Noord-lerland in zeven jaar niet zo hoog was geweest. Een maand geleden ontmantelde de Noord-Ierse politie een bom van 114 kilo vlakbij een Britse le gerbasis in de regio South Down, dié door dissidenten van de IRA zou zijn geplaatst. Eind februari zag de Britse over heid af van het idee om familiele den van slachtoffers die sneuvel den tijdens het geweld in Noord-lerland 12.000 pond aan compensatie te betalen. Hieronder zouden ook families van IRA-le- den vallen en die stap was voor veel Noord-Ieren nog te groot. Dit geeft aan dat de wonden diep zit ten. KEULEN - Reddingswerkers hebben gisteren in het puin van het afgelo pen dinsdag ingestorte stadsar chief van Keulen een lichaam ge vonden. Er wordt nog één persoon ver mist. De dode en de vermiste man woonden op de hoogste verdie ping van een flatgebouw naast het archief JERUZALEM - De Israëlische procu reur-generaal Meni Mazuz heeft besloten oud-president Moshe Katsav aan te klagen wegens ver krachting. Katsav heeft zelf op een aanklacht aangedrongen. Hij wil een proces om zijn naam te zuive ren. Katsav trad in juni 2007 afj na dat vier voormalige medewerk sters hem hadden beschuldigd van verkrachting. OSLO - Uit een kerk in het Noorse Larvik is een 450 jaar oud schilde rij van Lucas Cranach de Oude ge stolen. Dat heeft de politie giste ren gemeld. Het schilderij 'Laat de kinderen tot mij komen' dateert van rond 1540. Kunstkenners schatten de waarde tussen de 1,7 en 2,2 mil joen euro. Het schilderij is onge veer een meter in het vierkant groot. RAMALLAH - De Palestijnse pre mier Fayyad is afgetreden. Hij wil de weg vrijmaken voor een rege ring van nationale eenheid in de Palestijnse gebieden. Fayyad is in juni 2007 benoemd tot premier, als opvolger van Hamasleider Ha- niyeh. Die was door president Ab bas ontslagen. ROME - Paus Benedictus XVI zal van 8 tot 15 mei Israël, Jordanië en de Palestijnse gebieden bezoeken. Het wordt het eerste pauselijke be zoek aan het gebied sinds 2000. De paus zei de plekken in het Hei lige Land te zullen bezoeken waar Jezus leefde. Hij kondigde aan er te zullen bidden voor 'het kostba re geschenk van eenheid en vrede voor het Midden-Oosten'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7