Amerikaanse schaatsers stelen Tennisteam overklast door Argentinië Spaanse tennissers simpel langs Servië Israëliërs voor het eerst in kwartfinale Dwain Chambers wint 60m op EK indoor Denis Mentsjov slaat in Murcia slag voor Rabo Sensationele zege voor honkballers in San Juan Shani Davis nog sneller dan supertalent Marsicano in Salt Lake. Veroordeeld tot een strijd om lijfsbehoud na kansloos verlies. 28 1 Maandag 9 maart 2009 PZC BENIDORM - De Spaanse tennissers maken serieus werk van de verde diging van de titel in de Daviscup. De Zuid-Europeanen plaatsten zich overtuigend ten koste van Ser vië (4-1) voor de kwartfinales van de landenwedstrijd. Rafael Nadal bracht Spanje op een beslissende 3-1-voorsprong. De nummer een van de tenniswereld versloeg op Spaanse bodem in Be- nidorm in drie sets Novak Djoko- vic: 6-4 6-4 6-1. Frankrijk strandde voor het eerst sinds 1997 in de eerste ronde. Tsje chië was met 3-2 te sterk. MALMO - Protesten tegen de inval len van Israël in Gaza overscha duwden het duel tussen-de Israë liërs en Zweden in de Daviscup. Vanwege de vrees voor ongeregeld heden werd de wedstrijd zonder publiek gespeeld. In een leeg stadion maakten de twee landen er echter wel een wa re thriller van. In de vijfde partij viel pas de beslissing. Na 3,5 uur versloeg Harel Levy zijn opponent Andreas Vinciguerra met 6-4 4-6 6-4 3-6 8-6. Hij leidde Israël voor het eerst naar de kwartfinales. TURIJN - Dwain Chambers heeft gisteren in Turijn de Europese in- doortitel op de 60 meter veroverd. De omstreden Brit, in het verle den geschorst wegens dopege bruik, was in de finale met 6,46 se conden veruit het snelst. De Italianen begroetten juichend zilver en brons. Tweede werd Fa- bio Cerutti, derde Emanuele Di Gregorio, allebei in 6,56. Chambers nam zaterdag het Euro pees record 60 meter over van de Fransman Ronald Pognon. De Brit snelde naar 6,42 seconden. MURCIA - Met de eindzege voor De- nis Mentsjov en de ritwinst in de slotetappe voor sprinter Graeme Brown heeft de Rabobank-wieler- ploeg de Ronde van Murcia succes vol afgesloten. Voor de Australiër Brown was het zijn tweede ritzege. Pieter Wee ning werd derde in het eindklasse ment. Denis Mentsjov legde de basis voor zijn zege in de tijdrit van vrij dag en de koninginnerit van zater dag. Beide dagen eindigde hij als derde. SAN JUAN - Het Nederlands honk balteam is de World Baseball Clas sic zaterdag in San Juan (Puerto Ri co) begonnen met een sensatione le zege. Het Oranjeteam versloeg in groep D de Dominicaanse Republiek, een van de grootmachten in deze sport met tal van spelers actief op het hoogste Amerikaanse niveau, met 3-2. De Nederlandse punten werden al in de eerste slagbeurt gemaakt door Gene Kingsale, Sharnol Schoop en Yurendell de Caster. door Eric de Jager SALT LAKE CITY - Terwijl de Neder landers tijdens de World-Cupfina- le in Salt Lake City vooral wacht ten op hun vliegtuig naar Vancou ver, lieten de Amerikaanse schaat sers in eigen land de vonken er vanaf spatten. Trevor Marsicano en Shani Davis verbraken zaterdag achter elkaar het wereldrecord op de 1000 meter. Het 19-jarige supertalent Marsica no verraste vriend en vijand al in de tweede rit met de eerste 1000-meterrace ooit in minder dan één minuut en zeven secon den: 1.06,88. Tien ritten later schoot zijn landgenoot Davis daar onderdoor met 1.06,43. „Knetter- hard", stelde Stefan Groothuis met ontzag vast. De Nederlander werd zelf vierde (1.07,52, een persoonlijk record) en haalde daarmee het podium in het eindklassement. Maar zijn blik was vooral gericht op de supertijd van Davis. „Een verbazingwekkend record", stelde hij vol bewondering vast. „Maar ik geef de moed natuurlijk niet op. Ik heb weer een doel om me op te richten." Het zijn na dit weekeinde in Salt Lake City niet de Nederlanders op wie gejaagd moet worden, zij moe ten in de achtervolging. Sven Kra mer stond zijn eerste plaats op de schaatsranglijst aller tijden, de Adelskalenderen, af aan Davis. Die verbrak vrijdag het wereldrecord op de 1500 meter en deed een dag later de monden openvallen op de kilometer. Tot de laatste afstand van zaterdagavond had geen enke le Nederlander op het podium ge staan. Pas toen Sven Kramer op zijn do mein, de vijf kilometer, aan de slag mocht, kwam daar een einde aan. De Amerikaanse schaatser excelleren in Salt Lake City op de duizend meter. Marsicano verbetert het wereldrecord, Davis rijdt nóg sneller. door Marco Knippen BUENOS AIRES - De laatste hoop vervloog al op zaterdag, toen Ar gentinië in de eerste ronde van de Davis Cup met het gewonnen dub belspel de deur in het slot gooide voor de Nederlandse tennissers. Meer dan een sprankje was het overigens niet geweest, aangezien het geloof in een stunt een dag eer der al was verkruimeld. Door de uiteindelijke 5-0 neder laag is Oranje veroordeeld tot een gevecht om lijfsbehoud. De terug keer in de wereldgroep, tweeën half jaar na de verbanning uit de eredivisie van het landentoernooi, verloopt zodoende volgens het script dat eigenlijk al op voorhand was geschreven. Niemand hield er serieus rekening mee dat Neder land tegen de verliezend finalist Maar de 6.01,11 waarop de suppor ters hoopten, het wereldrecord waarmee hij Davis weer van plek één zou verdringen, kwam er niet. „Dat heeft ook geen seconde door mijn hoofd gespookt", zei Kramer. „Ik voelde me helemaal niet uitge daagd. Die eerste plek op de Adels kalenderen pak ik wel weer een keer terug. Ik ben niet in zo'n goe de vorm als Shani Davis. Maar 't is goed zo, dit was voor mij een pri ma race." Kramer verbrak wel zijn eigen baanrecord met een tijd van 6.06,64. Dat de Noor Havard Bok- ko hem in die rit zo goed partij bood, hielp ook niet. „Ie bent een beetje met elkaar aan het racen, dat gaat ten koste van de efficiën tie. En ik stond toch anders aan de start dan tijdens het WK in Ha- mar. Ik had niet het gevoel: het moet en het zal." Voor de Nederlanders hoefde het inderdaad allemaal niet zo nodig in Salt Lake. Donderdag beginnen in Vancouver de wereldkampioen schappen afstanden en daar zijn belangrijker prijzen te verdelen. „Volgende week moet het gëbeu- ren", klonk voortdurend in de tun nel onder het snelste ijs ter wereld. De hoogte en het snelle ijs waren de Nederlandse schaatsers duide lijk te veel. De meeste rijders wa ren pas vlak voor de wedstrijden in Salt Lake City gearriveerd en hadden zich dus nog niet aange past aan de zuurstofarme lucht op 1425 meter. „Je ziet alle Nederlanders recht door rijden in de bochten. We heb ben moeite met de snelheid", al dus DSB-coach Jac Orie. „Zij kun nen veel agressiever de bocht in- rammen", zei Stefan Groothuis over de Amerikanen. „Maar ik heb dit seizoen op laaglandbanen laten zien dat ik kan winnen, dus ik maak me geen zorgen." Ook zijn coach is niet in paniek. „We zijn afgedroogd, maar dat is niet per ongeluk gebeurd. We zijn hier expres pas laat naar toe geko men. We zetten alles op volgende week." Dan zijn de Nederlanders weer terug op hun vertrouwde zee niveau. Davis had geen zin om te wach- van vorig jaar tot een machtsgreep in staat zou zijn. Zelfs Jan Sieme- rink had zich bij voorbaat met een nederlaag verzoend en zich neerge legd bij de wetenschap dat in sep tember een duel om promotie of degradatie wacht, luist zijn houding was schrijnend. De captain liet In de aanloop we ten dat hij een tevreden man zou zijn als zijn spelers 'acteerden zo als ze kunnen'. „En als ze iets extra's weten te brengen, maken we kans wedstrijden te winnen." Het waren uitspraken die veel zei den. Want hoewel Argentinië ver zwakt aan de ontmoeting begon, weigerde Siemerink zich dus vast te klampen aan de gedachte dat er misschien wel iets moois in het verschiet kon liggen. Het Nederlands tennisteam laat zich in de Daviscupontmoeting met Argentinië op alle fronten aftroeven. Het 5-0-verlies valt ook Siemerink aan te rekenen. ten. „Ik ben blij dat ik allebei 'mijn' wereldrecords weer terug heb", zei hij nadat hij volgens tradi- Hij had kunnen verwijzen naar de twee sensaties uit de Nederlandse Davis Cup-historie, toen Oranje zowel in 2001 als in 1993 tegen Spanje boven zichzelf uitsteeg en wereldtoppers als Juan Carlos Fer- rero, Carlos Moya, Alex Corretja, Sergio Bruguera en Carlos Costa tot overgave dwong. V het Argentijnse kwartet dat vo rig jaar tegen Spanje in de eind strijd een deceptie kreeg te verwer ken, was nu niemand aanwezig. Vooral de absentie van Juan Mar tin del Potro (geen zin) en David Nalbandian (naweeën van een vi rusinfectie) leek een kansarme missie tot een kansrijk avontuur om te dopen. Dat Siemerink niet aan het verle den refereerde en de overlevings kansen laag inschatte, zou je als een klap in het gezicht van zijn manschappen kunnen uitleggen. De realiteitszin dat liefst achttien Argentijnen hoger op de mondiale ladder prijken dan de Nederlandse tie de borden met de records in de entreehal had verwisseld. „Maar ik wil niet gemakzuchtig worden, kopman Jesse Huta Galung, won het derhalve van de bravoure die nodig is om een ploeg tot grootse daden op te zwepen. Het was een teken aan de wand. Wellicht was het deze een instel ling die zich in de hoofden van de spelers nestelde en zich daarom wreekte. Huta Galung beet in de openingspartij op vrijdag nog wel op bewonderenswaardige van zich af tegen Juan Ignacio Chela, maar capituleerde na een marathonses sie van bijna vier uur en vijf sets. Thiemo de Bakker straalde daaren tegen niet uit er echt te voor wil len gaan en het koppel Huta Ga lung en Rogier Wassen liet zater dag geen moment zien voor de laatste kans te vechten. Zelfs toen de druk van de ketel was, wisten Matwé Middelkoop en opnieuw De Bakker in de afslui tende enkelspellen de kantlijn niet te ontstijgen. Die onvoldoendes op het rapport mocht óók Sieme rink zich aanrekenen. Shani Davis schitterde in Salt Lake City met twee wereldrecords.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70