Twente krijgt JSSSÏÏ8 Weer armoedig voetbal van Ajax Feyenoord kan toch nog wat van teleurstellend seizoen gaan maken Dubieuze wissels van Lodeweges kosten Eindhovenaren zege. Linkerrijtje komt in zicht door benauwde zege bij NAC (1-2). Van Basten slaagt er niet in zijn ploeg op te laden voor kleine opponent. 26 Maandag 9 maart 2009 PZC 1. El Hamdaoui (AZ) 20, 2. Pranjic (SC Heerenveen), Berg (FC Groningen, foto), N'Kufo (FC Twente) 15 door Frans van den Nieuwenhof ENSCHEDE - Twee discutabele spe lerswissels hebben PSV gister avond misschien wel de overwin ning gekost op FC Twente. In een zinderende slotfase verspeelde de ploeg van Dwight Lodeweges drie 'zekere' punten. Toen de coach de aanvallers Ola Toivonen en Nor- din Amrabat naar de kant haalde, kreeg het strompelende Twente in eens de geest en kon het aanzetten voor een onverwacht offensief dat op spectaculaire wijze een punt opleverde: t-i. Met Toivonen en Amrabat weer in trainingspak ontbrak het PSV aan een aanspeelpunt voorin en kon het niet meer aan de Twentse druk ontsnappen. Lodeweges bracht een middenvelder (Otman Bakkal) en een verdediger (Maza Rodriguez) om zijn team te stut ten, maar dat pakte verkeerd uit. Ineens moest PSV zijn defensie re organiseren. Dirk Marcellis, die spits Blaise N'Kufo in zijn zak had, werd de laatste minuten op Ken neth Perez gezet en Rodriguez nam de dekking over van N'Kufo, die uiteindelijk gelijkmaakte. Lodeweges rechtvaardigde zijn keu zes met de opmerking dat Twente met vier aanvallers ging spelen. „En we wilden achterin niet één-op-één komen te staan. Het was voor mij een heel logische keu ze, waar ik helemaal achter sta. Achteraf oordelen, dat is een koe in de kont kijken." Aan de ereronde van de TWente- spelers viel wel af te lezen hoe kostbaar het gelijkspel voor de thuisploeg was. PSV had lange tijd alle troeven in handen om de strijd om plek twee weer helemaal open te gooien. De t-o-voor- sprong, ontstaan na een slim geno men vrije trap van Edison Méndez op de wegsprintende Balazs Dz- sudzsak, bood een comfortabel uit gangspunt voor de slotfase van het duel. Twente zat er doorheen, oog de allang niet meer fris, maar kon zich uiteindelijk dus toch oprich ten. Voor PSV was het puntenverlies extra zuur, na de late nederlaag te gen Heerenveen vorige week. Zo verspeelde het team zeer kostbare punten en - belangrijker nog - stak het zijn directe concurrenten een hart onder de riem. Lodeweges: „We hadden de wedstrijd hele maal in handen en brachten ons zelf uiteindelijk nodeloos in de problemen door te veel balverlies te lijden. Los van de laatste tien mi nuten hebben we het hier heel goed gedaan." Het gelijkspel past wel in de ma nier waarop PSV zich dit seizoen tegenover de top vier presenteer de. In zeven rechtstreekse duels wist het niet één keer te winnen (drie nederlagen, vier gelijke spe len). „En de ranglijst liegt niet", constateerde Lodeweges droog. „Er zal dus beslist iets aan ons spel ontbreken, waardoor we nu vijfde staan en de laatste twee wedstrij den drie punten hebben laten lig gen." PSV, dat solide oogde, had zich gis teren al voor rust in veilige haven kunnen voetballen. Bij enkele scherpe counters ontbrak het in de afstemming tussen de spelers. Zo kreeg Dzsudzsak een beste kans na een actie van Méndez. Hij weifelde te lang, waarna Afellay ook de rebound niet kon benut ten. PSV kwam ook goed weg, toen Toivonen de bal tegen zijn arm kreeg na een vrije trap van Pe rez. Verder had de ploeg een be trouwbare kracht in Andreas Isaks- son. De Zweedse doelman verricht te meerdere goede reddingen. Uit eindelijk was hij machteloos tegen het opportunisme van Twente, dat profiteerde van de lichtzinnige ma nier waarop PSV in de slotfase zijn counters uitspeelde en zijn aanval lers wisselde. „We moeten ons nu richten op mi nimaal de vierde plaats", berustte Dirk Marcellis kort na de hectische ontknoping. „Met een marge van zes punten hadden we nog hoop mogen koesteren. Met negen pun ten heeft het weinig zin om nog naar de tweede plaats te kijken." Volgens de international deed PSV het in de slotfase niet goed. „We konden de bal voorin en op het middenveld niet meer vasthou den. Daarin hadden we iets slim mer moeten zijn." PSV verspeelt een zeker lijkende overwinning op bezoek bij FC Twente. De thuisploeg maakt in blessuretijd alsnog gelijk via tops corer Blaise N'Kufo: 1-1. Kevin Hofland. De centrale verde diger viel bij een corner over de bukkende NAC'er Tyrone Loran en landde op zijn nek. Hofland was enkele minuten buiten be wustzijn, werd vervolgens naar een ziekenhuis overgebracht, waar de artsen een lichte hersenschud ding constateerden. Zonder de verdediger kwam Feye noord na rust heel anders voor de dag. Het was agressiever, ontwik kelde meer druk naar voren en kwam via de naar rechts verhuisde Wijnaldum al snel op gelijke hoog te. De middenvelder combineerde met Leroy Fer door het hart van de Bredase verdediging en passeer de Jelle ten Rouwelaar (t-t). NAC haalde daarna niet meer het niveau van de eerste helft en be gon de inspanningen van het ge wonnen bekerduel met AZ van af gelopen donderdag te voelen. „We hebben de wedstrijd zelf uit han den gegeven", analyseerde Robert Maaskant. „Het is schandalig hoe slap we aan de tweede helft begon nen, daar ben ik kwaad over. Twee topwedstrijden in vier dagen is blijkbaar toch te zwaar voor ons." Zijn ploeg had minimaal recht op een punt, maar kwam bedrogen uit. Invaller Jordao Pattinama be diende Jon Dahl Tomasson, die de bal met rechts binnenschoot (1-2). Pattinama werd pas laat aan de se lectie toegevoegd toen bleek dat Bi- seswar niet zou kunnen spelen. De zoon van oud-profTon Pattina ma hoopte op een duel met zijn tweelingbroer Edinho, maar die was door Maaskant buiten de selec tie van NAC gelaten. „Dit geeft een fantastisch gevoel", zei de debutant bij Feyenoord. „Ik ga mijn ouders en mijn broer zo meteen opzoeken. Ik denk dat we vanavond thuis wel een feestje hebben." Hij was al net zo uitgelaten als het gros van zijn ploeggenoten. De tweede uitzege op rij werd om armd door de Feyenoorders, maar de komende weken zal blijken of de punten ook echt iets waard zijn. In de jacht op een plek in de play-offs voor Europees voetbal is één ding wel zeker. Als de situatie erom vraagt, gaat Wijnaldum weer in de hoek van het veld staan om de klappen op te vangen. „Want soms hoort dat erbij", glim lachte hij. door Barry van der Hooft BREDA - Als een lichtgewicht bok ser die niet onder het krijgen van klappen uit kan komen, stelde Ge- orginio Wijnaldum zich gistermid dag aan het eind van het duel met NAC op naast de cornervlag. Met de bal onder de rechterzool pro beerde de Feyenoorder tijd te rek ken en ondertussen incasseerde hij een paar flinke beuken. Wijnal dum kreeg echter wel waar hij naar streefde: drie belangrijke pun ten (1-2). Dankzij de overwinning kropen de Rotterdammers weer iets dich ter richting het linkerrijtje. Het gat met de negende plek - die afhanke lijk van het verloop in het beker toernooi recht kan geven op een plaats in de play-offs - bedraagt nu vijf punten. Met acht duels voor de boeg, kan Feyenoord dus nog steeds wat maken van dit teleur stellende seizoen. Alleen staat het nu wel voor een moeilijke serie wedstrijden. Zondag komt PSV naar de Kuip, een week later gaat Feyenoord op bezoek bij koploper AZ. „Deze zege geeft vertrouwen", zei Wijnaldum met pretoogjes. „Gelukkig is in voetbal alles moge lijk, dus ook tegen PSV." Feyenoord lichtte afgelopen week de optie in zijn contract, waardoor de middenvelder nu tot 2012 vast ligt. Wijnaldum liet gisteren ech ter pas na rust zien wat hij in zijn mars heeft. In de eerste helft was NAC namelijk heer en meester, kreeg Feyenoord wel drie prima kansen, maar zat Wijnaldum voor al gevangen aan de linkerkant waar hij de afwezige Diego Bises- war verving. Feyenoord kon geen vuist maken en de thuisploeg kwam verdiend op voorsprong. Donny Gorter schoot koel raak vanaf elf meter, nadat Keivin Leerdam knullig Kees Kwakman had gevloerd. Leerdam was na een half uur binnen de lij nen gekomen, als vervanger van Kevin Hofland (3) valt over Tyrone Loran en zal hard en ongelukkig landen. Giovanni van Bronckhorst (links) duikt weg. foto Ed Oudenaarden/ANP ROTTERDAM - Foeke Booy wordt technisch directeur bij FC Utrecht. De huidige trainer van Sparta maakt dit seizoen wel af op het Kasteel. Sparta ontvangt een af koopsom omdat Booy (46) een contract heeft tot medio 2010. Hij heeft in Utrecht een verbinte nis voor vijf jaar en gaat daar nauw samenwerken met hoofdtrai ner Ton du Chatinier. Booy was tussen 2002 en 2007 al trainer bij FC Utrecht. Hij won er twee keer de beker en een keer de lohan Cruyff Schaal. Ook combineerde hij enkele jaren de functies van trainer en technisch directeur. „Na tuurlijk maak ik mijn klus bij Sparta met onverminderd enthou siasme af', zegt Booy. „Maar ik ver heug me erop na de zomer weer in Utrecht Sctief te zijn." door Thomas Rijsman DEN HAAG - Ajax heeft zichzelf te kijk gezet met een 1-1-gelijkspel te gen ADO Den Haag. Deelname aan de voorronde van de Cham pions League komt daardoor voor de Amsterdammers steeds meer in gevaar. Ajax begon ongeïnspireerd aan de wedstrijd tegen de nummer vijf tien van de eredivisie en kon zich negentig minuten lang niet over het dode punt heen tillen. Het doelpunt in de zestigste minuut - een van richting veranderd schot van Rob Wielaert - bleek een toe valstreffer. Vier minuten later trok invaller Wesley Verhoek de stand alweer gelijk. Voor de zoveelste keer dit seizoen zette de Amsterdammers zich te kijk met armoedig voetbal. Met na me de eerste helft was het aanzien niet waard. Van Basten probeerde zich nog te verschuilen achter ex cuses, zoals.de waslijst afwezigen en het slechte veld. De trainer be schikte onder andere niet over de geschorste Luis Suarez. Van de ge blesseerden liet het gemis van Jan Vertonghen en Gabri zich het meest voelen. „Zij zijn in staat om mentaal en fysiek wat extra's te brengen", aldus Van Basten. -Het moet voor de trainer een pijn lijke constatering zijn dat zijn ploeg moeite heeft zich op te la den voor een wedstrijd tegen een kleine tegenstander. Eerder ver loor Ajax al punten tegen Willem. II (2-1-verlies), Heracles (2-2) en Vitesse (4-1-verlies). Allemaal ploe gen die in het rechterrijtje staan. Anderzijds won Ajax dit seizoen in het Uefa Cuptoernooi wel van HSV en Fiorentina. Het tekent de 'Het zonnetje schijnt buiten. Je moet wel een beetje zin hebben' grilligheid van de ploeg, maar ook het onvermogen van de trainer om zijn spelers te inspireren op da gen dat de tegenstander niet uit Rotterdam, Hamburg of Florence komt, maar uit Volendam, Almelo of Den Haag. Van Basten vraagt om passie en be leving, maar hij is er in houding en voorkomen zelf zelden op te be trappen. Hij is het tegenoverge stelde van de schreeuwende man die om rust predikt. Ook zijn reto riek blijkt beperkt. „Het zonnetje schijnt buiten. Je moet wel een beetje zin hebben", hield hij zijn spelers naar eigen zeggen gisteren in de rust voor. „Ik neem aan dat je op voetbal zit omdat je het leuk vindt", voegde Van Basten daar richting de pers aan toe. Met dat soort woorden krijgt hij in ieder geval iemand als Miralem Sulejmani niet aan de praat. Evan- der Sno en Leonardo stelden ook teleur als basisspelers. Alleen Is mail Aissati, die voor het eerst dit seizoen aan de aftrap mocht ver schijnen, onttrok zich nog enigs zins aan de malaise.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 68