hart Deltaweek nieuwe stijl Oostdijk nog ver weg Bezoekers Deltaweek kunnen spelevaren, fokhijsen en 'grinden' Vijfhonderd kinderen actiefin kano, zeilboot of op surfplank Museum: geen Toorop-monument NieUwboilW School 'Het gaat om een soort sportdag voor vijjhonderd 'In een zeilsimulator kun je een wedstrijdje varen met kinderen van groep acht' joost Hopmans van sportzeeiand een andere zeiler' Edwin Lodder, coördinator van de Deltaweek Chinees Nationaal Circus in De Mythe JudoCoes begint lessen in Rilland Lezing geschiedenis van de oesterteelt Automobilist rijdt fietser expres van weg Motorrijder moet rijbewijs inleveren Achttienjarige rijdt tweehonderd op A58 PZC Maandag 9 maart 2009 15 Jeugdwedstrijden op het water, een toertocht en een businessrace. Volgend jaar ook op de Westerschelde. Delta geeft de Deltaweek een facelift. door Ton van den Nouweland Het werd ook eens tijd voor een frisse wind door het al 38 keer op de Oosterschelde ge houden zeilevenement Deltaweek. Die impuls komt van de nieuwe hoofdsponsor, energiebedrijf Del ta. „We hebben ons voor drie jaar verbonden aan dit evenement en hebben er hoge verwachtingen van", vertelt Ger-Jan van den Ei sen van Delta. „Volgend jaar gaan we de Deltaweek uitbreiden, rich ting Westerschelde. Het moet iets voor heel Zeeland worden." Mjar voorlopig is Zierikzee nog het hart van de Deltaweek. Daar vinden op zaterdag 27 juni, behal ve (Je reguliere zeilwedstrijden - van zo'n 150 bemanningen - de fi nales plaats van de jeugdwedstrij den surfen, kanoën en zeilen. Vanuit Zierikzee vertrekt die dag ook de Zeeland Regatta: een toer tocht voor de zeiler die plezier be- langrijker vindt dan snelheid. Op zaterdag gaat de tocht naar Yer- seke voor een proeverij, met daar na een feestavond in Zierikzee. Op zondag wordt er in de buurt van Neeltje Jans op zee gevaren met snelle rubberboten. De Zeelandre gatta eindigt op zondagmiddag in Zierikzee. In het weekeinde van 27 en 28 juni vindt daar aan 't Luitje ook een uitgebreid walprogramma plaats. Nog een noviteit is de businessra ce op vrijdag 26 juni. De race is be doeld voor bedrijventeams. Vanuit Zierikzee wordt vertrokken voor een zeilwedstrijd je, dat voor de lunch wordt onderbroken in Yerse- ke. Na afloop volgen prijsuitreiking en diner in de Zierikzeese feesttent, waarbij ook de deelnemers aan de reguliere wedstrijden mogen aan schuiven. Die liggen dan inmid dels afgemeerd in de drie jachtha vens, in afwachting van de eerste wedstrijd zaterdag. In de 39e editie van de Deltaweek wordt ook het reguliere program ma voor scherpe jachten, rond- en platbodems, ongemeten jachten en eenheidsklassen, zoals de Laser SB3 en de J22, afgewerkt. Na het startweekeinde in Zierik zee verplaatst het circus zich ach tereenvolgens naar Sint Annaland, Wemeldinge en Yerseke. Hej slot- weekeinde vindt plaats in Colijns- plaat. De Deltaweek begint op zaterdag 27 juni en duurt tot en met zon dag 5 juli. Tijdens het eerste weekeinde van de Deltaweek in Zierik zee is op en rond 't Luitje van alles te doen. Bezoekers en in woners van Schouwen-Duiveland kunnen zich vermaken met roei- wedstrijden of met het varen met radiografisch bestuurbare bootjes. Aan wal staan opstellingen voor ty pische zeilvaardigheden als 'grin den' (het draaien aan de staande lier) of het hijsen van de fok. Het publiek kan proberen met deze vaardigheden een snelle tijd neer te zetten. „We zijn ook bezig met het naar Zierikzee halen van zeilsi- mulatoren. In een bootje achter een monitor kun je een wedstrijd je varen met een andere zeiler", legt Deltaweek-coördinator Edwin Lodder uit. De walactiviteiten worden tussen 11.00 en 16.00 uur gehouden, de periode dat de wedstrijdzeilers op het water zijn. Lodder: „En voor de zaterdag geldt dat in het haven kanaal dan ook de finales van de jeugdwedstrijden bezig zijn." GOES - Het Chinees Nationaal Cir cus treedt morgen- en woensdag avond met de nieuwe show 'Con fucius' op in theater De Mythe aan het Bleekveld in Goes. Het Chinees Nationaal Theater be staat dit jaar twintig jaar en heeft de beste acrobaten ter wereld in de gelederen. Zij beheersen het tur nen, jongleren, klimmen, balance ren en luchtacrobatiek tot in de puntjes. De shows beginnen beide avonden om 20.00 uur. Kaarten re serveren kan via 0900-3300033 (van 11.00 tot 16.00 uur). RILLAND - De Goese judovereni ging JudoGoes begint op 13 maart met lessen jeugdjudo in Rilland. Het dorp had, tot vorig jaar plotse ling de leraar overleed, een eigen judoclub. De leden hebben ge vraagd of JudoGoes de lessen wil oppakken. Afgelopen vrijdag kon den inwoners van Rilland kennis maken met leraren, leden en het bestuur, deelnemen aan open les sen en kijken naar demonstraties, de lessen beginnen vrijdag in de gymzaal aan de Cromvlietstraat. www.judogoes.nl GOES - In Historisch Museum De Bevelanden aan de Singelstraat in Goes wordt vanavond om 19.30 uur een lezing gehouden over de geschiedenis van de oesterteelt in de Oosterschelde. Hans Scherp, gids bij de VW in Yerseke, gaat in op de periode vanaf 1870. Oude fo to's en ansichtkaarten vormen het beeldmateriaal. Er is plek voor vijftig mensen, in troducés en niet-Ieden betalen vijf euro. Vooraf aanmelden kan via te lefoonnummer 0113-228883 of secretariaat@hmdb.nl. 'S-GRAVENPOLDER - Een vijftigjari ge fietser uit de gemeente Noord- Beveland is zaterdag rond 15.15 uur op de Essendijk in 's-Gravenpol- der door een agressieve automobi list van de weg gedrukt. De fietser kwam ten val en raakte lichtge wond. Onder de naam 'Spetters' mogen zo'n vijfhonderd Zeeuwse basisschoolkin deren in juni meedoen aan wed strijdjes zeilen, surfen en kanoën. „Het gaat om een soort sportdag voor de groepen acht", zegt Joost Hopmans van SportZeeland, die de organisatie op zich heeft geno men. De wedstrijden duren vijf da gen en worden op vier locaties ge houden. De finales zijn zaterdag 27 juni in de haven van Zierikzee. Hopmans: „Twee dagen lang zijn we bij zeilschool Aquavitesse in Bruinisse, maar er zijn ook wed strijddagen in de haven van Vlis- singen en bij zeilschool De Vikin gen in Wolphaartsdijk. Naar de vierde locatie zijn we nog op zoek. Ik denk hierbij aan De Braakman in Zeeuws-Vlaanderen." Volgend jaar gaan de jeugdwed strijden tien dagen duren. Moge lijk komen er ook nieuwe water sporten bij. „Dan moet deelname van zeker duizend kinderen haal baar zijn", aldus Hopmans. door Henk Postma WESTKAPELLE - Museum Boijmans Van Beuningen ziet af van een mo nument voor kunstenares Charley Toorop. Directeur Sjarel Ex heeft dit eind vorige week laten weten aan de gemeente Veere. In Westkapelle, dat zich al voor het monument kandidaat had ge steld, is teleurgesteld gereageerd. In het dorp gaan nu stemmen op zelf een Charley Toorop monu ment op te richten. Het Rotterdamse museum nam vo rig jaar het initiatief voor het mo nument. Dat gebeurde bij de ope ning van de grote overzichtsten toonstelling met werk van de kun stenares. De gemeenten Veere en Bergen kregen het verzoek er een mooie plek voor aan te wijzen. Kunstenaars werden opgeroepen ontwerpen in te leveren. Nu zegt het museum ineens er geen geld voor te hebben. Directeur Ex vindt de oprichting van een monument nog steeds een goed idee. „Ik sta er inhoudelijk achter, maar weet in het huidige tijdsbestek niet waar het geld vandaan zou moe ten komen om kunstenaars, leges en leveranciers te betalen", schrijft hij de gemeente Veere. Volgens hem speelt ook mee dat slechts drie kunstenaars met een idee kwamen. Ans Dingemanse, één van de West- kappelaars die zich sterk maakte voor de komst van het monu ment, vindt het vreemd dat het museum er zomaar ineens het bijl tje bij neergooit. Volgens haar wordt in het dorp getergd gerea geerd. „Zo van: dan gaan we het toch gewoon zelf doen." De ge meente Veere beraadt zich. door Luc Oggel OOSTDIJK - Christelijke basisschool De Bornput in Oostdijk moet het voorlopig nog uithouden in het huidige gebouw. Er is weliswaar een grote stap voorwaarts gezet wat betreft de locatie voor nieuw bouw, maar er gaat veel tijd zitten in nog te voeren planologische pro cedures. Nieuwbouw van de ernstig geda teerde school is voorzien aan de 2e Vlietweg in het dorp, waar nu nog de maatschap van SGP-raadslid Ri- nus Sinke is gevestigd. Daar kun nen ook tien a vijftien nieuwe hui zen komen. Voor het bedrijf moest eerst een andere locatie wor den gevonden. Het college heeft af gelopen week ingestemd met een verzoek van Sinke om te verkassen naar de verderop gelegen- Ooms- hoekseweg, maar dat wil niet zeg gen dat nieuwbouw nu dichtbij is. „De planologische procedure al leen duurt al een jaar", zegt wet houder Jaap Sinke. „Zo gaat dat nu eenmaal in dit land." Raadsfractie Leefbaar Reimers- waal suggereert om nieuwbouw te plegen op de locatie van machine fabriek Van Burg, die naar bedrij venterrein Nishoek wil. Dat zou sneller te realiseren zijn omdat het inbreiding is en het bedrijf van Sin ke niet hoeft te worden opgekocht. Volgens de wethouder maakt het in tijd echter niet zoveel uit. NISSE - Politieagenten hebben gis termiddag in Nisse rond 17.00 uur het rijbewijs ingevorderd van een 39-jarige motorrijder uit 's-Graven- polder. De man reed op de Drieweg met een snelheid van 137 kilometer per uur terwijl daar maar tachtig is toe gestaan. MIDDELBURG - Een 18-jarige Vlissin- ger is gistermiddag met 200 kilo meter per uur over de A58 ge raasd. De politie zette hem bij Mid delburg aan de kant en nam zijn rijbewijs in. Hetzelfde overkwam een 31-jarige Vlissinger. Die werd bij zijn woonplaats gesnapt terwijl hij zestig te hard reed. Grinden door publiek van de Volvo Ocean in Singapore, foto Diana Bogaards Kinderen zeilen in de haven van Zierikzee. foto WV Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55