Er worden hoge eisen aan de alsmaar T: 'Op vrijwilligers moet je heel zuinig zijn' Ully (35) wint de Neeltje Spijker Award 'Ik ben ook echt een mensen-mens' 'Mensen die een eigen inbreng hebben, hun kennis en ervaring willen delen' Astrid de Ruiter Vrijwilligerscentrale koppelt mensen aan non-profitorganisaties. Presentatie nieuwe club tijdens de viering Vrouwendag in MFC. 14 I Maandag 9 maart 2009 PZC S Tijdens de Weken van de Zeeuwse Vrijwilliger worden her en der activiteiten voor vrijwilligers georganiseerd. Zonder hen is een 'sociale samenleving' ondenkbaar. door Esme Soesman Ze staat te springen om vrijwilligers die het groenonderhoud op zich willen nemen. Bij voorkeur een clubje van een man of drie dat een paar dagen in de week de handen uit de mouwen steekt op leer-, werk- en recreatie boerderij De Stelle en de logeer- boerdertj voor kinderen met AD HD in Ouwerkerk. „We zoeken Astrid de Ruiter - vrouw achter beide instellingen - ook tuiniert, het ontbreekt haar simpelweg aan tijd en voldoende kennis om er zelf de schouders onder te zetten. „En een hovenier inhuren is voor zo werkt. Iemand die bijvoorbeeld altijd een werkzaam leven heeft ge leid en nu om bepaalde redenen niet meer werkt. Maar ook niet thuis wil zitten. Mensen die een ei gen inbreng hebben, kennis en er- Astrid de Ruiter, man Hans en vrijwilliger Bert. foto Dirk-Jan Gjeltema mensen die een eigen plan maken voor het groenonderhoud en zelf standig aan de slag kunnen. Ze hebben volledige vrijheid om het op hun eigen manier te doen. Er is ook wat budget." Want hoe graag ons te duur." De Ouwerkerkse or ganisaties draaien (behalve op be taalde medewerkers) op een stuk of 8 vaste en 15 oproepbare vrijwil ligers. Mensen die volwaardig mee werken en ook op die manier („Vrijwillig betekent niet vrijblij vend") behandeld worden. De ei sen die door De Ruiter aan vrijwil ligers worden gesteld, zijn hoog. „Maar daarmee ook duidelijk. Ik denk dat we zo een bepaald soort vrijwilliger trekken, die ook graag varing willen delen en van beteke nis voor de samenleving willen zijn." De Ruiter heeft zowel vrij willigers rondlopen die zich spon taan hebben aangemeld, als men sen die uit de stal van de Vrijwilli- gerscentrale Schouwen-Duiveland komen. Via die laatste weg is het - uit de hotelbranche afkomstige - echtpaar Bert en Nieske onlangs aan de slag gegaan. „Ik ben heel blij met ze: de klik is er. En ook zij lopen hier stralend rond." Henny Schulz aan het werk bij het Welzijnshuis. foto Dirk-Jan Gjeltema I wee middagen in de week meldt Henny Schulz (62) zich trouw in het pand van het Welzijnshuis in Zierikzee. Om de telefoon op te nemen, allerhan de vragen te beantwoorden, men sen door te verwijzen of anders zins een gastvrouwrol te vervul len. Zonder daar aan het eind van de maand een goed salaris voor te vangen. „Dat verbaast meer men sen, maar ik ben er totaal niet mee bezig. Ik heb het financieel best goed. Heb je het geld hard nodig, dan ligt dat natuurlijk heel an ders." Achttien jaar lang werkte zij als receptioniste bij een groot ver zorgingshuis in de Randstad. De roostertijden veranderden in - voor Schulz - ongunstige zin en de afstand woon-werkverkeer ging haar steeds zwaarder wegen. Ze be sloot met werken te stoppen. In augustus 2006 ging ze met de vut. Toen ze een tijdje daarna toevalli gerwijs tegen de map vacatures van de Vrijwilligerscentrale Schou wen-Duiveland aanliep, viel ze als een blok voor één van de vacatu res. „Ik heb me aangemeld. Krijnie belde de volgende dag al op of ik niet voor het Welzijnshuis wilde werken." Inmiddels zitten er twee jaar op en Schulz geniet nog altijd met volle teugen van haar werk. „Zou dat niet zo zijn, dan zou ik meteen stoppen." Wel vindt Schulz het belangrijk dat ze door haar inzet een ander geen kans ontneemt op een betaalde baan. „Dat is hier niet het geval." De sfeer op haar werk is 'heel goed'. „En ik hou ervan onder de men sen te zijn. Ik kom uit een zakenge- zin - we hadden vroeger een be drijf- met vijf kinderen. Er waren altijd mensen over de vloer. Ik ben ook echt een mensen-mens." ZIERIKZEE - Een workshopkara vaan en Make A Difference Day. De periode 14 tot en met 28 maart is uitgeroepen tot de Weken van de Zeeuwse Vrijwilliger. Her en der in Zeeland, ook in Zierikzee, worden speciale activiteiten voor vrijwilligers georganiseerd. Helemaal naar de smaak van Krij nie Nikolic-Padmos van de Vrijwil ligerscentrale Schouwen-Duive land. „Je moet heel zuinig op vrij willigers zijn." De 'sociale samenle ving', zoals Nikolic het verwoordt, draait op vrijwilligers. „Ik wil ze daarom op handen dragen." Als coördinator van de vrijwilli gerscentrale fungeert Nikolic als makelaar tussen vrijwilligers en non-profitorganisaties die gebruik maken van het vrijwilligersleger. Op dit moment heeft: de Schou- wen-Duivelandse organisatie, een tak van het Welzijnshuis, 130 vrij willigers en circa 135 organisaties in het bestand. Daarmee is niet het complete vrijwilligersveld op Schouwen-Duiveland in beeld. Bij diverse organisaties (zoals scholen en sportverenigingen) wordt het uitvoeren van werkzaamheden vooral onderling geregeld. Wel weet Nikolic dat het aantal vrijwil ligers en de roep om vrijwilligers door de jaren heen gestaag groeit. „De wereld van vrijwilligers is so wieso in beweging", stelt de coördi nator. Zo is de groep vrijwilligers veel diverser dan een paar jaar gele den. Man en vrouw, jong én oud, werkloos, vuttend of arbeidsonge schikt: ze zijn allemaal in de kaar tenbak van de vrijwilligerscentrale te vinden. De motivatie om je onbetaald voor de samenleving in te zetten, is minstens zo divers. „Van men sen die vanuit hun religie iets voor de medemens willen doen tot 1^ Krijnie Nikolic-Padmos van de Vrijwilligerscentrale Schou wen-Duiveland vindt dat vrijwilli gers op handen gedragen moe ten worden. mensen die werkervaring willen opdoen, integreren of proberen structuur in hun leven te breng en." Binnen organisaties tellen vrij willigers tegenwoordig mee: van een plaatsje onderaan de hiërar chie is geen sprake - vindt Nikolic. „Vrijwilligers zelf zijn ook mondi ger geworden. Ze hebben hun wensen en verwachtingen. Daar ben ik wel blij mee. Hoe duidelij ker de wensen en eisen, hoe beter ik kan koppelen." J) Vacatures via www.vrijwilligerscentra- le-schouwenduiveland.nl door Esme Soesman ZIERIKZEE - Tri Anda Tyuliasty, door Nederlanders kortweg Ully genoemd, heeft de Neeltje Spijker Award gewonnen. Corrie Clerx, de winnaar in 2008, overhandigde de emancipatiewis- selprijs zaterdag aan de 35-jarige Zierikzeese, tijdens de viering van Internationale Vrouwendag in het MFC in Zierikzee. Jessica Stein van de organiserende Stichting Zeeuwse Wereldvrou wen omschreef haar als 'een gewel dig rolmodel'. „Een sterke vrouw met een innerlijke kracht, die dat ook uitstraalt. Je bent niet alleen een echte wereldvrouw, maar ook een powervrouw", verwees Stein naar het thema dit jaar van de Vrouwendag (Van Flowerpower naar Vrouwenpower). Drie jaar geleden verruilde Ully (omwille van de liefde) het Indo nesische. Jakarta voor het Zeeuwse platteland. Het enorme landschap pelijke en klimatologische verschil was niet de enige cultuurschok die ze te verwerken kreeg. Taal, werk (in haar geboorteland werkte Ully als psycholoog) en begrip van om- Ni De emancipatieprijs Neeltje Spij- ker is zaterdag tijdens de viering van de Internationale Vrouwen dag gewonnen door Tri Anda Tyu liasty (Ully) uit Zierikzee. gangsvormen: op alle fronten moest Ully zich aanpassen. De We reldvrouwen gaven haar daarbij houvast, vertelt ze na afloop van de uitreiking. Reden voor haar om de prijs ook te aanvaarden 'voor al le andere prachtige vrouwen'. „Ze hebben me de kans gegeven me te ontwikkelen. Dus als het goed gaat met mij, komt dat ook door hen. Want ik hou van gezel ligheid, maar niet alleen. Ik wil ver der. En Wereldvrouwen bieden die kans." Zo zit Ully in het bestuur van de eind februari opgerichte (en zater dag officieel gepresenteerde) Stich ting Zeeuwse Wereldvrouwen. De ze organisatie komt voort uit een fusie van het 8 Maartteam met de Wereldvrouwen. Ook de Wereldmeiden waren bij de viering van Internationale Vrouwendag van de partij. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40