Zeeland op jubilerende jaarmarkt Sint Jansteen Constante kwaliteit bij Thalia' Bijna geen rundvee meer op de jaarmarkt Exclusief trouwen in Hulst kost flinke duit 'Geheel volgens de traditie blijft de eerste prijs in de loterij een vetgemest varken. Toch kiezen de meeste winnaars voor contant geld' 'Zodra we beginnen met branden, stroomt het volk hier naartoe', zegt hoefsmid Tom Legemaat, die demonstraties geeft op het kerkplein 'Wij kunnen de jaarmarkt in stand houden omdat we zijn omgeschakeld naar paardenkeuringen' PZC Maandag 9 maart 2009 1 5 Duizenden mensen bezochten afgelopen zaterdag de jaarmarkt in Sint Jansteen. Die vond voor de 125e keer plaats in het centrum van het dorp. door Harold de Puysseleijr Met glunderende gezich ten liepen de leden van het jaarmarktco mité in Sint Jansteen rond door het dorp. Twee jaar geleden stormde het zo hard, dat de kramen wegwaaiden. Gelukkig bleef het tijdens de jubi leumeditie dit jaar de hele dag droog, met drommen schuifelende mensen langs dieren en kramen als beloning. „Vroeger was er e'en vast ritueel", kan marktmeester Fons Dobbelaer zich nog herinneren. „Leden van het jaarmarktcomité staken een kaarsje op voor onze lieve vrouw van Ter Eecken in het kapelletje in Kapellebrug. En de zusters Carme- litessen in Hulst kregen een worst. Om te bidden voor goed weer. Maar de Carmelitessen zijn er niet meer, en die kaars is de laatste ja ren altijd uitgewaaid. Misschien hebben we het daarom vaak slecht getroffen met het weer", vertelt hij smakelijk. De jaarmarkt in Sint Jansteen is al een aantal jaren lang geen handels markt meer waar slagers en boe ren door middel van handjeklap za ken deden. Dat soort markt is er al leen nog in enkele steden in het noor den van ons land. Het handjevol runderen dat er staat, hoeft zich vandaag geen zor gen te maken. Ze staan er zuiver voor de show, en niet, zoals vroe ger op de ter ziele gegane jaar markt in Axel bijvoorbeeld, om vanaf de jaarmarkt direct te wor den afgevoerd naar het slachthuis. „Wij hebben op de ontwikkelin gen ingespeeld", zegt voorzitter Paul van Esbroek, „door de om schakeling te maken naar de paar- denkeuring. Door de varkenspest en de perikelen rond mond- en klauwzeer is het heel erg moeilijk om een jaarmarkt te houden met rundvee." Behalve de paardenkeuringen zijn er tal van demonstraties; van oude ambachten tot modern materiaal uit de landbouwmechanisatie. Door de jaarmarkt te verplaatsen van de donderdag naar de zater dag, trekt het evenement evenveel, zo niet meer bezoekers als voor heen. Ook de horeca speelt er op in, want een van de cafés kondigt voor de zaterdagavond een Stoere Boeren-feest aan. Uiteraard laat een comité dat ruim honderd jaar bestaat daarbij niet al le tradities vallen. Zo blijft de eer ste prijs van de loterij een vetge mest varken. De meeste winnaars, geeft Van Esbroek wel toe, kiezen er bij de uitreiking toch voor 125 euro contant in het handje. „Voor de meeste mensen is zo'n varken veel te moeilijk", legt hij uit. „Ze kunnen het zelf niet mee naar huis nemen, laat staan dat ze een slager weten te vinden die het voor hen kan slachten en uitbe- Terwijl Schotse pipers een concert geven, heeft de jeugdige hoefsmid Tom Legemaat een eindje verder op het pleintje voor de kerk veel bekijks. Samen met een aantal col lega's demon streert hij het be slaan van het elfja rige boerenpaard Samantha van de Panhuyze. De 22-jarige Legemaat is sinds een aan tal jaren zelfstandig hoefsmid en staat daarnaast op heel wat volks feesten in de wijde omgeving. „Vooral als we beginnen met bran den, loopt het hier snel vol met toeschouwers", vertelt hij. „We kunnen een paard in drie kwartier tijd nieuwe hoefijzers ge ven als we willen, maar nu doen we dat rustig aan. We zorgen er voor dat het laatste ijzer er tegen drie uur vanmiddag pas aanzit." door Harold de Puysseleijr SINT JANSTEEN - Met hele elftallen tegelijk stonden ze vroeger schou der aan schouder in de rij in de Hoofdstraat van Sint Jansteen en het plein dat nu het Martje van Wardje heet. Ze hadden de kleu ren van de plaatselijke voetbalver eniging, grapten we als kinderen, om nog maar even in voetbalter men te blijven. Ruim dertig jaar later blijkt van die jeugdherinnering niets meer over; bijna geen rund is er meer te zien op de 125e Steense jaarmarkt. Door aanscherping van de regelge ving na dierziekten als de varkens pest en mond- en klauwzeer heeft de jaarmarkt volgens voorzitter Paul van Esbroek van het Steense jaarmarktcomité noodgedwongen een andere weg in moeten slaan. Ook nieuwe technieken zoals de melkrobot houdt het rundvee weg van de jaarmarkt, want de dieren worden met dat apparaat tegen woordig drie keer per dag gemol ken. De meer dan honderd koeien, pinken, stieren, varkens, schapen en geiten op de jaarmarkt hebben plaats gemaakt voor een even groot aantal paarden. Toch weigert het jaarmarktcomité de tradities los te laten. Het blijft proberen het publiek een markt aan te bieden waar ook rundvee tentoon wordt gesteld. Twintig stuks waren er afgelopen zaterdag middag te zien, onder meer voor de ingang van snackbar Nicky's Di ner. „Het enige dat nu nog ont breekt is een reclamebord van de snackbar", grapt een inwoner van het dorp. „Vandaag alles vers." Jong rundvee kreeg een symbolische plek toegewezen op de Steense jaar markt; bij de ingang van de snackbar. foto Peter Nicolai Wie denkt dat een yogaweekend saai is, komt bij toneelvereniging Thalia snel op andere gedachten. Zes spelers zorgen voor een snelle, wervelende voorstelling die naar het leven is getekend. De schrijver heeft de karakters van de cursisten van het yogaweekeinde zo uiteen lopend mogelijk gemaakt. Bert (Peter Groosman) is een zwe ver. In roze overhemd met hoog stemmetje beeldt hij een homofie le man uit en slaagt daar prima in. Marian (Mary Groosman) zet een nuchtere tante neer, die weet wat ze wil. Johanna (Immie de Conin- ck) een vrouw die nog nooit van huis is geweest. Amusant zeurde rig krijgt ze de lachers op haar hand. Als tegenwicht zijn daar Ria (Marilyn de Rijk) en Corrie (Dia- Blijspel Een Moordweekend, door Carl Slotboom, regie: Peter van Herk, spel: toneelvereniging Thalia. Gezien op 8 maart in Breskens. door Marjon Sarneel na Willems). Twee Amsterdamse meiden die van bingo houden en niets van yoga weten. De Rijk speelt onstuimig maar met een ge weldige timing, ze slaat overal haar snater tussen, tot grote erger nis van de anderen. Behalve Wil lems, die moet om al die grappen onbedaarlijk lachen. Willems vangt de blik van het publiek met haar uitbundige uiterlijk. Samen verstieren de twee vriendinnen, die nooit hun platte Amsterdams accent vergeten, mooi de cursus. Dat leidt tot een, door het stuk heen prachtig opgebouwde groeiende irritatie bij cursusleider Geert (Noël Groosman). Noël straalt zowel rust als autoriteit uit en daarmee overtuigt hij mij volle dig. Een grote pluim voor het spel- tempo! Moordweekend is een aanra der voor ieder die van een goed ge speeld blijspel houdt. Ook het to neelbeeld is voorbeeldig. Strakke vormgeving met bekende elemen ten uit de yogasfeer, zoals kussens, kaarslicht en wierrook. En natuur lijk onverwachte kleurcombina ties. Nog te zien op 14 en 21 maart in zaal De Uitkomst in Breskens. www.thaliabreskens.nl door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst staat sinds 1 januari trouwen op een lo catie naar eigen keuze toe, maar daar hangt wel een stevig prijs kaartje aan. Koppeltjes die op een doordeweekse dag trouwen in het stadhuis in Hulst betalen daar 275 euro voor. Op maandag tussen 9 en 10 uur is het zelfs gratis, en op woensdag en donderdag op diezelf de tijdstippen kost het 112,50 euro om in de echt te worden verbon den. Elkaar het jawoord geven op het strandje van Walsoorden of in de eigen achtertuin bijvoorbeeld, is ook mogelijk. Daar moeten trouwlustigen zoals gezegd heel wat dieper voor in de buidel tas ten. De kosten die de gemeente daarvoor in rekening brengt zijn 750 euro. Dat is nog aanzienlijk meer dan het duurste trouwarran- gement dat de gemeente in de aan bieding heeft; trouwen op zater dag kost 600 euro. Wie de Hof te Zandekerk in Kloos- terzande of de kapel van Onze Lie ve Vrouw Ter Eecken in Kapelle brug als decor voor de voltrekking van zijn burgerlijk huwelijk wil, is op een weekdag ongeveer net zo veel geld kwijt, namelijk 575 euro. De nieuwe bedragen voor huwe lijksvoltrekkingen staan in de nieu we legesverordening. Die moet nog goedgekeurd worden door de gemeenteraad. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29