PvdA bespreekt kernenergie Zeeuws-Vlaanderen 'College van GS schuift lonkt op beurs alles voor zich uit' Discussie over nieuwe kerncentrales is geen taboe meer. Bedrijvigheid in regio blijkt grotendeels onbekend bij jongeren. PvdA teleurgesteld over de daadkracht van het provinciebestuur. Bijeenkomst toekomst Zeeuwse ziekenhuizen Zeeuwen winnen bij beroepenwedstrijden Online-gamen voor laptop kinderafdeling Pensioenbijeenkomst trekt veel bezoekers MEE presenteert gids belastingteruggave Laatste van vier korvetten vertrekt uit Viissingen pzc Maandag 9 maart 2009 1 7 door Ben Jansen zierikzee - Praten over uitbreiding van kernenergie is geen taboe meer binnen de Zeeuwse PvdA. Ja renlang is het onderwerp afgedaan als een kwestie waarin de landelij ke overheid het voor het zeggen heeft. Was de PvdA in de 1\veede Kamer tegen de bouw van meer kerncentrales, de partijgenoten in Zeeland waren het ook. Tot zaterdag. Tijdens een discussie in Zierikzee bleek dat ook in Zeeuwse PvdA-kringen uitbrei ding van kernenergie als een reële door Harold de Puysseleijr nieuwegein - Veel jongeren die zich oriënteren op de arbeids markt weten niet hoeveel bedrij vigheid Zeeuws-Vlaanderen heeft. Die ervaring deed de bemanning van de Zeeuws-Vlaamse stand afge lopen weekend tijdens de emigra- tiebëurs in Nieuwegein op. Volgens vicevoorzitter John de Jon ge van het samenwerkingsverband voor de promotiecampagne Uw Nieuwe Toekomst kwamen veel mensen gericht naar de stand van Zeeuws-Vlaanderen. Een jong gezin meldde zich kort mogelijkheid wordt gezien om in de groeiende behoefte aan elektri citeit te voorzien. Hoe zeer dit thema de partij ver deelt, werd duidelijk uit de opvat tingen van twee Statenleden. Frac tievoorzitter Peter Holtring (hij heeft ooit voor de sluiting van de kerncentrale Borssele gedemon streerd) blijft tegen de bouw van een nieuwe kerncentrale. Fractiege noot Annebeth Evertz (zij hing als dertienjarige een affiche voor het raam met de tekst 'Kernenergie nee') is er genuanceerder over gaan denken. Zij zei zich te realise ren dat met hoeveel ijver ook wordt gewerkt aan energiebespa rende maatregelen en met hoeveel kracht ook de toepassing van na de opening van de beurs al met de mededeling dat het concreet van plan is zich in Zeeuws-Vlaan deren te vestigen. „We stonden za terdag met tien mensen en zijn de hele dag in gesprek geweest. Met name afstudeerders in de techniek waren verrast. Die zoeken eigen lijk een baan elders in Europa, om dat de huizen in de Randstad zo duur zijn." Ook voor ouderen die emigratie overwegen is Zeeuws-Vlaanderen een onbekend en wellicht aantrek kelijk alternatief De Jonge: „Een man van middelbare leeftijd wilde naar Frankrijk emigreren om daar een bed-and-breakfast te begin nen. Nu komt hij nu toch eerst ook eens in Zeeuws-Vlaanderen kijken." wind-, zonne1 en getijde-energie wordt gestimuleerd, kernenergie toch nodig kan zijn. Daarmee sloot ze vrijwel naadloos aan op de inleiding die Jan Leen Kloosterman van de Technische Universiteit Delft Jrad verzorgd. Hij maakte duidelijk hoe de vraag naar elektriciteit zich ontwikkelt. Een vraag waarin wordt voorzien met behulp van fossiele brandstof fen die het broeikasgas CO2 in de atmosfeer brengen. Ook Klooster man had het over besparing, ont- WJ De Zeeuwse PvdA denkt voor het eerst genuanceerd over uit breiding van kernenergie. Het is geen onderwerp meer waarover niet wordt gepraat. door Ben Jansen zierikzee - De PvdA in de Staten van Zeeland vindt de verrichtin gen van het dagelijks provinciebe stuur tot dusver zeer teleurstel lend. „Er gebeurt niets. Vooruit schuiven is de boodschap," zei frac tievoorzitter Peter Holtring zater dag tijdens een vergadering van het PvdA-gewest Zeeland. Als voorbeeld wees hij op de agenda voor de Statenvergadering van vrij dag. Er staat één Statenvoorstel op. Holtring: „De wereldeconomie staat in brand en de Staten van Zeeland nemen een besluit over wikkeling van duurzame bronnen en - zo lang die nog onvoldoende soelaas bieden - kernenergie. Zijn boodschap: er valt niets te kiezen. Tjeu van Mierlo van de Zeeuwse Milieufederatie zag tot zijn afgrij zen dat de PvdA op het gebied van kernenergie aan het bewegen is. „Het is bijna een gotspe", riep hij uit. „Kernenergie blokkeert duur zame bronnen." En hij wees op kansen voor Zeeland met wind energie en op initiatieven die de ZMF met bedrijven neemt. „Maar dat lost wereldwijd niets op", reageerde Kloosterman droog jes. En dat was een raak argument. Internationale solidariteit staat bij de PvdA nog altijd hoog aange schreven. een startnotitie voor een sociaal rapport. De oorzaak zit 'm in de sa menstelling van het college van Ge deputeerde Staten: de combinatie van CDA, SGP, GL en CU met een meerderheid van één stem. De te genstellingen zijn groot." Holtring toonde zich tevreden over de manier waarop de PvdA in de Staten na een periode van in terne schermutselingen sinds vo rig jaar oppositie voert. De fractie kiest samen met gemeentelijke af delingen onderwerpen waarover op basis van eigen onderzoek standpunten worden geformu leerd. De ziekenhuiskwestie was zo'n onderwerp. Aan standpuntbe palingen over Zeeland Seaports en energiebedrijf Delta wordt ge werkt. middelburg - Ziekenhuis Walche ren en de Oosterscheldeziekenhui- zen houden morgen een informa tiebijeenkomst over de toekomst van de ziekenhuiszorg in Noord en Midden-Zeeland. De raden van toezicht, raden van bestuur en me dische stafbesturen beantwoorden vragen. De bijeenkomst is van 17.00 tot 18.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. rotterdam - Tonny de Putter uit uit Hoek en Hans Weerheim uit Zoutelande zijn in Rotterdam Ne derlands Kampioen geworden. Ze deden dat bij de jaarlijkse Skills Masters, dat zijn beroepenwedstrij den. De Putter won in de catego rie sanitairtechniek, Weerheim in de categorie vmbo elektrotech niek. De Putter mag in september 2009 naar Calgary, voor het wereld kampioenschap. Maarten van de Harst uit Oud-Vossemeer sleepte een bronzen medaille in de wacht. middelburg - Bij scholengemeen schap Nehalennia aan de Merwe- destraat in Middelburg is op 13 maart van 14.30 tot 24.00 uur een actie om geld in te zamelen voor een laptop voor de kinderafdeling van Ziekenhuis Walcheren. Er staan zestig computers waarop ie dereen online games kan spelen. Er wordt een vergoeding van één euro per uur gevraagd. Leerlingen zorgen voor drankjes en hapjes. goes - De ongerustheid over de ge volgen van de crisis voor de pen sioenen groeit. Voor een informa tiebijeenkomst van FNV Bondge noten, morgenavond in de Zee landhallen in Goes, hebben zich al vierhonderd belangstellenden aan gemeld. De vakbond praat zijn le den bij over de veiligheid van hun pensioenen. De bijeenkomst, waar voor bezoekers zich vooraf moe ten aanmelden, begint om 19 uur. middelburg - MEE Zeeland heeft een gratis gids uitgebracht over be lastingteruggave voor mensen met een beperking of een chronische ziekte. Mensen die vanwege hun beperking bepaalde uitgaven doen, kunnen belastingaftrek aan vragen. Telefoon: 0118-432000 of www.meezeeland.nl In de krant van zaterdag 7 maart stond in het artikel 'Vergunning Ierse mossel niet meer nodig' dat binnenkort geen vergunning meer nodig is voor het uitzetten van Iers mosselzaad in de Nederlandse wateren. Dat is niet helemaal waar. Er is inderdaad geen visserij vergunning meer nodig, maar er moet nog altijd een vergunning op grond van de natuurbeschermings wet worden aangevraagd. Dat bete kent in de praktijk dat er bijna niets verandert. VLISSINGEN - Op elf april verlaat ook Frans Kaisie- Naval Shipbuilding in Viissingen is gebouwd. Za- ten hun handtekening. De minister van defensie po de Vlissingse haven. De Kri Frans Kaisiepo is terdag is het schip officieel overgedragen aan de van Indonesië bedankte de burgers van Vlissin- het vierde en - voorlopig - laatste korvet dat Indonesische marine. De naam van het schip gen. „Thank you, good citizens of Viissingen, for voor de Indonesische marine bij Damen Schelde werd onthuld, de vlag gehesen en de officials zet- your friendship." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 19