Hooi!Koorts infecteert Kusthengelaars zonder vangst terug naar huis Museum ziet af van Toorop-monument Nooit meer Honderdjarige in Middelburg Zeewater is nog zo koud dat de vis langs de kust niet in beweging komt. %.Jgè w Over het weer hadden de 220 sportvissers zaterdagmiddag bij Zoutelande niet te klagen. Over de vangst des te meer. foto Lex de Meester door Henk Postma zoutelande - Droog. Een licht windje uit zee. Zelfs een klein wa terig zonnetje. Nee, aan de weers omstandigheden lag het niet dat zaterdag zo weinig vis werd gevan gen tussen Westkapelle en Zoute lande. Van de 220 deelnemers aan de selectiewedstrijd voor het Ne derlands kampioenschap keerden er 89 met lege handen naar huis. In vier uur hengelen hadden ze niet één keer beet. Het betekent dat de sportvissers uit Zeeland, Brabant en de Zuid- Hollandse eilanden ondervertegen woordigd zullen zijn bij de natio nale titelstrijd op 29 oktober in Noordwijk. Want wie langs de Zeeuwse kust niets vangt, heeft ook daar niets te zoeken. Zo zijn de regels. Niet dat het in Zuid van die slech te hengelaars zijn. Het lag aan het koude water, zegt juniorcoach Hen ri Karreman van de Sportvisserij Nederland. Nog geen vijf graden. De vis trekt dan terug naar dieper Tussen Zoutelande en Westkapel- Ie hengelden 220 sportvissers naar een plekje op het nationaal kampioenschap. Maar 131 slaag den er in wat te vangen. water, of beweegt zich niet. „Het water moet minstens zeven gra den zijn. Anders krijgt de vis te weinig zuurstof Dan gaat alles tra ger. Ook de stofwisseling. Zo'n vis die eet dan niet." Toch moet er zo hier en daar langs de Zeeuwse kust nog wat hongeri ge vissenmagen zijn geweest. Want hengelaar Remco Geuze uit Oud-Vossêmeer had zeven keer beet, goed voor een totaal van 125 centimeter vis. Hij wist zich daar mee als eerste te plaatsen. Vlak achter hem eindigde Ger Zantboer uit Steenbergen. Hij kreeg 123 cen timeter vis aan de haak. Er werd vrijwel alleen maar platvis gevan gen, vooral botjes, en nog wat scharretjes. De selectiewedstrijd werd vrijwel volledig overheerst door Brabantse vissers. Bij de korpsen waren de eerste drie plaatsen respectievelijk voor de Strijenvisser uit Bergen op Zoom, de Heemsemolense sport vissers uit Steenbergen, en de Edel- karper uit Bergen op Zoom. De Goese hengelclub EGHV lever de de beste Zeeuwse visser: Her man van Spankeren. Die reeg 104 centimeter vis aan de haak, goed voor een zevende plaats. Zijn club genoot Toon de Bruyn eindigde weliswaar hoger (vierde), maar zijn vangst bleef beperkt tot 66 cm. Hij kreeg die hogere klassering omdat in zijn viszone iedereen weinig ving. door Henk Postma westkapelle - Museum Boijmans Van Beuningen ziet af van een mo nument voor kunstenares Charley Toorop. Directeur Sjarel Ex heeft dit eind vorige week laten weten aan de gemeente Veere. In Westkapelle, dat zich al voor hermonument kandidaat had ge steld, is teleurgesteld gereageerd. In het dorp gaan nu stemmen op zelf een Charley Toorop monu ment op te richten. Het Rotterdams museum nam vo rig jaar het initiatief voor het mo nument. Dat gebeurde bij de ope ning van de grote overzichtsten toonstelling met werk van de kun stenares. De gemeenten Veere en Bergen kregen het verzoek er een mooie plek voor aan te wijzen. Kunstenaars werden opgeroepen ontwerpen in te leveren. Nu zegt In de Veerse dorpen 'was nooit wat voor de jeugd te doen'. Tientallen Zeeuwse bandjes brengen nu leven in de brouwerij. door Henk Postma De verspreider van de Hooi! Koorts is deze da gen wat moeilijk ter been. Knieband bescha digd. Komt ervan wanneer je niet meer de jongste bent, en toch tus sen de P.A. en de moshpit springt. Maar wat wil je als de zaal ios gaat. Dan moet er toch iemand zijn die de geluidsapparatuur beschermt te gen het ongecontroleerd voeten en ellenbogenwerk van punks die in een onontwarbare kluwen voor het podium heen en weer stuite ren. En ja, dan krijg je wel eens een beuk. René de Dreu kan er niet mee zitten. „Als die jonge bandjes maar kunnen spelen. Voor een bui tenstaander ziet het er wel eens ge vaarlijk uit, agressief zelfs. Maar als er eens eentje op de grond valt, dan rapen ze'm gewoon weer op hoor... Hoort erbij. Zoiets maakt het feestje compleet." De Dreu hoopt wel dat hij komen de vrijdag weer terug in conditie is. Dan is hij niet, zoals dit week end paraat in het Westkappels Kas teel van Batavia, maar zwaait hij de scepter in de Domburgse kroeg Tramzicht. Daar speelt zich de laat ste ronde af, voordat in Seroosker- ke de grand finale begint. Hij mag ervan uitgaan dat hij in Domburg minder gevaar loopt. „We zetten dan wat rustiger mu ziek bij elkaar: een singer-songwri- ter, freakfolk, iets jazzachtigs... Ja, ook een punkband. Maar dan wel unplugged..." Het broeit deze winter op het Wal- chers platteland. Dorpen waar 'bijna nooit iets voor de jeugd te doen was' krijgen ineens een hor de 'vreemden' over de vloer: rockers in zwarte spijkerjack, rap pers in te wijde broek, hanekam- men van enkele decimeters hoog, en met buttons behangen me- talheads. Samen met de dorps jeugd komen die een muziekfeest- je bouwen. Tientallen bandjes, af komstig uit heel Zeeland, staan er voor in de rij. Per keer gaan er zo'n vijf tot zes aan de bak. HooilKoorts, acht jaar terug als po dium voor beginnende bandjes be gonnen in discotheek De Hooizol der, overwinterde de afgelopen ja ren in De Zandpunt van Seroosker- ke, en infecteert nu ook de Veerse dorpen. Het gemeentebestuur sti muleert dat met wat geld, en huur de René de Dreu er voor in. Die ex porteerde de formule al naar De Bevelanden, naar Schouwen, en als het een beetje meezit straks ook naar Hulst. Het leverde hem een netwerk van beginnende bandjes op, die zich met elk optre den verbeteren. Zoals het hardcorepunktrio F.O.D. uit Middelburg/Souburg dat vrij dag in Westkapelle met de pu blieksprijs naar huis ging. Niet al leen het zaaltje raakte in vervoe ring. Jurylid Hans Walraven, ge pokt en gemazeld in de Vlissingse rockcultuur, kon alleen nog maar uitbrengen dat hij 'confuus' was ge speeld. Zijn collega's oordeelden kort, maar krachtig: „Beter dan de Sex Pistols." En dat terwijl het bandje nog niet zo lang geleden met de boodschap naar huis werd gestuurd eerst eens wat te gaan repeteren. Inmiddels speelt het her en der in Nederland de punkscene plat. Zo waren er vrijdagavond nog wel meer bands die zich welhaast pro fessioneel in de kijker speelden. Het Schouwse headbangersgezel- schap 569 zette een ondoordring bare geluidsmuur neer. En het Zeeuws-Vlaamse Golden Coffee gaf een aardig stukje 'nu-rock' weg. Zware kost, dat alles bij el kaar. Het enige sprookje in Kasteel van Batavia heette Flying Neme sis: gothmetal uit De Bevelanden. Een powergitarist met een rauwe grafstem, en een onverstoorbare zangeres die hem feeëriek van re pliek dient. Al moet er nog heel wat worden gesleuteld aan haar stem voordat ze de Godess van Within Temptation naar de kroon steekt. En dan was er No/(fucking) Offence, grunge uit Zeeuws-Vlaan- deren. Het was hun vierde optre den. Ze zijn er nog niet. Maar het komt goed, verzekert Petra Schot, de trotse moeder van de 16-jarige gitarist. De repetities zijn alvast een aanslag op haar trommelvie- zen. „Mijn gehoor wordt steeds minder, hun muziek steeds beter." door Henk Postma WESTKAPELLE - Tien jaar terug was er nog niets. Inmiddels kunnen be ginnende bands al meteen vrijwel overal in Zeeland terecht. Het be gon in de gemeente Veere. Daar bouwden ze HooilKoorts uit tot een jaarlijks terugkerende reeks 'muziekfeestjes'. De grote finale trekt steevast zo'n drie- tot vier honderd bezoekers. En ook de ve le voorrondes trekken publiek: het museum ineens er geen geld voor te hebben. Directeur Ex vindt de oprichting van een monument nog steeds een goed idee. „Ik sta er inhoudelijk achter, maar weet in het huidige tijdsbestek niet waar het geld vandaan zou moe ten komen om kunstenaars, leges en leveranciers te betalen", schrijft hij de gemeente Veere. Volgens hem speelt ook mee dat slechts drie kunstenaars met een idee kwamen. Ans Dingemanse, één van de West- kappelaars die zich sterk maakte voor de komst van het monu ment, vindt het vreemd dat het museum er zomaar ineens het bijl tje bij neergooit. Volgens haar wordt in het dorp getergd gerea geerd: „Zo van: dan gaan we het toch gewoon zelf doen." De ge meente Veere beraadt zich. MIDDELBURG - Mevrouw Adriana Maria Littooij-Davidse werd giste ren honderd jaar. Burgemeester Koos Schouwenaar kwam haar za terdag feliciteren met het bereiken van de mijlpaal. De honderdjarige werd geboren in Sint Laurens. Ze werkte in kleding zaak De Duif in de Lange Noord straat, eerst als verkoopster, later ook als naaister. En dat bleef haar hobby. Toen er kinderen kwamen, en ze voor het huishouden ging zorgen, bleef ze kleding maken. In 1988 werd ze weduwe. Tegenwoor dig woont ze in het Gasthuis bij de Noordpoort. Ze voelt zich nog redelijk goed ge zond. Ze kreeg drie kinderen. Die op hun beurt bezorgden haar vier kleinkinderen en vijf achterklein kinderen. •S&. l De honderdjarige Adriana Maria Littooij-Davidse. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16