spectrum 6 Ik wil van alles wel iets weten 'Ik heb eigenlijk geen tijd, maar ik kijk er wel even naar' PZC Zaterdag 7 maart 2009 door Raymond de Frei peter jg Qratf |eeft a|s een prins in de polder bij Axel, maar heeft zijn hart verpand aan Terneuzen. foto Mechteld Jansen r x Hij leeft een rijk leven, al weet hij als geen ander dat die kwalificatie maar betrekkelijk is. Een verhaal over Hilde, Luka, Echo en Snoek. Over Peter dus. Opeens valt hij stil. Dat is een unicum, het mo ment duurt ook maar heel even, maar toch... Een klein beetje vocht maakt zich meester van zijn ogen. Heel even maar, hij probeert het te ver bergen. Oei, klinkt het aan de keuken tafel. Een bijna verlegen lachje volgt na een diepe slik. Ja, het is zo. Hilde geeft hem vrijheid. Elke dag weer, als van zelfsprekend. Maar dat korte kreetje, die kleine 'oei' verraadt een veel die pere overpeinzing dan alleen maar een uiting van een romantisch gevoel. Zo vanzelfsprekend is het in huize De Graaf namelijk allemaal niet. De stilte valt na een wat plat gezegd 'Geld vind ik totaal onbelangrijk'. „Oké, dat klinkt wat makkèlijk, omdat wij het prima voor elkaar hebben. We wonen hier bijvoorbeeld in een prach tig huis in een nog mooiere polder, maar dat is met name omdat Hilde op de centen past. Ik ben niet van het geld, ik vind het vooral geweldig om mensen te helpen. Dat is ook altijd mijn motivatie geweest in mijn tijd bij hifi-zaak Echo Audio. Ik was altijd druk in de weer voor klanten, Hilde was het rustpunt in de winkel. Jk was de spil, maar zij was mijn spil. Ja, inder daad. Zij gaf mij vrijheid. Nog steeds trouwens." Ze moet ook wel. Want als De Graaf iets in zijn kop heeft, dan heeft-ie het niet in zijn kont. Je moet van heel goe de huize komen om hem met stevige argumenten op andere gedachten te brengen. Peter de Graaf heeft graag grip op de zaak, wil alles tot in de punt jes regelen. Lukt niet altijd, op sommi ge dingen heeft ook De Graaf geen in vloed. In 2003 zette hij een punt achter Echo Audio, omdat de slepende ziekte van Hilde meer aandacht vroeg dan De Graaf op dat moment kon geven. „Hil de werd in 1997 ziek, zes jaar later heb ben we de knoop doorgehakt. Het was niet meer op te brengen. Er speelde overigens nog wel meer mee in mijn besluit. Het grapje over 'wie die man is die op zondag het vlees aansnijdt' ken de ik niet. ik had namelijk nooit tijd om televisie te kijken. Iets meer tijd voor mijn kinderen kon geen kwaad en bovendien had ik het gevoel dat ik met Echo mijn top op het gebied van audio wel had bereikt. Ik heb grote be drijven van geluid voorzien, een pro ject in Nigeria gedaan, met Blof ge werkt... het werd me wat te groot. Ik werd steeds meer een manager, ik mis te op een gegeven moment het per soonlijke contact met de klant. Maar desondanks, als Hilde niet ziek was ge- x worden, hadden we nu nog steeds in Echo Audio gestaan. Doorgaan kon ge woon niet meer, het zou mijn gedre venheid in de weg zitten." Genoeg over die vervelende ziekte, die nog altijd met regelmaat de dienst uit maakt in het leven van familie De Graaf Hoe moeilijk het ook is, Peter en Hilde proberen er zo rationeel mo gelijk mee om te gaan. „Je kan niet meer doen dan naar oplossingen zoe ken. Dat doen we ook voortdurend. Het feit dat ik op deze situatie geen vat heb, is maar met twee woorden samen te vatten: zwaar klote. Wij kijken niet meer te ver vooruit. We leven van daag, een beetje morgen, maar veel ver der niet. En achterom kijken heb ik nog nooit gedaan." Nou ja, heel af en toe dan. Werp eens een vluchtige blik op zijn carrière moves en vrijwillige bezigheden en je weet meteen wat voor vlees je in de kuip hebt. Peter de Graaf kan geen mo ment stilzitten. Een paar keer had hij het gevoel dat hij te veel hooi op de vork nam, maar tegelijkertijd heeft hij dat juist nodig. „Ik presteer het beste onder spanning. Ik kan het met tien problemen op mijn schouders naar mijn zin hebben. Weet je wat mijn grootste probleem is? Dat ik nieuwsgie rig ben. Ik wil altijd van alles wel iets weten. En als ik het dan weet, wil ik er meer van weten. Daar gaat het dus fout. Ik kan gewoon geen 'nee' zeggen. Peter, wil je even dit en dat? Nee, ik heb eigenlijk geen tijd, maar ik kijk er wel even naar." Die onrust, die voortdurende drang om nieuwe dingen tot zich te nemen, heeft hij van zijn vader. Op zijn zevende verkaste Peter van Rotterdam-Zuid naar Ter- neuzen, waar vader De Graaf tal van activiteiten ontplooide. „Hij richtte zwemclub De Flippers op, was politiek actief voor de PvdA en stond aan de wieg van de Stichting Welzijn. Hij was nooit thuis, ma zat altijd braaf op hem te wachten. Een jaar na zijn pensioen ging hij dood. Nee, toch heeft mij dat niet leren relativeren. Natuurlijk heb ik mij wel eens afgevraagd wat het waard is om hard te werken. Maar ik doe het liever twintig jaar heel goed, dan veer tig jaar rustig aan. Het leven boeit mij enorm, ik vind elke dag tenminste één nieuwe uitdaging. Ik noem zomaar wat. Laatst zat ik een beetje gitaar te spelen, vroeg ik mij opeens af waarom die snaren nou zo op die plank liggen. Dan bedenk ik mij hoe het beter zou kunnen. Maar vaak blijft het bij zo'n overpeinzing, want tijd om het te ver anderen heb ik meestal niet." Sinds kort speelt De Graaf weer in een bandje: Public Transport. Die groep re peteerde al met regelmaat in zijn stu dio aan huis. Toen de gitarist er de brui aan gaf, klopten de overige bandleden bij hem aan. „Ik was 28 toen ik met mijn bandje Boo Dzjest voor het laatst op het podium had gestaan. Eigenlijk begon het zo rond oudjaar weer echt te kriebelen. Wij hielden hier op oudjaarsavond een feestje voor vrien den. Er zou een vriendenbandje ko men spelen, maar de gitarist was ver hinderd. Heb ik in een paar uur de nummers ingestudeerd. Vervolgens kwam Public Transport dus op de proppen. Muziek zal gewoon altijd mijn ding blijven. Ik vind het geweldig om als jurylid in de voorrondes van Scheldepop en Graauwrock en bij de Bonte Avond van het Zeldenrust- Steelantcollege in Terneuzen met jon ge muzikanten bezig te zijn. En met mijn adviesbureau ben ik eigenlijk weer terug bij de basis: mijn liefde voor muziek overbrengen tijdens een zoektocht naar het ideale geluid. Als ik op straat een staalplaat hoor vallen, draai ik mij om. Dat geluid, wow! Zo ■hoor je het echt geen tweede keer meer." Dat is met meer dingen zo. Op eens klinkt er weer een 'oei', nu uit de mond van Hilde. Hond Luka staat likkebaardend voor de keukendeur, kort nadat er een schel le gil over het erf schalde. Even later be vestigt zoon Jesse het donkerbruine vermoeden: Luka heeft een kippetje naar het hiernamaals geholpen. De Graaf gelooft daar niets van. „Ik geloof niet in God, dat heb ik van huis uit ook niet meegekregen. Ik denk wel dat er kosmisch contact is. Zomaar een voorbeeld: wij verwachten geen be zoek, maar toch weten we vijf minu ten voordat er iemand ons terrein op draait al dat we visite krijgen. Dan staat Luka al een tijd te blaffen. Dat heeft de mens volgens mij ook in zich, maar hij luistert niet zo vaak naar dat gevoel." De spraakwaterval dendert voort. Een mening over dit, een standpunt over dat? Geen probleem. Peter de Graaf roert zijn mondje wel. Dat heeft hem ook veel opgeleverd. Een eigen zaak, zijn huidige rol als projectmanager nieuwbouw bij een sanitairbedrijf in Terneuzen en eerlijk is eerlijk: indirect resulteerde het ook in een prachtige boerderij. „Maar daar heb ik dan ook een hele tijd negentig uur in de week voor moeten werken. Die werkhou ding komt voor een deel ook voort uit mijn onzekerheid. Dat vertaalt zich in perfectionisme. Want als je onzeker bent, ga je juist zoveel mogelijk zeker heden creëren. Ik ben nooit tevreden, dus ook nooit helemaal klaar. Dat is soms frustrerend, al kan ik het nu wel beter de baas dan een aantal jaren gele den. Je kan niet alles doen zoals je zelf wilt, je moet ook echt naar anderen luisteren." Toch blijft dat lastig, zeker als je lange tijd eigen baas bent geweest. Het was ook de reden dat De Graaf na drie jaar als hoofd techniek de ziekenhuisgroep Zorgsaam weer verliet „Na het besluit om met Echo Audio te stoppen, deed zich de kans voor om in het zieken huis aan de slag te gaan. Ik vond het reuze interessant om uit te vogelen hoe de nierdialyse- en CT-scanner in elkaar steekt. Maar ik miste de korte lij nen, ik had er moeite mee om alles dui zend keer te moeten overleggen. On dertussen kwam ik Piet Dam van de Baderie weer eens tegen. Ik zei hem dat ik vond dat zijn zaak maar eens moest vernieuwen. Vond hij ook, maar hij wist niet hoe. Ik had wel een idee, dus zo ben ik bij Dam aan de slag gegaan. En zo weet je opeens weer wat meer van sanitair en aanverwanten." Die rol, in combinatie met zijn audio- adviesbureau, is hem op het lijf ge schreven. Ouwehoeren met klanten, problemen oplossen, nieuwe dingen bedenken... hij voelt zich als een vis in het water. Of misschien beter, als een snoek op de snelweg. De Graaf is na melijk verslingerd aan de Snoek, een van de vele bijnamen van de Citroen DS. „Het is echt een unieke wagen, vooral de cabrio-variant. Je voelt de passie van de ontwerper, je beleeft hoe hij heeft getekend. Een DS is vrouwe lijk, soepel en rijdt als een moderne au to. Ja, ik mag er graag mee de Terneu- zense Markt oprijden. De DS is ook he lemaal geen patserwagen, op een of an dere manier vindt iedereen de DS lief" Nee, nee, 't is geen patserwagen, maar De Graaf mag er graag mee gezien wor den. Hij vindt het leuk als mensert nog eens achterom kijken. Maar ijdel? Nee, dat is hij niet. Zegt-ie. „Ik ben graag omringd door mooie dingen, maar ik ben absoluut niet ijdel. Nou ja, oké, ik ga niet in mijn korte broek naar de su permarkt. Daar heb ik veel te lelijke knieën voor." Peter de Graaf Geboren: 7 augustus 1957 in Rotterdam Burgerlijke staat: getrouwd met Hilde Kinderen: 2, Jesse (19) en Kayleigh (16) Woonplaats: Axel (in de polder nabij Zaamslagveer) Opleiding: MTS Werktuigbouwkunde Loopbaan: medewerker bij Sjiep Hifi in Middelburg en Terneuzen (1981-1985), chef werkplaats bij luctor Bandenservice in Huist (1985-1987), eigenaar Echo Au dio Terneuzen (1987-2003), hoofd tech niek Zorgsaam ziekenhuizen (2003-2006), projectmanager nieuwbouw Baderie Dam in Terneuzen (2006-heden). Doorlopend: Peter de Graaf Adviesbu reau. Hobby's: gitaar spelen, vrijwilliger Schelde Jazz en rijden in en knutselen aan een Citroen DS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 98