spectrum 4 BISBmI - Lilian President met visie en wilskracht PZC Zaterdag 7 maart 2009 es -o VERENIGDE STATEN CANADA Onze verslaggeefster Lilian Dominicus reist twee maanden door Amerika, op j^s. ^Lilian 1 yBoston zoek naar Zeeuwse verhalen. Zij begon V -Hyde Park *"""/7* haar reis in de stad New York en reisde ---9. «ftart door naar Hyde Park. Haar reiserva- New York ringen zi/n te volgen op haar blog: Einde in Washington ir 9 www.pzc.nl/blog/liliandominicus J(W Beeld van Eleanor en Franklin D. Roosevelt. Wieg van de Roosevelts staat in Oud-Vossemeer Oud-Vossemeer is de wieg van de familie Van Rosenvelt, gen naam die verwijst naar een veldje (klap-)rozen. Later is de naam verbasterd tot Roosevelt. Het is een Zeeuwse familie die tot de verbeelding spreekt: uit de nakomelingen van Claes Martenszen van Rosenvelt, die in de jaren veertig van de zeventiende eeuw in Manhat tan aankwam, zijn twee Amerikaanse presidenten en één pre sidentsvrouw voortgekomen. De familie splitst bij de kleinzonen van Claes Martenszen van Rosenvelt: Jacobus Roosevelt (1692-1776) en Johan nes Roosevelt (1689-?). De twee takken ontwikkelen zich afzonderlijk van elkaar. Jacobus is de voorvader van Franklin Delano, die in de Hudson River Valley kwam te wonen. Johannes Roosevelt is de voorvader van Theodore Roose velt en zijn nichtje Anna Eleanor. Theodore Roosevelt (1858-1919) was de 26e president van Amerika, van 1901 tot 1909. Theodores nichtje Eleanor (1884-1962) trouwde uiteindelijk met Franklin Delano (1882-1945), die de 32e president was, van 1933 tot zijn dood in 1945. Toen Franklin Delano Roosevelt in 1933 in de VS aan de macht kwam, zag hij zich gesteld voor een enorme uitdaging. Het land zat in een grote depressie: een op de vier was werkloos, de meeste banken waren gesloten, door erosie ware oogsten mislukt en boeren die wel oogst hadden, incasseerden enorme verliezen. door Lilian Dominicus Wie vandaag de dag over het voormalige landgoed van de Roosevelts in Hyde Park wandelt, maakt al gauw een vergelijking met de uitdaging waarvoor president Barack Obama staat: de krediet crisis. Sommige Amerikanen denken zelfs dat de huidige situatie slechter is dan toen, in de beruchte crisisjaren. „Omdat we de bodem van de put nog lang niet hebben gezien. En omdat het deze keer een wereld wijde crisis is", is de opvatting. Misschien hebben ze gelijk: er zijn welis waar nog geen beelden van hongerlijden de Amerikanen die op straat creperen, maar mensen schamen zich voor hun ar moede, waardoor die verstopt blijft. Frank lin D. Roosevelt had een visie die nu meer dan ooit van kracht is. „Het enige dat we moeten vrezen, is de angst zelf', sprak hij op 4 maart 1933, tijdens zijn inauguratiere de. Franklin D. Roosevelt ('FDR') groeide op op het landgoed aan de Hudson Rivier, ruim drie uur rijden van New York. Al tij dens zijn presidentschap wist hij dat het huis waarin hij zijn hele leven woonde, uit eindelijk een museum zou worden. „En dus gaf hij instructies hoe het er uit moest zien. Hij was de eerste die een presiden tiële bibliotheek oprichtte en die openstel de voor het publiek. Ook tijdens zijn re geerperiode waren de presidentiële docu menten al in te zien en dat was in die tijd heel bijzonder. Andere presidenten gaven het papierwerk uiteindelijk wel vrij aan schrijvers en geschiedkundigen voor on derzoek, maar pas nadat ze waren afgetre den", zegt gids Ann Murray. Foto's maken in de voormalige presidentswoning mag De werkkamer van FDR, met op de voorgrond de rolstoel die voor het grote publiek onzicht baar was. Het huis aan de Hudson-rivier in Hyde Park, waarin Franklin D. Roosevelt zijn hele leven woonde, is nu een museum. niet, onder meer vanwege beveiliging." Na de Grote Depressie brak in 1940 de Tweede Wereldoorlog uit. „FDR zag de oorlog al lang aankomen. Hij riskeerde zijn politieke'carrière door te waarschuwen voor het gevaar uit Duitsland en stoomde Amerikaanse troepen klaar voor een even tuele strijd", meidteen van de films in de bibliotheek. 'Hij zette zijn persoonlijke di plomatie in om met Churchill, Stalin en andere geallieerde leiders te onderhande len'. De Grote Depressie en de Tweede Wereld oorlog warén niet de enige uitdagingen in het leven van Franklin Delano Roosevelt en zijn vrouw Eleanor. Op vrij late leeftijd, FDR was toen al 39, kreeg hij polio en raak te tot zijn middel verlamd. Gids Ann Mur ray: „In het begin was hij zelfs volledig ver lamd, maar door oefening kreeg hij de kracht in zijn bovenlichaam terug. Hij was er daarom extra op gebrand om zijn torso sterk te houden. Dat kun je goed zien op de film bij de ingang, waar hij aan het zwemmen is: hij had een bovengemiddeld gespierd bovenlichaam." De ziekte had ook grote gevolgen voor de relatie tussen FDR en Eleanor. FDR bleef slapen in het echtelijke bed, Eleanor kreeg het kamertje erachter. Ze zou zich er nooit helemaal thuis voelen, omdat in de kamer daarachter voortaan haar schoonmoeder Sara haar intrek nam. De kamers waren mi'ddels deuren met elkaar verbonden, zo dat de vrouwen snel ter plekke konden zijn als Franklin verzorging nodig had. Alle lichamelijke gebreken ten spijt, bleef Eleanor achter haar man staan. Ze steunde hem in zijn politieke aspiraties en ze werk ten als een team, waardoor hij uiteindelijk tot vier maal toe werd gekozen tot presi dent van de Verenigde Staten. Een record dat niet meer kan worden geëvenaard. Te genwoordig mag een president nog maar een keer worden herkozen. Maar weinig mensen wisten in die tijd dat hun president niet kon lopen. Met de pers was er een gentlemen's agreement, ze zorg den ervoor dat de rolstoel buiten beeld bleef Er zijn maar twee foto's van FDR in de door hem zelf gefabriceerde rolstoel. „Hij bood mensen de illusie dat hij (met krukken) wel kon lopen: hij gooide zijn bo venlichaam naar voren, zodat de onder hem bungelende benen vanzelf mee gin gen. Dat zag er uit alsof het echt was. Hij had zichzelf ten doel gesteld om zo iedere dag de oprijlaan af te 'lopen'. Meestal moest hij er halverwege mee ophouden, maar het gaf wel aan wat voor wilskracht de man had", aldus Murray. Q Franklin D. Roosevelt Presidential Library and Museum, Hyde Park (NY). November-april 9-17 uur, mei-oktober 9-18 uur. http://www.fdrlibrary.marist.edu/hours.html.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 96