spectrum 2 F De eerste digitale Vriendjes op afstand Belangrijke dingen zeg je toch het liefst rechtstreeks tegen mensen Als je écht met iemand wil praten, is een afspraakje beter dan msn'en PZC Zaterdag 7 maart 2009 door Carla van de Merbel loris van Dockum (12) uit Mid delburg is een gematigd gebrui ker van de computer als commu nicatiemiddel. Hij msn't, maar daar blijft het eigen lijk wel bij. „Ik msn best veel, zeker wel elke dag, tenzij er iets tussenkomt zoals huiswerk of sporten. Soms gaat het nergens over of over dingen die op school zijn gebeurd. Belangrijke dingen zeg ik toch het liefst recht streeks tegen mensen. Persoonlijk. Dat is dan fijner." Msn'en is voor tussendoor, voor de ge zelligheid, vindt Floris. „Sommigen doen het heel veel. Dan Floris van Dockum met poes Lala. gaat het heen en weer van 'hoi', 'hoe foto Lex de Meester gaat het?', 'goed', 'en met jou?' En dat is het dan. Wel irritant, dat soort ge sprekken. Dat doen vooral meisjes." 'Gesprekken', 'zeggen' en 'vertellen': Floris gebruikt deze woorden als-ie het heeft: over het heen en weer sturen van berichten via de computer. Schrijven is praten, als je het hebt over computercommunicatie. Floris msn't meer sinds hij een eigen computer op zijn kamer heeft, nu hij in de brugklas van het CSW in Middelburg zit. Vóór die tijd moest hij een computer delen met zijn oudere broer. Een mobieltje heeft-ie niet. Nog niet, hij zou er best ééntje willen. „Dat is handig bij het spelen. Dan kun je sms'en om te vragen waar de anderen zijn." Maar dat mobieltje raakt-ie toch maar kwijt, zegt zijn moe der, Katinka Thomassen. „Hij heeft er misschien wel behoefte aan, maar hij is er te slordig voor." Ze vindt niet dat haar zoon te veel achter de computer zit om te msn'en. „Floris is een kind dat veel sport en buitenspeelt met vriendjes. En als ik vind dat-ie toch te lang achter de computer zit, zeg ik er wat van. Niet omdat-ie dan te weinig beweegt, maar ook om te zorgen dat hij andere interesses ontwikkelt. Hij kan ook een boek gaan lezen." vrienden op straat. 31% ontmoet nooit vrienden bij elkaar thuis. Jongeren ontmoeten elkaar steeds minder in het echt. Sociale contacten maken en onderhouden ze voor een groot deel op afstand, via digitale communicatie. Echt ontmoeten Onder invloed van de digitale revolutie (computers, communicatietechnologie en internet) zoeken ook Zeeuwse jongeren elkaar minder vaak lijfelijk op. 42% ontmoet nooit SMS en 93% gebruikt sms om te communi ceren met vrienden en familie. Internet algemeen Jongeren besteden (lan delijk) gemiddeld 18% van hun vrije tijd aan in ternetten. Surfen, msn, e-mailen en downloa den zijn het populairst. Daarvan namen alleen de laatste twee toe in 2008, net als gebruik van communities. Jongeren sms'en, hyven en msn'en wat af. Ouderen kunnen daar met verbazing naar kijken en zich afvragen: waarom? Simpel: omdat het kan en omdat het voor jongeren net zo vanzelfsprekend is als water uit de kraan. door Ondine van der Vleuten Elke week spreekt Diane Steinhaus zo'n twintig middelbare scholie ren en studenten voor het onder zoeksbureau Qrius. De ene keer gaat het over wat ze eten, dan weer over hun mediagebruik, over schoolkeuzes, hun sociale netwerk: kortom, over alles wat jongeren doen en bezighoudt. De jongere van nu, weet Steinhaus, is multiframing. Tijdens het huiswerk maken (op de computer) staan op de achtergrond msn en Hyves of een andere profielsite aan. Naast hen ligt een mobieltje voor het geval er een sms'je binnenkomt en de tv staat op MTV. Al die mogelijkheden zijn 'frames'. „Daartussen switchen ze de hele tijd. Even snel iets opzoeken op Google, even een clipje kijken op YouTube, even msn'en; ze schakelen veel en ze schakelen snel." Wat betreft hun geestelijke en lichamelij ke ontwikkeling zijn jongeren nu niet an ders dan tien jaar geleden, zegt Steinhaus. Maar één ding is wezenlijk anders. „Ge chargeerd gezegd: ze hebben allemaal een computer tot hun beschikking en allemaal een mobiele telefoon. Dat is net zo vanzelf sprekend als water uit de kraan, helemaal verweven met het leven van alledag." Dit is de eerste generatie die is opgegroeid in een digitale wereld. Er zijn nieuwe ma nieren van communiceren gekomen. En jongeren gebruiken ze allemaal. Per post een kaartje sturen, dat is iets van de vorige generatie. E-mail heeft de papie ren post voor een groot deel vervangen, maar wie denkt dat jongeren e-mail gebrui ken om met elkaar in contact te blijven, heeft het mis. E-mail, legt Diane Steinhaus uit, is er wat jongeren betreft vooral voor de formele correspondentie. Voor contact met docen ten, gedoe met de verzekering of studie beurs. Ze hebben meerdere e-mailadres- sen, zoals een hotmailaccount voor msn en weer een ander adres voor de échte vrienden. Over msn, sms, profielsites, googlen, MSN: computerprogramma om 'live' met an deren heen en weer te schrijven (chatten of msn'en). De nieuwste versie (WLM) biedt extra mogelijkheden, zoals het versturen van audio en video. Volgens ontwerper Microsoft zijn er in Nederland 5,3 miljoen gebruikers. MSN-taal: informele taal met veel afkortin gen, ook veelgebruikt bij sms'en en chatten. Voorbeelden: ajb (asjeblieft), ff (even), idd (in derdaad), iig (in ieder geval), wjnmk (wil je nooit meer kwijt). Sms'en: via de mobiele telefoon berichtjes ver sturen of ontvangen. Goedkoper dan bellen en handig als je in een luidruchtige omgeving bent. Ideaal om elkaar terug te vinden op een festival bijvoorbeeld. De Nokia-beltoon die je hoort als er een sms binnenkomt, is morse code voor de letters sms. Profielsites: er zijn verschillende profielsites, waar verschillende groepen jongeren zich bij door Dewi Gigengack oei, ik hou van je." De 17-jari- Tess Kobossen (4-havo- leerlinge van Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee) staat voor haar school en beëindigt nét een telefoon gesprek. „Ik bel het liefst, maar ik sms vaker. Elke avond bel ik minimaal een half uur met mijn beste vriendin, ter wijl ik haar ook op school zie. Ik sms heel veel, ik heb elke maand duizend sms'jes en die gaan altijd wel op. Dat kost een tientje per maand, dus dat valt mee." Hyves bekijkt ze elke dag wel even. „Ik heb 340 vrienden, maar dat zijn eigenlijk oppervlakkige kennis- Tess Kobossen (I) en vriendin Romina Wage- sen. Ik kijk waar ze zijn en wat ze aan maker. foto Dirk-Jan Gjeltema het doen zijn. Als iemand nieuwe fo to's heeft geplaatst, bekijk ik die vaak wel even. Ik heb vijf goede vrienden, inclusief mijn vriend, met wie ik al les deel. Het liefst spreek ik met ze afin de stad, in Burgh-Haamstede. Daar heb ik altijd gewoond voordat ik drie jaar geleden naar Dordrecht ging. En mijn vriend woont in Haamstede. Dan gaan we gewoon op een bankje zitten roken en kletsen. Ook gaan we hier samen zo'n één keer per maand uit." „Als ik écht wil praten met iemand, spreek ik het liefst af Met msn kan iemand het gesprek zomaar kopiëren en aan anderen sturen. Je moet dus weten wanneer je iemand kunt vertrouwen. Sommige dingen vertel ik alleen aan mijn beste vriendin, want daarvan weet ik zeker dat ze te ver trouwen is." Msn'en doet ze meestal niet to veel. „Als ik thuis ben zet ik de computer wel aan om mijn e-mail te checken, maar msn zet ik meestal op 'offline'. Dat gaat vaak toch best oppervlakkig, van 'hee alles goed?' 'ja, en met jou', en dat was het wel. Ik heb geen zin om de hele avond achter de com puter te zitten. Liever kijk ik een filmpje als ik thuis ben. Dat is wel zo lek ker als je de hele dag druk bent geweest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 94