«RlltLcSSSooP omgriipbwr Zelfs olympiërs reden in de Braakman 46 Zaterdag 7 maart 2009 PZC Tm~-s£ï ™W!"n' Z Zr im T, Wt Vrijbuiters stonden aan de wieg van jubilerende koers. ,rv,NK - CtortOT 4* »»n r-li" ,r "vv J irriNK - ,H'" „ml. Korttiin, w (echtb*" KW ™<"n'" I ln FtfrtW*? tfl 'opbwr -5S.tr~ T <+i?zz 1 itt- Krantencollage door Frits Bakker PHILIPPINE - Henk Segers kan er zo veel jaren later in een urenlange te rugblik wel om lachen. De Om loop van de Braakman, die dit jaar het veertigjarig bestaan viert, wil de in de beginjaren al uitgroeien tot een grote klassieker, maar het groeiproces werd nogal geremd door tegenslagen. Zoals de wielerdag die het comité had georganiseerd met Jan Janssen, Jo de Roo en Bart Zoet als promi nente gasten. Het liep uit op een fiasco. De rollen van de hometrai ner bleken defect, zodat de wed strijden niet door konden gaan. De wielerfilm werd afgeblazen, omdat het buiten niet donker genoeg was om de beelden te tonen. De wieier- organisator Ton Visser en ploeglei der Piet Liébregts waren uitgeno digd voor het forum, maar ze kwa men niet opdagen. Die valse start, op 19 november 1967, kon niet verhinderen dat het de aanzet was voor de koers die la ter de Omloop van de Braakman zou worden. Henk Segers, Paul Wiskerke en Willy Spuesens ston den aan de wieg van de koers. Phi lippine werd één van de kleurrijk ste wielerdorpen van het land. Henk Segers: „We hebben het van af het begin professioneel aange pakt en reisden heel Nederland af om toprenners naar onze koers te halen. Het motto was: bij ons hoe ven ze niet voor een hap boeren kool te rijden, wij betalen de ren ners mooie startgelden." De erelijst, vooral van het crite rium in de eerste jaren, mag er dan ook zijn. Cees Priem won de eerste koers bij de aspiranten. Ad Duyker won de Mosselronde bij de ama teurs voor Sjef van den Burgh en Hennie Kuiper. En op een histori sche foto van maandag 17 juli 1972 kijkt Hennie Kuiper als winnaar van de amateurronde met een grijnzende blik in de camera, ge flankeerd door de jonge rondemiss Marjan Bal, die later de vrouw werd van Cees Priem. „Die overwinning van Hennie Kui per was historisch, omdat hij dat jaar ook olympisch kampioen werd", vertelt Willy Spuesens. Paul Wiskerke: „Hennie Kuiper reed een geweldige solo in de laatste ki lometers. Daarna hebben we nooit meer zo'n mooie winnaar gehad." Toch reed alles dat later de stap naar de profs zou maken in die ja ren in Philippine, zoals Fedor den Hertog, Frits Schür, Aad van der Hoek, Roy Schuiten, Jan Aling en ook de Zeeuwen Jan Raas, Cees Priem, Kees Bal, Toine van den Bunder en Wim de Waal. De Zeeuwse wielersport beleefde zijn hoogtijdagen in Philippine. „We hadden eerst de Mosselronde, het criterium dus, maar ook wieier- forums, wielerdagen, de Gentle- mankoers die berucht en beroemd werd, omdat prominenten van de KNWU of jury er met een ezel, een bok of een zwart schaap te kijk werden gezet", vertelt Segers. De Omloop van de Braakman kwam voort uit al die activiteiten op het wielerdorp. Johnny Spue sens, die de eerste jaren heeft mee gemaakt en later het boegbeeld werd: „Toen we voor een klassieker kozen, waren we eerlijk gezegd wel wat meer aan regels gebonden." Henk Segers: „We konden zelf niet meer achter renners aanjagen om ze met geld naar Philippine te lok ken." De wilde jaren dateren dus uit de tijd dat Segers het bestuur leidde en hij samen met Wiskerke ner gens voor terugdeinsde. De reputa tie van het comité was, dat strakke regels van de KNWU als een rode lap op een stier werkten. De twee Philippinenaren stonden bekend als vrijbuiters. Segers: „We zijn eens naar de Coolsingel gegaan, omdat daar een koers was voor Omloop van de Braakman De Omloop van de Braakman viert het veertigjarig bestaan met een receptie op vrijdag 20 maart in zaal De Kaai van res taurant Au Port in Philippine, s De ontvangst van de gasten is om 18.45 uur, daarna volgt om 20.15 uur een persconferentie en receptie (20.30 tot 22.30). Het wielercomité heeft veel oud-winnaars, oud-Zeeuwse renners en prominenten uit de wielersport uitgenodigd. De wedstrijd zelf wordt dit jaar op zaterdag 4 april gereden. amateurs en we sprongen over de dranghekken om Joop Middelink, de bondscoach, aan te schieten. Het resultaat was dat hij met zijn hele olympische selectie naar Phi lippine kwam." Wiskerke: „Op het bureau van de KNWU in Bunnik lachten ze ons eerst uit als Zeeuwse boertjes, maar Henk ging daar zo tekeer, dat we al snel voor vol werden aange zien en uitgroeiden tot een spraak makend comité." De Mosselronde en de Omloop van de Braakman maakten onder tussen veel tongen los. Zo was er de vete tussen Toine van den Bun der en Wim de Waal, die in een kogroep geen meter voor elkaar wilden rijden. De Waal zei: „Ik ben niet gek hoor, hij maakt me zwart in de krant, dat moet hij dan maar voelen in de koers." Van den Bunder: „Die De Waal zit in de koers apathisch naar je te kijken en wil geen meter op kop rijden." Tonny Huijzen uit Kloetinge riep op een dag: „Ik kom nooit meer te rug naar de Braakman." De Beve- landse renner was een jaar daar voor betrokken bij een valpartij. Hij werd naar het ziekenhuis ge bracht en de achterblijvende EHBO'ers zochten in het gras naar een vinger die de renner zou zijn kwijtgeraakt. Maar in het zieken huis bleek hij toch nog alle tien zijn vingers te hebben. Een jaar la ter viel Huijzen weer en liet hij we ten: „Deze koers is veel te gevaar lijk." En dan was er nog de geruchtma kende ruzie die in de kranten uit voerig werd omschreven als 'de kip- penaffaire'. Het ging om een con troverse tussen de organisatie en het jurykorps, dat bonnen had ge kregen voor een maaltijd, maar zich ongevraagd tegoed had ge daan aan de kippen die aan andere gasten werden geserveerd. Segers: „Ik krijg wel eens het idee dat ze hier rondlopen als oliesjeiks, maar eerdaags vliegen er een paar de vest in." Bierpompen onder de bomen, dui zenden mensen achter de drang hekken, het hoorde allemaal bij de Omloop van de Braakman. Aan sponsors geen gebrek. Henk Se gers: „We gingen ieder jaar naar het Pinkstercriterium in Axel, kwa men zo zat als een konijn terug, maar wel met meer dan duizend gulden op zak." Gilbert de Caluwé is ook zo'n ver haal dat past in de historie van het wielerdorp. Hij was een doodgewo ne jongen van het dorp, een vrijge zel, die elk jaar de Ketting-ploeg be taalde en in ruil daarvoor een petje kreeg en met de renners van de ploeg een biertje mocht drinken na de koers. Segers: „Het was de mooiste dag van het jaar, iedereen rookte een sigaar en dronk een glas bier." Johnny Spuesens: „Het is la ter minder geworden, toen de gro te namen wegbleven. Het systeem van de KNWU veranderde, de gro te klassiekers bleven över en wij werden een koers met minder kwa liteit." Het enthousiasme is wel ge bleven. „Zo veel prachtige wieier- historie mag ook nooit verloren gaan", vinden de oprichters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 92