Zeeland Fracties overwegen meer luxe in jops Toeval en toewijding brengen Barbara Haringman tot leven inzet om spoorrails te behouden Geen standbeeld maar Wellicht toch meer voorzieningen in ontmoetingsplaatsen. bezorgers.nl of bel 0800 - 022 27 10 Amnestygroep helpt Congolese vrouwen Culturele avond met open podium in Kats 26 Zaterdag 7 maart 2009 PZC door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De stichting Be scherm de Zak van Zuid-Beveland (BZZB) vindt dat het Borselse ge meentebestuur zich veel te makke lijk neerlegt bij het besluit van Pro rail om de bielzen en de rails van de oude Sloelijn weg te halen. Volgens Maatje van der Stel van de BZZB zijn de rails van grote cul tuurhistorische waarde. Boven dien is een in tact gelaten spoor prima te verenigingen met de plan nen van de dorpsraad Heinkens- zand. Die wil van de oude Sloelijn een wandel- en fietspad maken, waar veel te beleven is op het ge bied van natuur en kunst. Van der Stel is bang dat het de oude Sloelijn net zo zal vergaan als het stuk bietenspoor tussen Oudelande en Borssele. Daar is het traject nauwelijks nog te vin den, omdat er tuinen en bedrijfs- terreintjes overheen liggen. Bij een coupure moet een bordje uit leggen dat er vroeger een spoorlijn tje liep. Verder lijken de stationsge bouwen overal in het landschap misplaatst. DEN HAAG - De gemeenten Reimerswaal en Veendam zijn gisteren in Den Haag uitgeroepen tot winnaars van de C02-Bomenprijs 2008. Wethouder Kees Knuit kreeg een beeldje uit handen van minister Cramer van Milieu (foto). De C02-Bomenprijs is een prijs voor gemeenten die vorig jaar mee deden aan de nationale Boomfeestdag. Reimerswaal plantte toen 37 popu lieren, 175 esdoorns en 6 iepen. Milieu Centraal en Stichting Boomfeestdag berekenen hoeveel C02 (koolstofdioxide) de bomen in hun leven zullen op nemen. De opbrengst wordt gedeeld door het aantal inwoners. Voor Rei merswaal komt dat neer op zes kilo C02 per inwoner, foto Jos van Leeuwen door Luc Oggel KRUIN1NGEN - Deuren en ramen en misschien zelfs elektriciteit. Als het aan verschillende Reimerswaal- se raadsfracties ligt, worden de jon- gerenontmoetingsplekken (jops) in de gemeente ermee uitgerust. Tot nu toe was 'wat er niet opzit, kan er ook niet af het beleid ten aanzien van jops. In het verleden zijn er nogal eens vernielingen ge pleegd aan de honken, reden om ze zo kaal mogelijk te houden. Aanleiding om dat nu wellicht (deels) te herzien, is een actie van de dorpsraad Hansweert. Die wil graag dat de jop in Hansweert wordt voorzien van elektriciteit en verwarming. De jongeren gebrui ken nu gasflessen en kaarsen, wat tot gevaarlijke situaties kan leiden. Volgens dorpsraadvoorzitter Adri Kortlever kunnen jops ook met voorzieningen als elektriciteit en verwarming 'hufterproof worden gemaakt, door de lampen aan te sluiten op de openbare verlichting en de thermostaat weg te werken. Verschillende fracties voelen wel wat voor extra voorzieningen in PTC De meeste fracties in de gemeen- te Reimerswaal voelen veel voor luxere jongerenontmoetingsplek- ken (jops). Tot nu toe ging de ge meente uit van sobere jops. De jaarprijs voor Volharding en Vernuft van de Stichting Molengiftenfonds gaat dit jaar naar molenaar Nel van Leijen uit Goes, die tal van vrijwilligers inspireerde. door Mieke van der Jagt "TT e hoort het dikwijls als haar I naam valt: „Nel van Leijen, I die verdient een standbeeld." I Een standbeeld wordt het niet, maar wel een toepasselij ke prijs: de jaarprijs voor Volhar ding en Vernuft. Vandaag krijgt ze hem uitgereikt, tijdens de vergade ring van De Hollandse Molen in Amsterdam. Ze moet er wel een beetje om la chen, want ze was erbij toen de prijs, jaren geleden, werd inge steld. „Zo'n adelijk type wilde dui delijk indruk maken op Koningin Juliana, die toen aanwezig was. Wij hebben die hete aardappel nog vaak nagedaan, thuis." Maar, grappig of niet, volharding en vernuft zijn er zeker aan te pas gekomen in de loopbaan van Nel van Leijen. In 1970 werd ze polder molenaar in Noord-Holland. De rol van huisvrouw met een klein kind vond ze niet echt bevredi gend. Ze solliciteerde met niet meer kwaliteiten dan een passie voor molens, maar regelde wel meteen haar eigen opleiding door een oom in te schakelen. Vier jaar later, er was inmiddels een tweede kind, vluchtte ze uit een drama tisch huwelijk naar een vriendin in Goes. Met niets dan de kleren die zij en haar kinderen aanhad den, zocht en vond ze een baan en de eerste luxe die ze zich permit teerde was een nieuw exemplaar van een boek over Zeeuwse mo lens, dat ze in Noord-Holland had achtergelaten. Toen ze benoemd werd tot tweede molenaar op Aeo lus in Wemeldinge en bijscholing kreeg voor het malen met stenen, realiseerde ze zich dat er nog veel mankeerde aan de opleiding van vrijwillige molenaars in Zeeland. Ze ging meteen aan de slag. Zelf snapt ze het, terugblikkend, ook niet echt: alleenstaande moe- Nel van Leijen, molenaar en merk-lapconservator. der met twee kinderen, een volle dige baan en een enorme lading vrijwilligerswerk. „Het is gewoon zo: als je moet dan doe je het en een liefhebberij geeft je extra ener gie." Toen Middelburg een stadsmole- naar zocht, was ze de enige sollici tant met een diploma. Aanvanke lijk draaide ze De Seismolen en Ons Genoegen, maar later kwam Buiten Verwachting in Nieuw- en Sint Joosland erbij. Het werd haar grote liefde. „Afgezien van mijn man, natuurlijk, met wie ik alweer jaren samen ben." Vorig jaar werd ze 65 jaar en ging ze als stadsmole- naar officieel met pensioen. Met een trad ze weer in dienst om Bui ten Verwachting te kunnen blij ven draaien. Haar 'gewone' loopbaan, eerst als schoonmaakster en later als ar chiefmedewerkster in het Ooster- scheldeziekenhuis, sloot ze al op haar zestigste af. Hoewel ze nog steeds actief was in de Hollandse en de Zeeuwse Molenstichting en in het Gilde van Vrijwillige Mole naars, vond ze er nog een passie bij: merklappen, die in de loop der jaren een specialiteit van het Beve- landse museum in Goes zijn ge worden. Als onbezoldigd merklap- penconservator bij het Historisch Museum zag ze haar twee passies bij elkaar komen. Een achttien- de-eeuwse merklap leidde naar on derzoek van de molen in Colijns- plaat. Het geldbedrag dat aan Vol harding en Vernuft is verbonden, bestemt ze dan ook waarschijnlijk voor een publicatie daarover. jops, zo bleek deze week tijdens de raadsvergadering. Zo vindt Andries lumelet (Christenunie) verwarming en verlichting 'niet meer dan normaal'. Ook wat PvdA en WD betreft valt er over te pra ten. Fractievoorzitter Dieuwke Louwrink (PvdA) vindt wel - dat het per jop moet worden bekeken en dat ook de praathuisjes in de discussie moeten worden meege nomen. Voor Leefbaar Reimerswaal gaat verwarming wat ver, maar aanslui ting op de straatverlichting is voor raadslid Wim Dieleman prima. „Laten we gewoon eens beginnen met deuren en ramen." Dat laatste vindt het CDA ook een goed idee, al kunnen jongeren ook gewoon 'thuis gaan zitten', aldus raadslid Peter Polderdijk. De SGP neigt er naar het beleid bij het oude te la ten. „Jeugd is vluchtig, bij de ene groep kan het goed gaan, bij de vol gende weer niet", stelt Tin Jans zen. Het college wil volgens wethouder Hans de Kunder liever duidelijk onderscheid blijven maken tussen het jop- en en het soosbeleid. „Een jop is in principe voor ieder een toegankelijk. Het is dan moei lijk om iemand verantwoordelijk te stellen. Een soos heeft meer voorzieningen, maar daar is ook meer toezicht." De Kunder bespeurt desondanks beweging in het vastgestelde be leid. „Daar moeten wij ons over be raden." GOES - Vorig jaar, toen Nel van Leijen 65 jaar werd en een kwart eeuw de molen Buiten Verwachting in Nieuw- en Sint Joosland draaide, werd ze met een smoesje naar een veiling in Middelburg gestuurd. Dat was om haar uit de buurt van de molen te houden, die ze een paar uur later helemaal versierd aantrof Nel is een autoriteit op het gebied van merklappen en er werden er in Middelburg een paar geveild. Wil je geen merklap voor je verjaardag, vroeg haar man. „Nou nee, dat wilde ik niet. Ik vind het heerlijk om mee bezig te zijn, maar ik hoef er geen te bezitten. Totdat ik een beetje rondkeek en helemaal verliefd werd op een lap. Dat was toevallig wel het topstuk van de veiling. We besloten erop te bieden met een duidelijk plafond in het budget. Het was voor het eerst dat we iets op een veiling kochten, maar we had den 'm wel." Het was een merklap uit 1771 van een zekere Barbara Haringman uit Colijnsplaat. „Een beetje onderzoek leerde dat alle geveilde lappen van die dag van diezelf de Barbara waren. Er stond ook nog de naam van Ma ria van der Baan uit Zierikzee op. We vermoeden dat dat haar lerares is geweest. Allemaal heel intrigerend natuurlijk, en daarom ging ik verder zoeken. Ook met het idee om van Barbara's lappen een tentoonstelling te maken. We hebben per slot van rekening een spe ciale gang voor merklappen in het museum." De andere kopers, die verspreid over heel Nederland wonen, bleken enthousiast genoeg om hun pas ver worven kleinoden in bruikleen te geven. Nel leerde intussen Barbara Haringman steeds beter kennen. „Ze had een beroemd voorgeslacht en haar familie ex ploiteerde ook de molen in Colijnsplaat. Heel veel aanknopingspunten blijken netjes in de lappen te zijn geborduurd. Nog niet eens zo heel lang geleden was er in de Voorstraat in Colijnsplaat nog een mani- facturenwinkeltje van Haringman." Het ene onderzoek leidt tot het andere en zo wordt de tentoonstelling, die op 4 april opengaat, steeds completer. „Met alle informatie die boven water komt, gaat zo'n meisje uit Colijnsplaat steeds meer le ven. Een publicatie over de molen waarmee ze een re latie had, lijkt mij een mooie bestemming voor het geld dat aan de prijs is verbonden." weGeNeR NieuwsMedia GOES - Op de Internationale Vrou wendag, zondag 8 maart, vraagt de Amnestygroep Goes aandacht voor de rechten van Congolese vrouwen. In filmhuis 't Beest deelt ■Nicolette Kölker na de filmvoor stelling van 20.30 uur actiekaarten uit. Bezoekers kunnen na de voor stelling een voorbedrukte kaart versturen naar de regering van Congo. Zo helpen ze mensenrecht- organisaties, die zich inzetten voor vrouwelijke slachtoffers van sek sueel geweld. www.amnesty.nl KATS - In dorpshuis De Vriend schap in Kats staat vanavond de culturele avond Kats is Klaar (KIK) op het programma. Om acht uur begint het open po dium, waar iedereen zijn kunsten mag vertonen, zolang die maar iets te maken hebben met het the ma 'jaren twintig en dertig van de vorige eeu^v'. Daarnaast treedt de Nijmeegse coverband De Brood troosters op. Wie zich nog wil op geven voor het open podium, kan dat doen bij Aarnoud de Molenaar via 0113-217035. Entree is 3 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 80