Sport Talenten van Scheldesport zijn vol lof over hun trainer Terneuzense ploeg is aan een sterk seizoen in de hoofdklasse bezig. ZPZC Zaterdag 7 maart 2009 45 door Aector Doorns TERNEUZEN - De basketbaltrainer wordt door zijn spelers op handen gedragen. „Hij is een topcoach", laat de zeventienjarige Ricardo Loof zich vlak voor de training van Scheldesport op een doorde weekse avond ontvallen. Ook zijn leeftijdsgenoten Matthijs Kingma en [oao Stockman spreken vol lof over hun trainer. „Hij heeft er in korte tijd een echt team van ge maakt." Het moge duidelijk zijn: Junior Mi guel da Conceicao dwingt als coach van de jongens Ui8 veel res pect af bij zijn spelers. Daarmee is niets teveel gezegd, want Da Con ceicao is er dit jaar in geslaagd om zijn ploeg naar de top van de hoofdklasse rayon zuid te loodsen. De prestatie verdient waardering alom, want in het bestaan van de Terneuzense basketbalclub acteer de een jeugdteam nooit eerder op dit (hoge) niveau. Hoewel er nog een zwaar programma rest - met een dubèele confrontatie tegen koploper WSC en lastige duels te gen JRC en High Five - is de derde plaats in dit stadium van de com petitie boven verwachting. „De groep heeft heel veel progres sie gemaakt. Er heeft een mentali teitsverandering plaatsgevonden. Het team is in drie jaar tijd veel sterker geworden. Iedereen kent zijn taak. Voor mij is het een weel de om een team te coachen dat hard werkt en nooit opgeeft", ver telt de 23-jarige Terneuzenaar in het sportcomplex Vliegende Vaart. Het draait in het basketbal volgens Da Conceicao niet enkel om inzet en discipline, want er schuilt ook de nodige kwaliteit in zijn selec tie. Zo ziet hij bijvoorbeeld voor de veertienjarige Floris-Jan Beu- mer (zoon van het basketbalpaar Erik en Loes) een mooie toekomst weggelegd. De jeugdtrainer zegt veel aandacht te besteden aan tac tiek en techniek. „Dat bepaalt me de het succes. Ik train veel op het verdedigen, want de aanval begint bij de verdediging. Ik vind ook dat een speler vanaf elke positie moet kunnen schieten." Junior Miguel da Conceicao, die zijn roots heeft in Angola, speelt sinds 2002 bij Scheldesport. Hij heeft net'een trainersdiploma be haald, waarmee hij tot in de hoofdklasse mag trainen. Zijn am bities reiken nog verder. „Mijn doel is om een club uit de eerste divisie te trainen." De guardspeler maakt deel uit van het eerste mannenteam, dat dit jaar met WB Giants uit Bergen op Zoom in een hevige strijd verwik keld is om het kampioenschap in de overgangsklasse. Het beleid van Scheldesport is er dan ook op ge richt om zoveel mogelijk jonge, ta lentvolle basketballers van deze lichting te laten doorstromen naar de senioren. Het betekent wel dat de groep uit een zal vallen. Ricardo Loof en Matthijs Kingma trainen al mee met de eerste selectie, maar willen net als Joao Stockman liever nog een jaar tegen leeftijdsgenoten spe len. „De stap naar de senioren is erg groot", stelt Kingma. Ook Da Conceicao vindt het spijtig. „Toen ik bij Scheldesport kwam ben ik al vrij snel trainer geworden van de adspiranten, jongens U16 en nu de U18. Ik werk graag met een team dat je kunt opbouwen. Een 'Nu zit je toch met het gevoel dat je je werk niet hebt kunnen afmaken' stuk continuïteit. Nu zit je toch met het gevoel dat je je werk niet hebt kunnen afmaken." De jeugd traint twee keer per week. De opkomst is zowat hon derd procent. Kingma weet hoe dat komt. „Ik ga met plezier trai nen, omdat die heel gevarieerd zijn." Zijn mening wordt onder streept door zijn teamgenoten. De talentvolle guardspeler spiegelt zich aan Da Conceicao, die op de zelfde positie een belangrijke scha kel is bij het eerste team. Kingma: „Ik hoop net zo goed te worden." Samen met de 1.97 lange center Ri cardo de Loof en Jeffrey Romondt is Kingma grotendeels verantwoor delijk voor de productie. Joao Stockman, die sinds zijn tien de jaar aan basketbal doet, bezit verdedigende kwaliteiten. On danks zijn kleine gestalte (1.60 me ter) pakt hij door zijn uitstekende timing veel rebounds en steels. Een echte teamspeler. „Ik kan ge nieten van een assist", bekent Stockman. Loof en Stockman volgen de Cios-opleiding in Goes. Zij blijven bij Scheldesport. Bij Kingma ligt dat anders. „Na mijn havo-oplei ding wil ik in Brabant verder stu deren en zal ik daar een club zoe ken." De jonge Terneuzense talen ten en de trainer beschouwen het seizoen als geslaagd als ze op een plaats in de top vijf eindigen. „Dan ben ik superblij met alles wat er bereikt is", verzekert de coach. CPC VLISSINGEN Tegenstander: WGZ (uit). Afwezig: Leon Weeda en Leo de Groot (beiden geblesseerd). Bijzonderheden: Voor GPC Vlissingen breken er in de strijd om lijfsbehoud belangrijke weken aan. De ploeg ont moet achtereenvolgens WGZ, Zaam- slag en Wilhelmina. „Dat zijn allemaal directe concurrenten, waarvan we niet mogen verliezen",'vindt trainer André Maas. „Het is belangrijk dat we weer in ons ritme komen en zelfvertrouwen opdoen." GPC Vlissingen werd afgelopen dins dag verrassend uitgeschakeld in het be kertoernooi. De Walcherse formatie verloor met 3-1 van vierdeklasser Zun- dert. KLOETINGE Tegenstander: Zaamslag (uit). Afwezig: Erwin van der Woerdt (kn ie- blessure), Jaco van der Schee (werkver- plichtingen), Jaap Esser (geschorst) en Wouter de Craene (enkelblessure). Bijzonderheden: Kloetinge speelt z'n derde wedstrijd in een week tijd. „We lijken net profs", zegt trainer Diederik Hiensch. „Er lagen voor en na de trai ning van donderdag ook wat meer mensen op de massagetafel, maar in middels is de vermoeidheid weg." De vervanger van doelman Jaco van der Schee is Lorenzo van Trijp. TERNEUZENSE BOYS Tegenstander: LRC (uit). Afwezig: Ronald Gort, Marco Faassen en Mevlud Eryüriik (allen gebles seerd). Bijzonderheden: Door de kuitblessure van doelman Ronald Gort neemt de jonge Martijn Ellenbroek plaats onder de lat. Het thuisduel met koploper LRC verloor Terneuzense Boys nipt met 2-3, door een doelpunt in de laat ste minuut. „Tegen zulke ploegen is elk punt meegenomen", zegt Leen- dert Geelhoed. „Het is drie weken ge leden dat we voor de competitie heb- ben gespeeld, dus de jongens hebben er zin in. Met een punt zijn we tevre den en misschien worden het er wel drie." ZAAMSLAG Tegenstander: Kloetinge (thuis). Afwezig: Gerben Schram (gebles seerd). Bijzonderheden: Zaamslag maakt zich op voor een reeks van drie duels met Zeeuwse opponenten. Vandaag komt Kloetinge op bezoek, daarna wachten ontmoetingen met GPC Vlissingen en Terneuzense Boys. „In deze fase moe ten we punten pakken", weet assis- tent-trainer Rinus Kolijn. Zaamslag plaatste zich dinsdag ten koste van Heerjansdam (4-1voor de kwartfinale van de beker. Na drie duels binnen zes dagen had de training van donderdag vervolgens weinig om het lijf. „Het was kort, omdat veel jongens last had den van hun spieren, ledereen is daar- j - om uitgebreid gemasseerd." RCS Tegenstander: Geldrop (uit). Afwezig: Requillo van de Pitte (vakan tie), Guus Toomstra en Youssef Ah- rouch (beiden geblesseerd) Bijzonderheden: De missie van RCS is duidelijk. De Souburgse zondag-eerste klasser moet winnen om in de subtop mee te blijven draaien. „Tegen Geldrop hebben we tot nu onze beste wedstrijd van het seizoen gespeeld", meent oefenmeester Romeo van Aer- de. „Daar praat iedereen nog steeds m over." RCS won destijds in eigen huis met 4-3 van Geldrop. RCS staat in de eerste klasse op een vijfde plaats met 24 punten uit 14 f wedstrijden. Debuut in hoofdklasse rayon zuid Basketbalvereniging Scheldesport heeft drie mannenteams, één vrouwen team en vier jeugdteams in competitie. Jongens U18 debuteert dit seizoen in de hoofdklasse rayon zuid. Schelde sport is de enige Zeeuwse club in een competitie met dertien ploegen. De tegenstanders komen uit Brabant en Limburg. De verste uitreizen zijn naar Kerkrade en Weert. De selectie van de U18 bestaat uit Ryan van Aalst (16), Dennis Bakker (16), Kaj van den Bosch (16), Roysten Hellemun (18), Matthijs Kingma (17), Kevin van Leeuwen (17), Ricardo Loof (17), Jeffrey Romondt (18), Benjamin Smit (17), Joao Stockman (17), Leander Vermeer (16) en Floris Jan Beumer (14). Coach is Junior Miguel da Conceicao. Het jonge team bezet momenteel de derde plaats met 22 punten uit 15 duels. Het doelsaldo is 987 voor en 871 tegen. Junior Miguel da Conceicao geeft tijdens een training aanwijzingen aan zijn spelers. „De groep heeft heel veel progressie gemaakt. Er heeft een mentali teitsverandering plaatsgevonden." foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63