Binnenland Politie vreest Kinkhoest: verre van verstoring herdenking Rechter: gemeente moet huwelijk van demente man voltrekken Boeing kreeg al eerder meldingen over falende hoogtemeters in 737's. 6 Zaterdag 7 maart 2009 PZC DEN HAAG - De politie en de Ko ninklijke Marechaussee vrezen dat activisten de herdenking voor de slachtoffers van het vliegtuigonge luk op Schiphol vandaag zullen verstoren. De gemeente Haarlem mermeer heeft om die reden een noodverordening afgekondigd, die het mogelijk maakt ordeverstoor ders makkelijker aan te houden. De demonstranten zouden de her denkingsbijeenkomst willen aan grijpen om te protesteren tegen het weghalen van een monument voor de slachtoffers van de Schip- holbrand. Ook zouden ze hun on genoegen kenbaar willen maken over het opsluiten van illegale vreemdelingen, onder meer in een detentiecentrum op Schiphol. Het monument, dat door overleven den van de brand en activisten is gemaakt, moest eind vorig jaar op last van de gemeente Haarlemmer meer worden verwijderd. De gemeente Haarlemmermeer zegt dat de noodverordening 'een garantie moet vormen voor een waardig verloop van de herden- l^j Haarlemmermeer vaardigt een noodverordening uit om ordever storingen te voorkomen bij de herdenking van de ramp met de Turkse Boeing bij Schiphol. king'. Gisteren bleek uit een ver trouwelijk memo, dat de Ameri kaanse vliegtuigbouwer Boeing eerder meldingen heeft ontvangen van falende hoogtemeters aan boord van 737-toestellen. Het me mo was door Boeing aan afnemers gestuurd; BNR Nieuwsradio wist er de hand op te leggen. Het be richt van Boeing is gedateerd op 11 februari 2009 en maakt gewag van „meerdere meldingen over een fou tieve werking van de radiohoogte meter". Daarbij gaven hoogteme ters negatieve standen aan terwijl het vliegtuig zich boven de 2500 voet bevond. Een haperende hoog temeter leidde vermoedelijk tot de crash van de Boeing 737-800 van Turkish Airlines bij Schiphol. Het ongeluk kostte negen inzittenden het leven. Boeing riep zijn klanten naar aanleiding van de crash op tot waakzaamheid. De storingen zijn volgens Boeing mogelijk het gevolg van binnen dringend vocht. Het bedrijf advi seerde luchtvaartmaatschappijen onder meer om de hoogtemeters van hun 737's regelmatig te contro leren op roest aan de antennes. Gisteren werd ook bekend dat tien slachtoffers van de Bijlmerramp naar de rechter zijn gestapt om een schadevergoeding te eisen van Boeing. Zij zeggen psychische klachten te hebben overgehouden aan de vlieg tuigcrash in 1992. In totaal eisen ze circa 500.000 euro. GRONINGEN - Een ambtenaar van de burgerlijke stand van de ge meente Groningen heeft vorig jaar mei ten onrechte geweigerd een demente nran en zijn vriendin in de echt te verbinden. Dat heeft de rechtbank geoor deeld. De ambtenaar had gewei gerd het stel te trouwen omdat de man zó dementerend zou zijn dat hij niet eens de naam en achter naam van zijn partner wist. Toen hij hierop besloot niet mee te wer ken aan het huwelijk, stapte het stel naar de rechter. Psychiatrisch onderzoek heeft uitgewezen dat de demente man de betekenis van een emotionele relatie begrijpt. Vorig jaar kregen 8700 volwassenen en kinderen kinkhoest. Het vaccin biedt geen afdoende bescherming meer. „Huisartsen brengen hardnekkige hoest bij ouderen niet altijd in verband met kinkhoest." door Annemieke Kooper en Frouke Tamsma Squash-speelster Natalie Grinham (30) uit Almere speelde vorige week einde lijk weer een groot interna tionaal toernooi in Maleisië. Zwaar onder haar gebruikelijke ni veau strandde de nummer twee van de wereld al in de kwartfina les. De boosdoener: kinkhoest. Grinham werd in januari getroffen door de ziekte. „Ik had in eerste in stantie gewoon een verkoudheid, die uitmondde in griep. Een week later kreeg ik 's nachts zware hoest- aanvallen. Ik kon geen adem meer halen." Echtgenoot Tommy google- de haar klachten en kwam al snel uit op kinkhoest. Bloedonderzoek twee weken later bevestigde dit vermoeden. De topsportster was twee maan den lang volledig uitgeschakeld. Hoewel vrijwel iedereen via de DKTP-prik tegen kinkhoest wordt ingeënt, is de ziekte sinds het mid den van de jaren negentig hele maal terug in de westerse wereld. Vorig jaar kregen in Nederland on geveer 8700 mensen te horen dat ze de bacteriële infectie onder de leden hadden. Kinkhoest klinkt misschien als een onschuldige kinderziekte, maar is dat zeker niet. De zeer be smettelijke 'honderd dagen-hoest' bezorgt de patiënt zware hoest buien die gepaard gaan met slijm- vorming en benauwdheid. Soms kan bij zuigelingen hersen- schade optreden. „Er zijn vierhon derd ziekenhuisopnames per jaar", zegt sociaal-geneeskundige Wim Niessen van de GGD Groningen. „Jaarlijks sterft gemiddeld één zui geling aan kinkhoest." De toename in het afgelopen de cennium is opmerkelijk. Door vac cinatie tegen kinkhoest, ingevoerd in de jaren vijftig, was de ziekte na melijk decennialang zo goed als verdwenen. Tegenwoordig komt kinkhoest in alle leeftijdsgroepen voor, zelfs bij mensen die gevaccineerd zijn. Dat kinkhoest ook voorkomt bij zestig plussers is volgens immunologe Cécile van Els van het Nederlands Vaccin Instituut (NVI) opvallend. „Huisartsen brengen hardnekkige hoest bij ouderen niet altijd in ver band met kinkhoest. Ze moeten hierop alert zijn." Een antibioti- cumkuur kan de besmettelijke pe riode namelijk bekorten. Het Ne derlands Huisartsen Genootschap kon hier gisteren niet op reageren. Van de kinderziektes is kinkhoest een buitenbeentje, aldus Van Els. Andere kinderziekten blijven na vaccinatie uit. Van Els onderzoekt waarom de lichamelijke afweer te gen kinkhoest het ondanks een vaccin laat afweten en mensen ziek kunnen worden. Een van de oorzaken kan zijn dat het 'lange termijngeheugen' van het afweer systeem tegen kinkhoest niet goed werkt. Dat verklaart waarom mensen maar tien jaar tegen de ziekte zijn beschermd. Bij andere kinderziek ten zijn de vaccins langer werk zaam. „Het vaccin tegen tetanus beschermt tientallen jaren", ver telt Van Els. De immunologe ziet momenteel een piek bij tieners. Vierjarigen krijgen sinds 2001 een extra vaccinatie, waardoor peuters en kleuters nu minder vaak ziek worden en tieners juist wat vaker. Een andere verklaring voor de toe name kan te maken hebben met de kinkhoestbacterie zelf Het vaccin zou minder goed wer ken omdat het is gebaseerd op de bacterie zoals deze er in de jaren vijftig uitzag. De bacil heeft zich in middels aangepast waardoor het af weersysteem mogelijk niet ade quaat op de veranderingen rea- geert. Over andere oplossingen wordt nog gediscussieerd. Vijfjaar geleden, in 2004, stelde het Nederlands Vaccin Instituut al een tijdelijke andere vaccinatiestra tegie voor totdat er een beter vac cin is. Volgens het instituut is het zinvol om mensen die veel in contact ko men met kwetsbare zuigelingen extra te vaccineren, zoals crèche- personeel en jonge ouders. Het mi nisterie van Volksgezondheid in Den Haag heeft dit advies tot nu toe nog niet overgenomen. Vorig jaar kregen in Nederland bijna 8000 mensen kinkhoest. Deze 'kin derziekte' kan ook ouderen treffen, inenting biedt geen enkele garantie dat de ziekte zich niet kan voor doen. foto Corne Sparideans/GPD Een andere strategie is om ieder een elke vier jaar opnieuw te laten inenten. Dat werkt, maar is wel belastend, meent immunologe Van Els. Alle deskundigen benadrukken dat inenten belangrijk blijft. „De ziekte verloopt daardoor milder", zegt Wim Niessen met nadruk. „Vroeger kon het gebeuren dat klei ne kinderen zich letterlijk dood- hoestten", blikt sociaal-geneeskun dige Niessen terug naar het verle den. v.a. €159'" Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffïetafel in unieke QgJ samenwerking met: IREIZENI Vertrek zat 25 april Ga voor boeking of meer informatie naar uw'dichtstbijzijnde Globe Reisburo bel 0900-8482 (0,15 pm) of kijk op www.globereisburo.nl Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffïetafel In unieke (Jjgj samenwerking met: REIZEN €159-: Berlijn laat zich het best omschrijven als een stad met een diep - verleden, gegoten in een nieuw jasje. Naast monumentale gebouwen en musea kent Berlijn een trendy en levendig centrum. Berlijn is een stad om beleefd te hebben. %e bus vertrekt uit uw buurt. In Praag staat de eeuwenoude geschiedenis nog steeds midden in het leven. In deze sprookjesachtige stad vindt u talrijke theaters, restaurants bierhuizen, wijnkelders en winkels. Ontdek het zelf; de 'Gouden Stad' Praag is een bezoek meer dan waard. Het bruisende hart van Frankrijk is zonder twijfel Parijs, met de Champs-Elysées als levendige slagader. Een bezoek aan de 'Lichtstad' is letterlijk en figuurlijk een belevenis. En met wie kunt u dit beter ervaren dan met de Parijs-specialist bij uitstek! Jjgjjf Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadsrondrit en wandeling Afscheidskoffietafel In unieke OcCl samenwerking met: [REIZEN] v.a. €109. Niet inbegrepen reis- en/of annuleringsverzekering calamiteitenfonds a 2,50 uitgaven van persoonlijke aard optionele excursies administratiekosten prijs is o.b.v. 2-pers. bezetting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6