Zeeland Problemen bij CAK blijven Opmars havik en buizerd Bekendmaking Jan Stins p Studio Sanérie Kinderen lopen voor goed doel Zeeuw lanceert webcampagne taaislijmziekte Fabriek BASF en Dow werkt PZC begint meldpunt voor problemen met administratiekantoor. Confetti voor Karia J- "V Mjv) Figuurcorrectie- en af slankcenter I - Wegens succes verlengd! PZC Zaterdag 7 maart 2009 133 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Wie in een verzor gingshuis woont, krijgt ermee te maken. Maar ook mensen die thuiszorg krijgen en een eigen bij drage moeten betalen, of mensen die vaak speciale medicijnen moe ten slikken weten wat het is: het Centraal Administratie Kantoor (CAK). Dat kantoor stuurt de reke ningen van de eigen bijdrage en int vervolgens het geld. Ruim een jaar geleden kwam een stroom klachten op gang over de organisatie. De rekeningen waren onduidelijk of verkeerd, de telefo nische bereikbaarheid was slecht en vragen werden niet beant woord. De Nationale Ombudsman riep het CAK op om de proble men op te lossen. Maar die problemen zijn er nog steeds, zegt Alie Kooiman van pa tiëntenorganisatie Het Klaverblad. „Mensen hebben de rekeningen over 2008 nog steeds niet op de mat. Die kosten kunnen daarom dit kalenderjaar niet meer worden afgetrokken van de belasting, ter wijl de manier waarop ziektekos ten kunnen worden afgetrokken verandert in 2009. De Tweede Ka mer heeft daarom gezegd dat reke ningen over 2008 nog wél van de belasting moeten kunnen worden afgetrokken." Daarnaast kregen 53.000 mensen dit jaar een te lage rekening van het CAK. De hogere rekening volg de, maar daarmee was het prel im De problemen bij het Céntraal Administratiekantoor, dat eigen bijdragen voor de zorg verwerkt en int, zijn nog niet voorbij. De PZC begint een meldpunt. - v GOES - De Sprienke in Goes, een school voor speciaal onderwijs, kreeg gisteren hoog bezoek. Commissaris van de Koningin Karla Peijs kwam langs voor de feeste lijke opening van het loopbaancentrum. De school is uit gebreid met een groot praktijklokaal en een nieuwe, professionele keuken. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse PHILIPPINE - Het aantal broedparen van roofvogels in Zeeland is sinds 1995 met zeker een kwart toegeno men. Vooral buizerd en havik zijn aan een 'ongekende opmars' bezig, zegt Henk Castelijns van de Werk groep Roofvogels Zeeland. De brui ne kiekendief neemt af Het aantal broedparen van de ze ven in Zeeland broedende soorten lag vorig jaar tussen 1027 en 1433. De torenvalk staat met 375 tot 525 paren bovenaan, gevolgd door de buizerd, de sperwer en bruine kie kendief De havik klom in zeven jaar van vijf naar ten minste dertig paren en zit de boomvalk (vijftig) bijna op de hielen. De slechtvalk is met acht paren vertegenwoordigd. De opmars van de havik heeft ge volgen voor broedvogels, stelt Cas telijns. Gewilde prooien als zwarte kraai, ekster en houtduif nemen af. De verwachting is dat de stand van boombroedende roofvogels als bui- Proefabonnement (TFM) infraroodafslankcabine Nu voor 224,- 7 weken 2 x p/w 30 min. In de infrarood afslank-cabine onder persoonlijke begeleiding. Proefabonnementen gelden alleen voor nieuwe inschrijvingen. Deze aanbieding is geldig van 9-3-09 t/m 27-3-09 Bel snel 0118-594098 - www studiosanerienl Fort den Haakweg 15A, Vrouwenpolder Openingstijden: mo. wo. do. 9.00-12.00 en 16.00-21.00 di. 9.00- 15.00 uur - vrij. 9.00- 13.00 uur bleem niet voorbij. Het CAK mag die rekening innen door bijvoor beeld AOW in te houden. „Men sen hebben daardoor soms maan den geen inkomen", zegt Kooi man. „Hoe vaak dat gebeurt, weet ik niet, maar het gebeurt wél." De PZC wil de ervaringen van mensen met het CAK inventariseren, ledereen die slechte - of juist goede - ervaringen heeft, kan die melden. Stuur de informatie, samen met uw naam, adres en telefoonnummer naar: PZC, Postbus 91, 4330 AB, Middelburg, onder vermelding van CAK, of per mail naar redactie@pzc.nl, met als onder werp: cak MIDDELBURG - Zevenentwintig Zeeuwse basisscholen met in to taal 1370 kinderen doen in de week van 23 tot en met 30 maart mee aan de sponsorloop Wande len voor Water. Het doel van de jaarlijkse campag ne is geld inzamelen voor water projecten in ontwikkelingslanden. De organisatie verdubbelt het op gehaalde geld. De leerlingen lopen in de sponsor- week zes kilomgter met zes liter water op hun rug. Zo kunnen zij zich verplaatsen in een kind in een ontwikkelingsland. uurwerkmaker/ instrumentmaker Leverancier van y n KWALITEITSHORLOGES 1 EN ANTIEKE KLOKKEN. damplein 7, middelburg t. 0118-636635 www.janstins.nl KOUDEKERKE - Koudekerkenaar Jas per Knobbout is de maker van de nieuwe multimediacampagne voor de Cystic Fibrosis Stichting. De inzamelingsactie voor de 40-ja- rige CF-stichting ging gisteren in première bij het tv-programma RTL Boulevard. Sociaal weten schapper Knobbout maakte met zijn internetcommunicatiebureau Webinvent een internetfilm waar in oud-bokser Arnold VanderLyde en oud-wielrenster Leontien van Moorsel oproepen tot donatie via www.storteeneuro.nl. Knobbout strikte Paul Staartjes voor het ca merawerk. De campagne moet 2 miljoen euro opbrengen voor on derzoek om orgaanschade bij cf-pa- 'tiënten tegen te gaan. Zeeland telt relatief veel cf-patiënten; diverse fa milies hier dragen het gen. zie video op www.pzc.nl/video zerd en havik de komende jaren blijft toenemen, terwijl de bruine kiekendief verder daalt. De verschuivingen zijn toe te schrij ven aan veranderingen in het land schap. Door de deltawerken zijn ge tijstromen veranderd in meren. De moerasbossen die daar op de eilan den en langs de oevers zijn ge groeid, zijn bolwerken voor de ha vik. Binnendijks verdween veel open landschap en nam de hoe veelheid bos en beplanting toe. ANTWERPEN - De grootste fabriek ter wereld van propyleenoxide, die BASF en Dow samen hebben opge zet in Antwerpen, is in productie genomen. De polymerenfabriek werkt naar een nieuw principe waarbij 70 tot 80 procent minder afvalwater ontstaat, dat 35 procent energiezuiniger werkt en minder bijproduct genereert dan de tot nu toe gebruikte productietechniek. Dow en BASF begonnen de bouw in 2006. De productie kan 300.000 ton per jaar aan. Rijkswaterstaat Ministerie van Verkeer en Waterstaat Veerse meer opvoeren naar zomerpeil De Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat maakt het volgende bekend: Op maandag 23 maart 2009 zal worden begonnen met het opvoeren van het waterpeil op het Veerse Meer naar het zomerpeil. Dit zomerpeil zal naarverwachjng op woensdag 1 april 2009 bereikt zijn. Het peil op het Veerse Meer mag in de zomerperiode fluctueren tussen N.A.P. en N.A.P. - 0,10 m. In geval (van verwachtingen) van extreme neerslag en/of verhoogde buitenwaterstanden op de Oosterschelde kan dit waterpeil vroegtijdig worden verlaagd om zodoende een buffer te creëren. Omdat het zomerpeil ingesteld wordt met gebruikmaking van het doorlaatmiddel de 'Katse Heule', kan de scheepvaart de schutsluis in de Zandkreekdam naar verwachting volledig blijven benutten. Goes, 27 februari 2009. De Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, namens deze, het hoofd Waterdistrict Zeeuwse Delta, de heer ing. S.P.R.L. van Herk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35