wijk? Meer saamhorigheid' r - W' Ultimatum voor flat boulevard Sauna De Parel d 'Je kan een mooie wijk hebben, maar daar heb je niets aan als het achter de voordeur niet klopt Albert de Vries, wijkwethouder INTER BORG Een huis in de Nieuw Middelburg was niet voor iedereen weggelegd Maart saunamaand 0118 - 588 276 WWW.ROOMPOT.NL/KUREIM TE HUUR: jw 1 - I PZC Zaterdag 7 maart 2009 27 Rina Kramer kwam tien jaar geleden in Nieuw- Middelburg wonen. Ze heeft veel zien veranderen. Ten goede wel te verstaan. De overlast van ettertjes met scooters en drugsdealers is verdwenen, door Theo Ciele In tien jaar tijd had ze vijf ver schillende buren. „Een man alleen, drie alleenstaande vrouwen en één echtpaar", somt Rina Kramer op. Ze woont inmiddels tien jaar aan de Zacha- rias lansenstraat. De eerste jaren heeft ze ook wel eens gedacht om te vertrekken. Het was de tijd dat op het pleintje bij haar voor de deur opgeschoten jeugd samen schoolde en met scootertjes rond scheurde. „Knettergek werd je van het lawaai." Het was ook de tijd dat vanuit een paar panden drugs werden ge deald. Maar die tijd is voorbij. De overlast is grotendeels verdwenen. Er kwamen voorzieningen voor jongeren en de dealers werden aan gepakt. „Als je ziet wat hier de laatste ja ren gedaan is. Mensen roepen wei eens 'er gebeurt niets' maar dat is geen waar. Bijna alle straten zijp nu opgeknapt. De sfeer is veel meer ontspannen. Ik woon hier nu graag." Rina is actief in de wijkbeheer- groep. „Wij zijffmaar met een paar man. We proberen meer men sen er bij te betrekken, maar dat valt niet mee. Er wonen hier veel alleenstaanden en eenoudergezin nen. Mensen hebben geen tijd voor vrijwilligerswerk." Toch is dat belangrijk. „Het is een groot pluspunt als mensen elkaar kennen. Dat kweekt begrip", ver telt Rina. Hét probleem van de wijk is het gebrek aan samenhang. De mees ten kiezen niet uit luxe voor de wijk, integendeel. Voor wie het door een scheiding of andere om standigheden financieel niet al te breed heeft, zijn de lage huren in de wijk een uitkomst. Even zo goed verlaten velen de wijk zodra ze de kans hebben. Albert de Vries is wijkwethouder. Hij beaamt dat het moeilijk is om mensen te mobiliseren. „Veel vra gen over verbetering van de wijk gaan over de fysieke, materiële za ken. Je kan een mooie wijk heb ben, maar daar heb je niets aan als het achter de voordeur niet klopt." Eén wijk is net een mens, een ge zonde geest in een gezond lichaam is het ideaal. Met Woon- goed zijn afspraken gemaakt over onderhoud, energiebesparende maatregelen, handhaving van het huurreglement. Ook moet er een einde komen aan de ingewikkelde eigendomsverhoudingen van wat 'de openbare ruimte' heet. Het ene grasveldje is van Woongoed; het andere van de gemeente. „Het moet bij één eigenaar worden on dergebracht", vindt de wijkwet houder. De zorg moet ook de wijk in. Om het ook achter de voordeur te la ten kloppen. Daarbij spelen scho len een rol, de politie en uiteraard de zorginstellingen. Maar het zal een zaak van lange adem zijn, waarschuwt De Vries. Zeker vijf jaar. Lichtpuntjes zijn er zeker. In de Rode Buurt is een bewonerscom missie ontstaan. Met grand café Willem heeft de buurt een fatsoen lijke ontmoetingsruimte gekregen Waardoor het gemakkelijker wordt om activiteiten te organiseren. Rina wil een 'multiculti-kookcur- sus' organiseren. Koerdisch koken, staat op het programma. „We mo gen de keuken in Willem gebrui ken. Echt fantastisch, het is een professionele keuken. Alleen nog even kijken hoe alles werkt." Nieuw Middelburg In Nieuw Middelburg wonen 1863 mensen (1-1-2009); »- In de wijk zijn naar verhouding iets minder kinderen (21,0 en ouderen (14,6%) vergele ken met de andere wijken; Het percentage gescheiden mensen is in Nieuw Middel burg (10,1 hoger dan het ge middelde (6,9 Ook wonen er meer ongehuwden (52,5 tegenover 44,0%); k- In Nieuw Middelburg wonen 1672 mensen met uitsluitend de Nederlandse nationaliteit. 192 personen hebben (ook) een andere nationaliteit; In totaal leven in Nieuw Middel burg mensen van 40 nationali teiten. t -> De Zacharias Jansenstraat rond 1960. - foto's Beeldbank Zeeland MEUBELMAKERIJ Wij maken graag uw bijzondere keuken, interieur en meubels op maat. Zin in een inspirerende afspraak over uw droomkeuken, meubel of interieur? Wij laten u graag kennis maken met de verschillende mogelijkheden die wij te bieden hebben. BIJZONDER IN VORM Klarinetweg 14 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere VLISSINGEN - Vóór 15 april moeten de raampanelen van Residence Deurloo op de Boulevard Evercsen in. Vlissingen vervangen zijn. Dat dragen B en W van Vlissingen op aan de Vereniging van Eigenaren (WE) van het appartementen complex. De WE moest van de ge meente laten onderzoeken hoe voorkomen kan worden dat er in de toekomst nog ramen uit het ge bouw vallen. Maar volgens wet houder Piet Polderman is er met dat onderzoek half werk afgele verd. „Het heeft ergerniswekkend lang geduurd en de conclusie is dat de panelen voldoen aan de re gelgeving. Daar zijn wij het niet mee eens. Daarom willen we nu tot handhaving overgaan." De winkel van de Broederbond, tegenwoordig Chinees restaurant. Het was de eerste nieuw bouwwijk buiten de ves ten in Middelburg. Van daar ook de naam: Nieuw Middel burg. De Zacharias Jansenstraat verdeel de de wijk in de 'Rode' en de 'Oranjebuurt'. De socialistische wo ningbouwvereniging gaf haar stra ten de namen van bloemen, de christelijke bouwers hielden het op leden van het Koninklijk Huis. De eerste, en nog altijd zeer karak teristieke nieuwbouw verrees in de jaren twintig. De eerste decen nia was wonen in deze wijk alleen weggelegd voor geschoolde arbei ders met een vast salaris. Na de oorlog werd de wijk verder uitgebreid met straten vol 'door zonwoningen'. Aan de rand van de wijk verrezen de flats van de Nassaulaan. De jongste straat in de wijk is de Prinses Maximastraat. De afgelopen jaren is er in en rond de wijk behoorlijk geïnvesteerd in voorzieningenniveau. Belangrijk is de bouw van de woonzorgwonin gen, her nieuwe buurtcentrum met grand café Willem als ontmoe tingsplek, het wijkondersteunings- punt en de kinderopvang. Op de grens van Nieuw Middelburg en de Veersepoort staat het nieuwe winkelcentrum. rz Deze maand 10% korting op al onze sauna-abonnementen!* 10 x sauna van 150,- voor 135,- 20 x sauna van 270,- voor 243,- Jaarkaart van 650,- voor 585,- 'Aiieen geldig voor de maand maart Kuur Beautycentrum De Parel Babelweg 2, 4357 BT Domburg E-mail: kuur@hofdomburg.nl Vraag nu gratis de nieuwe kuurfolder aan! V E R H U U R I MAKELAARDIJ Schore/Kapelle, Vlaakse Zandweg 1 Vrijstaande woning met garage. Gemeubileerd/Gestoffeerd. 1.280,- p/mnd excl. G./W./E. Vlissingen, Boulevard Bankert 50 Gestoffeerd 3 kmr. appartement Per direct beschikbaar. 975,- p/m excl. G./W./E. Oostkapelle, Duinweg 95 Semi-bungalow op toplocatie met tuin en garage. 1.500,- p/mnd excl. G/W/E. Middelburg, Hendry Dunantlaan 176 2 kmr. appartement met zorg pakket. Centraal gelegen/Gestoffeerd. 502,60 p/m excl. G/W/E. Vlissingen, Hermesweg 3H Multifunctionele bedrijfsunit. 90 m2, kantoor/opslag 595,- p/mnd excl. G/W/E. Excl. BTW Veere, Kaai 67 Gerenoveerde hoekwoning i/h centrum. Gestoffeerd met 3 slaapkamers. 1.250,- p/m excl.G./W./E. Vlissingen, Sint Jacobsfraat 18A Ruime 3 kamer bovenwoning Gestoffeerd/Gemeubi I eerd 665,- p/mnd excl. G/W/E Uw woning professioneel verhuren Wij zijn op zoek voor kandidaat huurders naar huurwoningen en huurappartement. Bel ons voor een vrijblijvend advies. www.SipsVerhuur.nl 0118-414223 Badhuisstraat 152 Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29