Buitengebied Nieuwe raadkaart Strijd tussen schoolkinderen Kudde kijkt uit naar het voorjaar Weekboek van' een herder 1 8 I Zaterdag 7 maart 2009 PZC Op de nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh staat een opvallend (school)gebouw. In een stadje op een (voormalig) eiland. En de vraag is natuurlijk: om welke plaats gaat het? Nadere bijzonderheden over en herinneringen aan de situatie van toen en nu zijn als altijd van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 12 maart worden ge zonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 91, 4330 AB Middel burg, of fax 0118-434019, of per e-mail aan redactie@pzc.nl. Onder de in zenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. de plek zijn huizen voor senioren gebouwd. „Daarvan bewoont mijn moeder er een", meldt Janny van As uit Noordgouwe, die zelf na de Februariramp 1953 haar de christe lijke school ging. Meester C. de Kok was de eerste bewoner van het woonhuis naast de school, weet Rinus Capelle uit Oostkapelle. „Na De Kok werd de woning betrokken door meester D. Kosten." Tegenwoordig is oud-onderwijzer P.C. Bolkenbaas bewoner. Capelle geeft aan dat de splitsing van het gebouw in twee scholen met name de openbare school veel leerlingen kostte. „De kinderen van de twee scholen la gen onderling nogal eens met el kaar overhoop. De openbaren wer den dan uitgescholden voor 'opoe Barendse' en de christelijken voor 'opa Chris'. Ook P.J. van Dijk uit Oost-Sou burg herinnert zich dat het niet al tijd pais en vree was tussen beide schoolgroepen. Haar vader Pieter van Dijk werd hoofd van de nieu we christelijke school. „Dat pionie ren lag hem wel: naar eigen inzich ten mocht de jeugdige meester de nieuwe school opstarten." Naast Van Dijk waren andere onderwijs gevenden juffrouw Schot en mees ter Quist. P.J.H.C. Knuijt uit Oostburg werd in 1958 onderwijzer aan de open bare school, als opvolger van mees ter Kosten. Hij kreeg naast de klas sen 4, 5 en 6 ook klas 7 met twee leerlingen en klas 8 met een leer ling onder zijn hoede. Tussen 1962 en 1965 woonde Knuijt in de mees- terswoning. Als kind werd T.W. Rosmolen uit Zierikzee in 1941 naar de school ge bracht, waar juf Jannie Verjaal zich over hem ontfermde. Deze inzen der noemt als onderwijzers Bak ker, Istha en Nieuwenhuijze. In de Tweede Wereldoorlog raakte de school zwaar beschadigd. C.J. van der Maas uit Zierikzee voegt de naam van juf Vijverberg toe. De va der van A. Swenne-Kosten uit Vlis- singen werd in 1929 schoolhoofd en zelf woonde ze in het dorp tot na de watersnoodramp. De waardebonnen gaan naar: M.H. Benjamins, Oostburg, I. Akershoek, Wemeldinge, en H. Dorst, Ooster- land. door Rinus Antonisse p de raadkaart van vori ge week staat de openba re lagere school van Oos- terland met ernaast het huis van de bovenmeester. „Tsja, dat was niet moeilijk", reageert J. Uil uit Oosterland. „Daar ben ik als onderwijzer mijn loopbaan be gonnen. Niet te vergelijken met een huidig schoolgebouw. Maar destijds -1970 - zo rustig gelegen. Hoge leslokalen, 's Zomers heerlijk koel, 's winters nog een oliekachel. Geen zoemer om te beginnen, maar een grote koperen bel." De school aan de Groene Poort werd in 1904 gebouwd, de woning één jaar later, schrijft onder ande ren G.S. Stouten-Kwaak uit Ooster land. Ze voegt eraan toe dat de school in 1949 gesplitst werd in een openbare en een christelijke school op reformatorische grond slag. In 1972 kwamen nieuwe scho len aan de Van den Abeelestraat (openbaar) en Weelstraat (christe lijk). De school aan de Groene Poort werd in 1979 gesloopt, meldt Kees Stevense uit Middelburg. Op door René Hoonhorst Het weiland achter de stal van de Schaapskudde Zeeuws-Vlaanderen is deze week bestrooid met kunst mest. Als de kudde over twee, drie weken naar buiten gaat, krijgen de schapen direct voedzaam gras binnen. „De schapen zullen overigens niet lang op het weitje staan. Waarschijnlijk niet langer dan één of twee dagen. Door nu wat kunst mest te strooien, groeit het gras wat sneller als de temperatuur niet te veel daalt", legt her der Jan Klomp uit. De deuren van de stal staan de laatste dagen wijd open, zodat de wind het vocht er lekker uit blaast. Met de afname van de luchtvochtigheid is de kudde ook minder gevoelig voor ziektes. Bij te veel vocht moet er niet alleen steeds stro bij op de vloer van de potstal, maar kwetsba re lammetjes krijgen ook nogal eens last van een zere bek. En dat kan er weer toe leiden dat hun moeders uierontsteking oplopen. Klomp: „Als de lammetjes last van hun bek krijgen, is de kans groot dat ze minder gaan eten. Ze verzwakken daardoor natuurlijk en lopen het risico er aan onderdoor te gaan." Met het drogere weer van de laatste dagen zakt het risico op dergelijke problemen. Klomp juicht nog niet - 'het weer kan best weer omslaan' - maar hoopt dat het niet te lang meer duurt voor de lente definitief door breekt. Ruim vóór het eind van de maand zou hij graag aan de eerste voorjaarsronde be ginnen. Binnen drie maanden moet de kud de natuurgebieden en dijken tussen Nieuw- vliet-Zuidzande en Sluis twee keer afgrazen. De herders starten de begrazingsronde altijd dicht bij huis, op de Henricusdijk tussen Zuidzande, Oostburg en Nieuwvliet. Van het weitje bij de stal naar de dijk is een kippen- eindje van een paar honderd meter. „We zijn er dus zo. Ideaal voor de nog niks gewend zijnde lammeren." Aan het begin van de Henricusdijk, direct aan de Oostburgsestraat, ligt de Hans Vrie- ze-schans, die al jaren op de nominatie voor herstel staat. De provincie wil de schans, die nu nauwelijks als zodanig is te herkennen, op knappen om weer een 'parel aan de Staats-Spaanse Linie' te laten glinsteren. Klomp heeft echter nog nimmer iets gehoord over de restauratie van de schans. Hij ver wacht niet dat het begrazingsbeleid er door verandert. „Als ze bezig zijn met het op nieuw zichtbaar maken van de schans, slaan we het vestingwerk misschien eens over. Maar zo gauw de hellingen weer begroeid zijn, moeten ze toch opnieuw door de scha pen worden begraasd, neem ik aan." Ook in zomer en najaar houdt de kudde de in het voorjaar begraasde natuurgebieden en dijken kort. In de zomer is het té druk met toeristen en streekbewoners, maar in het na jaar willen de herders best wat vaker naar de kust trekken. Het waterschap krijgt meer oog voor toeristische enrecreatieve belangen. Klomp hoopt daarom met het schap afspra ken te maken over uitbreiding van het begra- zingsgebied in de herfst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 18