'Het lukt niet om dertig jaar de spreekbuis te blijven van verontwaardigde mensen' Luidkeels o'm aandacht vragen Meer kennis dan deskundigen Verzakelijkte multinational Niet tegen elkaar uit te spelen Mentaliteit is veranderd LLINK Voormalig hoogleraar Dier en Recht Dirk Boon PZC Zaterdag 7 maart 2009 1 3 Teo Warns, directeur Natuurmonumenten „Greenpeace is een merk dat staat als een huis. Iedereen heeft er een beeld bij en dat is vaak heroïsch en avontuurlijk. Wij komen Green peace tegen rondom natuurgebie den. Bijvoorbeeld bij de kwestie rond gasboringen in de Wadden zee. Maar we zijn heel verschil lend. Greenpeace is een groene multinational. Wij zijn alleen ac tiefin Nederland. Greenpeace is behoorlijk wendbaar, vooral voor zo'n grote organisatie. Zij kunnen steeds nieuwe missies oppakken. Dat is ook hun kracht. Ze agende ren zaken. Ze vragen luidkeels aan dacht en creëren een basis die het voor ons makkelijker maakt om op verder te gaan. We vullen el kaar aan. Acties zoals Greenpeace voert, bijvoorbeeld het dumpen van rotsblokken in zee, passen niet bij ons. Wij hebben bij na tuurgebieden te maken met buren, met relaties. Met hen zitten we steeds om tafel. Dan kun je zoiets niet doen. Het lijkt wel of Green peace steeds vaker probeert het eens te worden met bedrijven die ze aanpakken. Ik begrijp dat ze laatst Philips een schouderklopje hebben gegeven omdat het bedrijf kosten van recycling van produc ten op zich wil nemen. Dat was twintig jaar geleden niet gebeurd." Dirk Boon, voormalig hoogleraar Dier en Recht „Het aardige van milieuclubs is dat ze een goed tegenwicht bieden aan het officiële beleid. Green peace heeft binnen dat groot ge groeide palet van milieuclubs een geheel eigen plek verworven. De aanpak is effectief gebleken. Je moet zorgen dat je beter op de hoogte bent dan deskundigen. Dat lukt Greenpeace, maar de organisa tie is nu zo bezig met overleg voe ren en politiek bedrijven dat ze al lang niet meer 'het gezicht naar het publiek toe' is. Het lukt niet om dertig jaar de spreekbuis te blij ven van verontwaardigde mensen. Soms lijkt het alsof het hele we reldleed op de schouders van Greenpeace rust. De club is breed georiënteerd. Dat is de kracht, maar ook de zwakte. Greenpeace bestaat nog altijd uit ijverige jon gens en meisjes voor wie geen to ren te hoog is om in te klimmen. Maar na veertig keer denk je: tijd voor andere acties. Ook de pers denkt: 'daar is Greenpeace weer'. En veel humor valt er, anders dan vroeger, niet te ontdekken. Een tip aan Greenpeace: splits je op. Nu is het actiegebied zo breed dat men sen het overzicht verliezen. Mik met kleine organisaties op specifie ke doelen en de vonk naar het pu bliek zal makkelijker overslaan." Frans Krens, plantenbiotechnoloog aan Wageningen Universiteit „Ik ben in aanraking gekomen met Greenpeace toen ik een veldproef hield met genetisch gemodificeer de appels. We hadden daar een gen van gerst aan toegevoegd. Het doel was appelschurft tegen te gaan en daardoor het gebruik van bestrijdingsmiddelen te verminde ren. Greenpeace heeft de legale weg gevolgd en bezwaar gemaakt tegen de vergunning die VROM ons verleend had. Terwijl het pro ces van de vergunningverlening nog liep, is het proefveld in 2005 vernield. Greenpeace zegt dat het geen actie van haar was. Maar de organisatie had wel een hele pu bliekscampagne lopen tegen gen technologie. De misleidende taal die werd gebruikt op de website was zodanig dat ik zelf bijna de neiging kreeg mijn proef uit het veld te trekken. Toen ze zeiden dat ze niets met de vernieling te ma ken hadden, heb ik gezegd dat ze maar eens naar de site moesten kij ken. Als je al niet in de stemming was voor actie, dan werd je het wel. Greenpeace is in dertig jaar veranderd van een bezielde groep actievoerders in een verzakelijkte multinational. De pr is een geolie de machine. Discussie is moeilijk." Lieselot Meelker, woordvoerder van Wereld Natuur Fonds (WNF) „Wij zijn heel blij met Green peace. Zij klimmen in de fabrieks pijp als dat nodig is en wij zitten aan de onderhandelingstafel. Zij voeren de harde acties, zijn vast houdend. Wij zijn beleefd. Zowel WNF als Greenpeace zijn interna tionale organisaties. We hebben dezelfde doelen en werken dus veel samen. Ook wij willen be schermde zeereservaten bijvoor beeld. We zijn absoluut niet tegen elkaar uit te spelen, maar benade ren onze doelen gewoon anders. Onze achterban bestaat voor een groot deel uit families. We zijn een echte gezinsorganisatie. Daar gaan we voorzichtig en netjes mee om. De achterban van Greenpeace staat blijkbaar achter steviger cam pagnes. Een verschil is ook dat wij veel proberen samen te werken met producenten. Bijvoorbeeld van palmolie. Greenpeace pro beert de schepen die palmolie ver voeren tegen te houden. Wij heb ben een samenwerking met KLM, dat zie ik bij Greenpeace niet snel gebeuren." ina Schermer-Vermeer (77), volgens Greenpeace een van de eerste Ne derlandse donateurs. „Laatst kwam ik op zolder een gi roafschrift tegen uit 1979 waarop keurig 10 gulden was afgeschreven. De grootste verdienste van Green peace is de mentaliteitsverande ring die teweeg is gebracht. Als be langrijkste taak voor de toekomst zie ik de strijd tegen de ontbos sing. Natuurlijk heb ik Greenpeace zien veranderen. Het is voor mijn gevoel nu wat minder showing off. Iets minder spektakel met rubberbootjes en iets meer toege spitst op onderzoek. En daar is niks mis mee. Greenpeace is zich in de loop van de tijd ook nadruk kelijker gaan richten op de jeugd. Daar ben ik als gepensioneerde blij mee. Ik heb in al die jaren nooit overwogen om mijn lidmaat schap op te zeggen. Ik wil niet zeggen dat het doel de middelen heiligt, maar zolang er geen men senlevens in gevaar worden ge bracht, steun ik Greenpeace. Ster ker nog: de enigen die soms hun leven wagen zijn de actievoerders zelf" Omroep LLink houdt vanwege het jubileum een verkiezing van de beste actie van Greenpeace. Stemmen kan via Greenpeace.llink.nl. Uitslag eind maart. In december 2008 voert Greenpeace op volle zee actie tegen een palmolie tanker met bestemming Rotterdam. Voor de teelt van palmen worden veel bossen gekapt. Actievoer ders schilderen het woord 'Crime' en de tekst 'Palm oil destroys forests and climate' op het schip (Palmolie vernietigt bossen en het klimaat). In 1995 protesteert Greenpeace tegen het afzinken van het olieplatform Brent Spar door Shell, omdat het platform meer aardolie zou bevatten dan Shell beweert. Later blijken de schattingen van Greenpeace te hoog en krijgt de organisa tie veel kritiek. Augustus 2008 stort Greenpeace twee tot drie ton wegende stenen in de Noordzee om bodemvisserij onmogelijk te maken. Vissersschepen lopen gevaar als hun sleepnet ten achter de blokken blijven haken. Volgens de actievoerders vernietigen de vissers de zeebodem. In Nederland komt Green peace regelma tig in het nieuws met onder meer acties tegen nieuwe kolen centrales, voor een duurzame visserij, tegen kernenergie en palmolie. Actie bij nieuwe E.ON kolencentrale op de Maasvlakte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13