Gezellig! Ik hou van Holland kijktip kijken luisteren In de stroom van uit de mottenballen geviste tv-programma's is er nu ook een nieuwe versie van Zeg 'ns Aaa. Kredietcrisis, bolletjesslikkers, bejaardenseks: de serie rond huishoudster Mien Dobbelsteen en 'haar' artsenfamilie Van der Ploeg is qua jargon gemoderniseerd, maar nog steeds vertrouwd, door Monique Brandt zaterdag, 20.40 uur '»14) Met de assistente van dokter Van der Ploe-oe-oeg Ze mag dan bijna over grootmoeder wor den, haar leeftijd (70) is haar niet aan te zien. Ook haar loopbaan gaat nog immer bergopwaarts. Carry Tefsen, vandaag in het zwart gehuld en met een zwarte band om haar lange, felrode haar, schit terde de afgelopen maanden in KRO's kijkcijferknaller 't Vrije Schaep als opoe Withof, het met verbluffende levenswijsheden be hepte, én verlepte, levende meubel stuk van de campingbar. De serie is nog niet afgelopen of het volgende in het oog springen de tv-project wacht. Alweer gaat het om een remake. De in de jaren tachtig legendarisch geworden Mien Dobbelsteen, de spil in het huisartsenhuishouden van dokter Van der Ploeg (Sjoukje Hooy- maayer) herrijst immers uit het graf dat de Vara ooit voor haar delf de. „Het was voor iedereen toen: einde verhaal voor Zeg 'ns Aaa. Het was mooi geweest. Ik had echt nooit gedacht dat Mien ooit nog zou terugkomen", zegt Tefsen op de set waar de serie wordt opgeno De cast van Zeg 'ns Aaa, met (v.l.n.r.) en Coby Timp. men, zittend in de even onberispe lijke als grondig gemoderniseerde huiskamer van de Van der Ploeg- jes. Tefsen is naar eigen zeggen 'or ganisch' teruggegleden in haar rol als de onbetwiste koningin van de keuken. „Alsof er géén dikke 15 jaar tussen heeft gezeten. Alleen het gebloemde Ikea-bankje uit de originele reeks is nog terug te vinden op de set, en wel in de slaapkamer van Pim (Job Bovelan- der), als puberende zoon van Gert Jan van der Ploeg (Hans Cor- nelissen) één van de nieuwe perso nages in de serie. Het bankje werd ooit door een kennis van Hans Cor- nelissen opgekocht bij een requisie- tenveiling. „Toen ze hoorde dat de reeks terugkwam, belde ze me met een op." Zeg 'ns Aaa, ooit gemaakt door Chiem van Houweninge en Alexander Pola, zou destijds, heel Ellen Pieters, Hans Cornelissen, Kiki Classen, Carry Tefsen, Job Bovenlander foto Nick van Ormondt modern, draaien om een vrouwelij ke, gescheiden huisarts en haar kin deren. Al snel verplaatste de focus zich echter naar de volkse huis houdster met haar door merg en been borende, schelle stem. 'De as sistente van dokter Van der Ploe-oe-oeg' werd immens popu lair. „Kijkers identificeerden zich enorm met haar, meer dan met die werkende vrouwelijke arts, die voor die tijd toch best vooruitstre vend was", herinnert Van Hou weninge zich. „Mien raakte een snaar. Als Carry nee had gezegd te gen deze remake, hadden we hier ook niet gestaan, in deze studio. Zij is wat John Cleese was voor Fawlty Towers." De wederopstanding van Zeg 'ns Aaa werd een jaar of vier geleden al in gang gezet door Hans Corne lissen, bij de kijkers van weleer nog immer beter bekend als Gert Jan, de wat kakkineuze zoon van Lidy van der Ploeg. Cornelissen, te genwoordig vooral actief als thea terproducent, nam het initiatief om de serie op de planken te brengen. „Ook toen was Carry na tuurlijk de eerste die ik polste. Het hele idee stond of viel met haar medewerking." Uiteindelijk zijn er twee Zeg 'ns Aaa-producties op de bühne ge bracht: „Uitverkochte zalen", vat Cornelissen het succes samen. „Zelfs jonge mensen, die de serie destijds niet eens hadden gezien, raakten enthousiast. Ook in het theater ligt de focus op Mien Dob belsteen. Het mooie van Mien is: ze kan alles maken. Ze kan alles uit haar bek laten vallen, zonder dat mensen ervan opkijken: het is Mien maar. Aan de andere kant is ze een heel preutse, conventionele vrouw. Het is het ideale personage voor een comedy die zo typisch Hollands is." Nadat de juridische hindernissen - de rechten van de serie lagen bij Chiem van Houweninge en bij de Vara - waren genomen, togen Chiem van Houweninge en zijn vrouw en partner Marina aan het werk. Dat g§beurde op verzoek van RTL, waar het succes van de theaterproducties niet onopge merkt was gebleven. De zender ver wacht veel van de comedy, aldus programmabaas Erland Galjaard. „We merkten door die theatervoor stellingen hoezeer het merk nog leeft. Comedy is altijd heel belang rijk geweest voor RTL. We hebben er veel te lang niets aan gedaan. De vraag bij deze serie was: hoe krijg je het eigentijds zonder dat het zijn herkenbaarheid verliest? Maar na twee, drie scènes zaten we er weer middenin." In Zeg 'ns Aaa anno 2009 zal Nel, de vrijgevochten moeder van Mien (Coby Timp) een belangrijke rol spelen en is Ellen Pieters te zien als Miens nichtje Hannie. Job Boven lander is Pim, de gothic zoon van de gescheiden Gert Jan, die de praktijk nu bestiert en samen woont met zijn oude liefde Wiep. Kiki Classen: „Ik ben altijd de Kiki van Zeg 'ns Aaa gebleven, en zo zal het altijd blijven." Gert Jans moeder Lidy (Sjoukje Hoomayer) is in Frankrijk en keert niet in de serie terug, evenmin als Koos Dobbelsteen (John Leddy), die bij haar klust. Afgezien van nieuwe personages, de nieuwe in richting en een Mien die met haar tijd is meegegaan - ze volgt een cur sus Arabisch om de allochtone pa tiënten te woord te kunnen staan - is de sfeer onveranderd. „De onder werpen zijn anders, de humor niet", aldus Van Houweninge. „Dit is een comedy die altijd heel erg verankerd was in de maatschap pij." De kredietcrisis, bolletjesslik- -kers, euthanasie: het zeilt allemaal langs in huize Van der Ploeg. „Maar het blijft ontspanning." Volgens de schrijver, die na Zeg 'ns Aaa ook de hitserie Oppassen op de buis bracht, is de terugkeer van succesnummers van weleer het ver langen naar nattehaartjes-tv, pro gramma's die je gezellig samen met het hele gezin kunt bekijken. Het bezorgt je een prettig gevoel, in tegenstelling tot veel van die af zeikprogramma's van tegenwoor dig." I Zeg 'ns Aaa, vanavond, RTL 4, 20.00 uur rjr-jj Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 133