33 wonen vraag antwoord Over een paar jaar is er waarschijnlijk geen enkele gloeilamp meer te koop in Europa. We nemen afscheid van het peertje en heten de ledlamp welkom. Wat staat ons te wachten met led? door Suzanne Dijkstra Om het nieuwe blad van mijn laurierstruik Kalkaanslag maakt de badkamer van zit elk jaar weer een soort witte schimmel. mevrouw De Jong er niet mooier op. wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 7 maart 2009 Veel mensen kennen de Living Colors-lampen van Philips al. Deze sfeerlampen zijn voorzien van energiezuinige leds. foto's CPD keer zuiniger dan een gemiddelde gloeilamp. Dat scheelt dus flink in de energiekosten. Bovendien hoeft een ledlamp maar eenmaal in de twintig jaar verwisseld te worden. „De meeste mensen vernieuwen ongeveer een keer per vier jaar hun interieur. En daar hoort vaak ook nieuwe verlichting bij. Straks vervangen ze dus nooit meer een lampenpit, maar alleen complete armaturen. Licht is geen techniek meer, maar design", voorspelt Bijls- ma. „Straks bedien je met één af standbediening het licht in het he le huis. Dat is handig, want je wilt een ander soort licht bij het televi siekijken dan wanneer je de krant zit te lezen." Mensen die gehecht zijn aan hun oude armaturen, hoeven overigens niet te vrezen dat ze straks al hun lampen weg moeten doen. „We zorgen ook voor ledlampen die in oude armaturen passen. Met een schroefdraad, net als bij de spaar lamp, waarmee dat ook kan." Het is de vraag wanneer het de bes te tijd is om aan ledverlichting te beginnen. Want staat de techniek nog niet te veel in de kinderschoe nen? „Met een instapledlamp ben je nu helemaal bij de tijd. Maar de techniek blijft natuurlijk niet stil staan, net als met televisies. In de toekomst zullen leds wellicht zuini ger en helderder worden. Toch haal je'nu zeker al iets goeds en zui nigs in huis", zegt Bijlsma. Op de designafdeling van Philips Lighting, in Kontich bij Antwer pen, zijn ze vol ideeën over de toe komst van ledverlichting. „Je kunt er ongelooflijk veel mee. We zijn nu bijvoorbeeld aan het nadenken over sfeerverlichting in de badka mer. Want ook daar kom je voor verschillende dingen. Bijvoorbeeld om snel even je haar te doen 's och tends. Maar ook om relaxed een tijdje in bad te liggen. Daarvoor heb je verschillende soorten licht nodig", zegt Dany Snokx, een van de ontwerpers van Philips. En wat te denken van 's nachts? Philips werkt ook aan een manier om nachtlicht te maken, zodat mensen die slaperig uit hun bed komen om midden in de nacht naar de wc te gaan, minder snel hun tenen stoten in de badkamer. www.lighting.philips.com www.modular.nl www.vrom.nl Pi-v* Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Al een paar jaar zoekt de ledlamp zijn plekje in de wereld. Nu meestal nog voorzichtig, bij voorbeeld in autolam pen, standby-lampjes en kerstver siering, maar de nieuwe light emit ting diodes zullen steeds vaker ge bruikt worden in het interieur. Ook al omdat een nieuwe EU-rege- ling het einde van de ouderwetse gloeilamp verordonneert. Na 2012 zijn er enkel nog spaarlampen te koop. Volgens minister Jacqueline Cramer van Ruimte en Milieu een tussenstap, omdat we over vijf tot zeven jaar allemaal overstappen op ledlampen. Die zijn veel milieu vriendelijker. De lampenfabrikanten zijn al fana tiek bezig met het introduceren van led in huis. Philips Lighting zag de bui een paar jaar geleden al hangen. Als ze lampen bleven fabri ceren, zou het bedrijf geen toe komst meer hebben. Het is zich in nieuwe vormen van verlichting gaan verdiepen. Daarvoor werd PLI (Partners in Lighting Interna tional) overgenomen, de organisa tie achter Massive, het lampen- merk dat in vrijwel elke bouw markt te koop is. „Consumenten vinden ledlicht nu vaak nog te wit en sfeerloos, maar dat gaat snel ver anderen met onze designverlich ting", voorspelt Allard Bijlsma. Hij is directeur bij Philips Lighting. Ledverlichting is zo wit omdat een led eigenlijk blauw is. Door een fos- forlaagje op de led, wordt dit blau we licht omgezet in een spectrum van gele kleuren die samen met het resterende blauw, wit licht ge ven. Deze kleur is echter kil en blauwachtig. Philips ontwierp een lijn met de signverlichting die dimbaar is. De Foto links: Ledino-hanglamp van Philips geeft een warmer licht dan normale lédlampen. Foto midden: De tafellamp Ledino ziet eruit als een soort kiezelsteen. Foto rechts: Izar van Modular, een futuristisch ontwerp met ledlampen. nieuwe Ledino-lampenlijn van Philips geeft een licht dat in kracht en helderheid overeenkomt met een normaal halogeenlampje van 40 watt. „Je ziet wel dat ledlicht an ders is qua sfeer dan een ouderwet se gloeilamp. Ledlicht is unifor mer. Houd je hand eronder en je ziet geen schaduw. En als je het licht dimt, zie je geen verandering in de kleurtemperatuur. Dus dat zal wennen worden voor de consu ment. Daarom zorgen we ervoor dat ze veel voorlichting krijgen bij aankoop van een ledlamp", zegt Bijlsma. Hoewel het wennen is, zitten er veel voordelen aan de led, volgens de fabrikanten. Zo gaat een power- led wel 50.000 branduren mee in de toekomst. Ledlampen zijn tien W door Jan van Mullem l^wfcsf redactie.wonen@wegener.nl pjjg 024-3650509 Al enkele jaren heeft L. van der Valk last van een ziekte in de laurierstrui ken in haar tuin. 'leder voorjaar als er blaadjes aankomen, zit er binnen de kortste keren een soort witte schimmel om het nieuwe blad. Hoe kan ik deze schimmel bestrijden?' „Dat verfomfaaide blad is een schoolvoorbeeld van de hagelschot- ziekte", zegt deskundige Romke van de Kaa na bestudering van een mee gestuurde foto. „Die komt vaker voor bij laurierkers (dit is niet het zelfde als laurier!) en wordt veroor zaakt door een schimmel. Deze is niet levensbedreigend, maar mooi is anders. Spuiten met een fungicide is niet effectief. De ziekte slaat toe bij struiken die op te arme grond staan en/ofte weinig water krijgen." Aangezien de vraagstelster in Har derwijk woont en 'de zandgrond daar niet ideaal is', verwacht Van de Kaa dat 'veel mest, liefst organisch, en veel water in tijden van droogte de kwaal zullen verhelpen'. Mevrouw De Jong kampt met een veelvoorkomend probleem: kalkaan slag in de badkamer. 'Er zijn vlekken op de armaturen, kalkrandjes rond de kranen en op de douchekop.' Kalkaanslag is blijkbaar een hardnek kig probleem. We hebben in deze rubriek eerder tips gegevens; toch blijven de vragen binnenstromen. Het Grote Was- en Schoonmaakboek van Christina Zacker schrijft voor dat kalkvlekken op armaturen van chroom en kunststof eenvoudig ver wijderd kunnen worden met citroen zuur (1 a 2 theelepels op 0,5 liter water) of huishoudazijn. Ook bij kalkrandjes rond de kraan helpt citroenzuur; 'doop een doek in een citroenzuuroplossing en laat een nacht inwerken. Aanslag wegvegen'. Een verkalkte, metalen douchekop kan worden uitgekookt in azijn met gelijke delen water. Laat 15 minuten inwerken. Een kunststof douchekop is na een nacht in een oplossing van water en azijn weer als nieuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 125