m 31 wonen bekent kleur de klassieker Nieuw stofje voor 'krabpaal' wonen@wegener.nl 024-3650509 een prikkie BN/DESTEM Zaterdag 7 maart 2009 In deze rubriek brengen wij be kende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woonge bied - voor het voetlicht. jaren vijftig geïnspireerde koelkas ten in allerlei dessins. Er zijn zelfs varianten met gekleurde streepjes en de Italiaanse vlag. Steeds meer producenten ontdek ken ook dat zwart een aardig ant woord is op de van oorsprong wit te apparatuur. Siemens bijvoor beeld introduceerde al in 2007 de Black Edition, een wasautomaat en wasdroger in hoogglans zwart. De ze set werd bekroond met de Red Dot Design Award 200. „Apparatuur mag tegenwoordig ge zien worden", zegt Elinor Driesen van Siemens. Roestvrij staal was volgens haar al langer een trend. Hierop volgt de hoogglanstrend met veel zwart en trendy kleuren zoals iPodwit en champagne. „We hebben ook stofzuigers in vrolijke primaire kleuren. Dat is al veel lan ger een trend. Mensen hebben te genwoordig graag huishoudelijke apparatuur in een tint die bij hun interieur past. Dat komt omdat ap paratuur tegenwoordig zo compact en mooi is dat je het rustig in het zicht kunt zetten. Mensen beste den nu niet alleen meer aandacht aan hun woonkamer, maar aan al le ruimtes in huis. Zelfs het was hok is belangrijk." Consumenten moesten volgens Driesen in het begin wel wennen aan gekleurd witgoed. „Ze waren eerst verbaasd, want huishoudap- paratuur was altijd wit. Maar nu vinden mensen een mooi vormge geven zwarte wasmachine een aan winst. Al die apparaten passen ook goed bij de keukenkastjes." Concurrent AEG blijft niet achter. Onlangs introduceerde AEG een nieuw assortiment witgoed in glan zend zwart met robuuste roestvrij stalen handgrepen. „Mensen vin den hun apparatuur steeds belang rijker. Het moet niet alleen goed werken, maar er ook leuk uitzien", zegt Brigitta Knol van Electrolux Home Products. Jaren geleden in troduceerde AEG al een blauwe en een rode koelkast. „We waren er achteraf gezien een beetje vroeg mee, want de meeste producenten komen nu pas met gekleurde appa raten. Wij kiezen nu voornamelijk voor zwart, omdat daar veel vraag naar is. Onze designafdeling in Duitsland houdt goed in de gaten wat de consument mooi vindt." Ook de kleine huishoudelijke appa ratuur bekent steeds meer kleur. Steeds vaker fleuren vrolijk gekleur de broodroosters, espressomachi nes en keukenmachines de Neder landse aanrechten op. Vooral rood en zwart zijn trendkleuren van dit moment, blijkt uit een rondje langs de witgoedzaken. Soms ont werpen de producenten een appa raat in samenwerking met een de signer of een ander merk. Bijvoor beeld het Tord Boontje Senseo- apparaat en de Porsche-lijn van Sie mens. Past de gekleurde appara tuur vervolgens niet meer bij de witte keuken, dan zijn er ook aller lei vrolijk gekleurde keukenkastjes en kleurrijke fornuizen, zoals een rode, blauwe, groene of antraciete lijn van Boretti of het nieuwe rode fornuis van Smeg. Casper Bol naast zijn zitschelp van Artifort. foto Susan Bol ONTWERP F 598 Groovy (1973). ONTWERPER Pierre Paulin, voor Artifort. De zitschelp werd in de jaren zeventig al snel de lie veling van de hippe avant-gar de. Bijzonder is het onderstel, met een aluminium profiel, ge- anodiseerd of gecoat. EIGENAARS Casper en Susan Bol. WANNEER GEKOCHT „In 1976, in de kleur appeltjesgroen", zegt Susan Bol. WAAROM GEKOCHT Casper en Susan Bol vielen voor het ont werp van Pierre Paulin. Hun kat ten zagen de waarde van de fau teuil jammer genoeg niet in. Zij scherpten hun nagels aan de stof. „Het opnieuw laten bekle den was aanvankelijk niet zo'n succes. De stoel heeft zelfs ja ren op zolder gestaan. Ik heb op het punt gestaan 'm weg te doen. Gelukkig heeft mijn echt genoot daar een stokje voor ge stoken. De stoel is in 1999 hele maal opnieuw gevuld en met de goede stof, Tonus, bekleed. Als nieuw kregen we hem weer thuis." TE KOOP Artifort heeft de stoel, die onder meer deeluitmaakt van de National Gallery of Vic toria in Melbourne, nog altijd in productie. De 'groovy zit schelp' is nieuw leverbaar voor prijzen vanaf circa 1.321 euro (zie onder meer www.pot.nl, www.berden.nl en www.be- bop.nl). Design4wonen.nl heeft een felrode en een paarse, bei de 'in showroomstaat', voor res pectievelijk 820 en 795 euro. Een verkoopster biedt op Marktplaats (zie link: http://link.marktplaats.nl/ 225504538) vier oranje exem plaren aan, 'in zeer goede staat', voor 675 euro per stuk. Verder is het aanbod 'groovy's' op tweedehands-websites ui terst beperkt. Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar de redactie.wonen@wegener.nl Tip: een lamp, tafel of kast kan ook een (neo)klassieker zijn! door een ervaren tuinkennis. Planten die je daar neerzet waar ze echt op hun plek zijn, groeien hele maal als een tierelier. Tuinier daar om met de natuur mee en er niet tegenin. Rozen kweken op gortdro ge zandgrond kan wel, maar blij word je er niet van. Je zult de grond moeten verrijken, insecten moeten bestrijden en echt lekker vullen doet het ook niet als een plant zich niet senang voelt. Kijk daarom wat de habitat is waar een zwarte grond voor lief te nemen, moet zich dus een beetje inhou den met de inkoop van vaste plan ten. Een sterke plant als vrouwenman tel Alchemillakan ook simpel ver meerderd worden: als de plant straks lekker boven de grond staat, neem je 'm op en scheur je 'm zo in meerdere stukken. Heel veel vas te planten vinden zo'n ruwe be handeling helemaal niet erg. Laat het desnoods een keer voordoen Illustratie Jos Diender scheelt leidingwater. Maak gebruik van gratis-compost-acties, die veel gemeenten in het voorjaar hou den. Met een laag compost voor kom je uitdroging van de grond, planten gedijen er goed op en groeien dus ook sneller. Het staat nog heel professioneel ook, zo'n mooie, rulle laag voor nop. 1© Reageren? redactie.wonen@wegener.nl plant het gelukkigst van wordt, dan krijg je het meeste waar voor je geld. De informatie is te vinden in dure tuinboeken, maar bij De Slegte liggen ook genoeg naslag werken voor een prikkie. Grasdui nen op internet is zelfs gratis. Vang regenwater op in een ton (sommige gemeenten stellen die met subsidie beschikbaar), dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 123