wonen 3 sr Witgoed m Tweejarigen I hebben?* H&M in huis I 17 Een nieuwe tuin aanleggen? Of de bestaande anders inrichten? Door de financiële crisis zijn veel mensen huiverig daar veel geld in te steken. Maar wie een beetje slim is, kan met weinig middelen ook een lusthof creëren. Tips voor tuinieren met de hand op de knip. door Frederike Krommendijk I PZC Zaterdag 7 maart 2009 fö 73 O m 7s Tuinieren met tweejarige planten is vooruitzien. ]e moet dit jaar zaaien wat volgend jaar bloeit. Dat zal de reden zijn waarom de tweejarige plant een beetje uit de mode is. Wij willen immers nu resultaten zien. Gelukkig zijn sommige tweejarige planten tuincentra iri pot jes te koop. Muurbloemen en duizendschonen koop je vaak voor weinig geld per kistje tegelijk, waardoor je de fase van zaaien en opkweken kunt overslaan. Vooral de muurbloem is eigenlijk onmisbaar in de tuin, omdat hij bloeit op een tijdstip waarop er nog weinig andere planten bloeien: in april en mei. Als Rembrandt een tuin had gehad, dan had hij die vol muurbloemen gezet, want op de donkere, fluweli ge kleuren van de muurbloem is het etiket 'Rembrandtesk' als geen ander van toepassing. Voeg daarbij de zoete viool- tjesgeur van de muurbloem en je vraagt je af waarom je de plant niet in iedere tuin of bloembak tegenkomt. Door zijn vroege bloei is de muurbloem goed te combine ren met bloembollen, vooral met tulpen. Tulpen worden vaak in pelotons en regimenten geplant. Netjes in het gelid. Maar een tulp komt beter tot zijn recht als hij op een minder formele manier wordt geplant, samen met andersoortige planten. Het probleem is alleen dat die andersoortige planten in de tuin nog nauwe lijks boven de grond staan als de tulpen bloeien. Be halve dan die muurbloemen. Mix de oranje lelie- bloemige tulp 'Ballerina' eens met kanariegele muurbloemen, of fluweelbruine muurbloemen met de lichtgele tulp 'West Point'. Muurbloemen zijn tweejarig, wat niet wil zeggen dat ze na de bloei allemaal doodgaan. Sommigen knopen er een jaartje aan vast. Het komt ook wel voor dat een muurbloem vijfjaar meegaat. Vooral muurbloemen die in arme grond groeien, kunnen een lang leven leiden (of een leven lang lijden). Een andere tweejarige plant die op de markt of bij de kweker kant-en-klaar kan worden gekocht, is de vergeet-mij-niet. Ook al zo'n vroege bloeier die je met bloembollen kunt combineren. Het aardige van de vergeet-mij-niet is dat je hem maar eenmaal hoeft te kopen, omdat de plant zich daarna zelf uit zaait. ]e hoeft alleen de zaailingen te laten staan. Een van de aardigste tweejarige planten, de judas penning, is er ook zo een die je maar eenmaal in je leven hoeft te zaaien. Daarna is het een kwestie van wieden waar je de plant niet hebben wilt. Judaspenning is zelden als plant te koop. Dat bete kent dat je hem zelf moet zaaien. Judaspenning is een variabele plant. De gewoonste vorm bloeit met lichtpaarse bloemen, maar er is ook een kloon die met donkerpaarse bloemen bloeit. 'Munstead' wordt deze donkere vorm ook wel genoemd. Ook is er nog een bontbladige vorm. van judaspen ning in omloop: 'Variegata'. De zilverachtige tussen- schotten van de uitgebloeide judaspenning zijn ge liefd bij makers van droogboeketten. Je moet ervan houden, van die stofnesten. Persoonlijk zie ik uitge bloeide judaspenning liever in de tuin. wonen@wegener.nl 024-3650509 Tuinieren voor Zaden op internet Delen van je overvloed én de biodiversiteit in Nederlandse tui nen bevorderen. Veel tuiniers werken om die redenen mee aan zaadruilbeurzen. Ze oog sten in het naseizoen zaden van hun tuinplanten en bieden die gratis of voor een luttel bedrag (bijvoorbeeld de portokosten) aan. Eén van de websites waarop een zeer grote en toegankelijke ruil beurs is te vinden, is www.avvn.nl, een initiatief van de Nationale Proeftuin, die Ne derlanders wil betrekken bij het doel om de biodiversiteit te be vorderen. Wie geen zin heeft zelf te zaaien, maar grotere eenjarigen te prijzig vindt, kan op internet op zoek naar plugplantjes. Dat zijn kleine plantjes die met goe de resultaten makkelijk zelf ver der kunnen worden opge kweekt. Die worden onder ande re op www.hobbyplantjes.nl aan geboden. Judaspenning, uit gebloeid. fotoCPD Wie de tuin (anders) gaat inrichten, loopt meteen te gen flinke kosten posten aan. Als je slim bent, kun je die kosten echter binnen de perken houden. Neem de bestrating. Toch snel een fikse kostenpost. Kleiner maken van terrasjes is een dom idee. Voor je het weet kun je geen stoel achter uit schuiven zonder in een border te belanden. Maar stenen zijn duur en een stratenmaker werkt ook niet voor niks. Wie nog grindtegels heeft, kan eerst eens proberen ze om te draaien, dan is het hele beeld al veel rustiger en strakker. Stoepte gels zijn op allerlei plaatsen gratis af te halen. Een beetje saai, maar met een paar vierkante meter klinkers erbij, kun je er mooie blokpatronen van leggen die vooral bij een jaren- dertighuis helemaal niet misstaan. Hergebruik is natuurlijk sowieso een goed idee, ook voor het milieu. Wie op Marktplaats snuffelt, komt legio bruikbare tuinmaterialen te gen, bijvoorbeeld kunststof vijvers. Als mensen kinderen krijgen, moet de vijver vaak wijken en is dan gra tis of voor een prikkie af te halen. Stenen, lantaarns, pergola's, op in ternet is van alles op te scharrelen. Houd ook de advertenties van zeer goedkope supermarktketens in de gaten. Die hebben in het voorjaar regelmatig partijtjes tuingereed schap, planten, kasjes en ander hob bymateriaal in de aanbieding. Contacten met medetuiniers zijn niet alleen gezellig, maar ook lucra tief Wie lid wordt van een tuin- club, kan naar de ruildagen. De er varing leert dat je als nieuweling bijna gegeneerd raakt van de gul heid van anderen. Als je die vrijge vigheid later, als je eigen tuin uit de kluiten is gewassen, ook weer aan anderen betoont, is dat natuurlijk een prachtige manier om de groene liefde door te geven. Zelf zomerbloeiers zaaien, loont de moeite. Vooral als je het met een groepje mensen doet, kun je einde loos ruilen. Bijvoorbeeld een zakje Zinniazaad levert honderden plant jes op die de hele zomer bloeiple- zier geven. Hetzelfde geldt onder andere voor goudsbloemen (Calen dula) en kattensnorren Cleome Hoe meer je ervan plukt, hoe lan ger ze bloeien, dus ook nog eens een mooie, goedkope manier om een lekkere bos bloemen mee te kunnen nemen als je ergens op be zoek gaat. Geduld is een schone zaak bij het tuinieren. Helemaal als je op je bud get wilt letten. Een hostaplant lijkt in een potje een nietig ding, maar op de goede standplaats dijt de plant snel uit tot een flinke klomp, waaruit volgend voorjaar al meerde re neuzen omhoog komen. Die kluit kun je met de schop voorzich tig splitsen. Dan zijn het zo drie of vijf plantjes in plaats van de ene waarmee je bent begonnen. Wie be reid is het eerste jaar wat meer In de mode heeft het Zweedse modehuis H&M zijn sporen reeds verdiend. Maar sinds kort kunnen ook de bank, eettafel en douche een nieuw setje van H&M 'dragen'. De Zweden slaan nieuwe wegen in met hun textiel- collectie voor thuis: met bedden goed, handdoeken, kussens, (douche)gordijnen en plaids, alle maal met een vette knipoog rich ting de mode. Dus dit seizoen veel maritieme tinten, maar ook foto CPD jeanskussens, grof geweven bed dengoed en opvallend veel sym bolen en typografie op de kus senhoezen. De kussens kosten tussen de 4,90 en 14,90 euro. De producten zijn alleen online en via de catalogus te koop. Zie www.hm.com onder het kopje 'Home'. Het zal ons benieuwen of H&M ook bekende ontwer pers een limited collectie laat ma ken. Een serie stralendwitte thee doeken van Jan des Bouvrie? Witgoed heet niet voor niets zo. Het was immers altijd wit. Maar nu niet meer. Witgoed bekent kleur en is niet langer al leen nuttig, maar ook nog eens design, door Suzanne Dijkstra Smeg houdt van kleur. foto's CPD De wasmachine en was droger hoeven niet lan ger in een kast of bij keuken weggemoffeld te worden. Want wit goed is steeds meer het bekijken waard. Design doet definitief zijn intrede in de (bij)keuken. Dat was al zo met mooi kookgerei van bijvoor beeld Alessi en bijzondere waterko kers. Maar nu ondergaan de nood zakelijke grote apparaten ook een beautymetamorfose. Bovendien be steden productdesigners nu meer aandacht aan kleur dan voorheen. Ruim vijftig jaar lang was elke koel kast een simpele witte doos met een deur. Nu zijn er veel varianten in hip roestvrijstaal. Het Italiaanse design van Smeg is misschien wel de voorloper van ge kleurd designwitgoed. Je brengt kleur in de keuken met hun op de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 122