fm f Een andere kijk op verlichting IPS binnen buiten Een nep-antieke medaillonstoel in de salon? Lange tijd was dat hetzelfde als vloeken in de kerk. Maar er is iets veranderd. De waardering voor ambachtelijk gemaakt kopie-antiek groeit sterk. Gerenommeerde interieurontwerpers en hotels kiezen liever een robuuste remake dan het wankele origineel. door Renske Schriemer 1 0 O 0 0 f Liever een kopie ■O i Wm m» i S i EBMGBMH es Franse mahoniehou ten eetkamerstoelen in Empirestijl voor rond je mooie ovalen eettafel vinden, valt niet mee. Heb je geluk en loop je er tegenaan op een veiling of brocantemarkt, dan is de kans groot dat de bekle ding versleten is of niet alle stoelen in goede staat zijn. Dat betekent restaureren en, juist, je portemon nee trekken. Toch gaat er niks boven de kwali teit van een negentiende-eeuwse tafel of stoel. Het ambacht en vak manschap stralen er vanaf De maatvoering klopt en het materi aal is van de beste soort. Wat te doen als je ze toch wilt hebben? De laatste jaren groeit het aanbod aan alternatieven. Wat te denken van een heel goed nagemaakt exemplaar van je favoriete antieke boudoirstoel? De houtsoort is de zelfde, de werkwijze identiek en groot voordeel is dat je de kleur van de stof en de afwerking nog kunt kiezen. Het resultaat: je per fecte 'antiek' en het wiebelt niet. Steeds meer mensen kiezen, en ze zijn er trots op, voor kopie-antiek. Kopie-antiek is iets anders dan een lookalike, die overigens ook zeer in trek is. Kijk maar naar het succes van merken als Rivièra Maison, Flamant, maar ook Troubadour en het Kabinet. Zij maken nieuwe meubels, geïnspireerd op ontwer pen uit vorige eeuwen. Een buffetkast met glas in de deur tjes, de verf wat afgeschuurd en or namenten op de poten: het heeft iets van antiek. Toch is dat niet het zelfde als een re-edition. De Belgische Thierry Massant heeft zich met zijn bedrijf Massant helemaal toegelegd op de reproduc tie van achttiende- en negentien de-eeuwse stoelen. De originele stukken komen meestal uit Frank rijk, maar soms ook uit België, Ita lië, Groot-Bfittannië of Zweden. Massant, van oorsprong antiekres taurateur en kunsthistoricus, wilde graag zeldzame exemplaren een nieuw leven geven. Niet alleen door ze op te knappen, maar ook door ze opnieuw uit te geven. Dat doet hij, zo vertelt zijn woord voerder Nathalie Guyard, door te kiezen voor dezelfde hoogwaardi ge materialen als waar het origi neel uit bestaat. En door dezelfde technieken te hanteren om de stoel te maken, zoals het steken van de ornamenten in het hout. „Maar een exacte kopie is het meestal niet. Thierry noemt zijn stukken het resultaat van een 'ont moeting' met het origineel. Vaak geeft hij ze iets extra's mee in de decoratie of juist de kleur." Een grote inspiratie voor Massant was de Parijse Comédie Francaise. Hij kreeg van het hoofd van de af deling bekleding en stoffering die hij van zijn werk kende, toegang tot de opslag van het theater. Daar staan de meest fantastische stuk ken antiek, die gebruikt worden bij voorstellingen. Inmiddels is Massant al dertien jaar bezig zijn nieuwe antiek te ma ken. De collectie van ruim hon derd stuks varieert van een heftig gedecoreerde Venetiaanse armstoel tot stoelen in Regency- of Louis XV-stijl. De stoelen staan in vijf tien ambassades, luxe hotels en res taurants. Vooraanstaande ontwer pers als Philippe Starck en Jacques Garcia werken graag met de meu bels van Massant als ze de inrich ting doen van een hotel of restau rant. De collectie is in veertig lan den verkrijgbaar. In Nederland vind je het 'antiek' van Massant on der andere bij Sissy Boy Home land, Oxo en Wil Leenaars Antiek. Het voordeel van nieuw gemaakt antiek, bijvoorbeeld van Massant, of van het gerenommeerde Franse Moissonnier (bekend van 'antieke' kastjes in bijzondere kleuren), is dat het ook een goede investering is. Beide bedrijven kiezen voor de beste grondstoffen en ornamenten zijn vaak handgestoken. Dat bete kent dat deze stukken letterlijk het antiek van de toekomst zijn. Kopie-antiek is daarmee een ge waardeerd alternatief voor het ori gineel geworden, en niet langer- iets om omheen te lopen. Dat uit zich ook in de prijzen, die niet on der doen voor die van het origi neel. Een stoel van Massant is er vanaf ongeveer 200 euro, maar de prijs kan gemakkelijk oplopen tot duizenden euro's voor een rijk ver sierde of lastig te maken stoel. www.massant.com www.moissonnier.com 1^ Reageren? redactie.wonen@wegener.nl 0 - -"-—4 Foto's 1 t/m 4: 'Nieuw antiek' van Massant, die ook héél nieuw antiek maakt, zoals fifties-stoelen, bekleed door kunstenaars (zie foto 1). Foto's 5 t/m 7: 'Antieke' meubels van Moisonnier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 121