Jubileum Kleine rubberboten naast gigantische tankers. Enor me spandoeken op gebouwen. Greenpeace Neder land vraagt al dertig jaar aandacht voor natuur en mi lieu. Dat jubileum wordt dit weekeinde gevierd, on der meer met een workshop actievoeren. Een por tret van de jarige, door medestanders en critici. Inventief blijven is moeilijk Invloedrijk en zelfbewust Criminele organisatie 1 2 Zaterdag 7 maart 2009 PZC Greenpeace wordt opgericht in 1971. VS willen atoomptoef uitvoeren voor de kust van Alaska. Een groep Canadezen besluit naar test gebied te gaan. Ze bereikt Alaska niet, maar de tocht levert veel publiciteit op. De atoomproeven gaan niet door. Greenpeace heeft in 2009 afdelingen in veertig landen. Het hoofdkantoor staat in Amsterdam. De Nederlandse tak bestaat officieel sinds 1979. De campagnes van Green peace Nederland maken deel uit van internationale acties. Geld van de 550.000 Nederlandse donateurs gaat ook naar campagnes buiten ons land. De organisatie heeft de volgende principes: geweldloos, onafhankelijk, voorkomen is beter dan genezen en 'bearing witness' (aanwezig zijn om te kunnen getuigen van misstanden). De doelen van Greenpeace Nederland: stop klimaatverandering, duurzaam beheer van bossen, oceanen en rivieren, duurzame visserij, geen genetisch gemanipuleerde gewassen, veilige alternatieven voor schadelijke stoffen, geen kernenergie, geen kernwapens. Actievoerder Dave Birmingham hijst Greenpeace-zeil. Lang zal de aarde leven door Miriam van den Brand en Joost de Poel illustratie Jos Diender Ivo de Wijs, auteur/cabaretier „Greenpeace gooide dertig jaar ge leden een steen in een rustige vij ver en daE water is tot de dag van vandaag blijven bewegen. En dat was hard nodig. We hadden wel clubs die opkwamen voor het mi lieu maar die leidden een rustig be staan. De komst van Greenpeace was voor Nederland een door braak, een storm. Jong en oud. Ie dereen wilde er ineens bijhoren. Ook ik ben opgegroeid met de na tionale trots op walvisvaarders als Willem Barendsz. Als je ouder wordt en ziet hoe die dieren met vreselijke haken worden toegeta keld dan ga je eerst levertraan ha ten en daarna de walvisvaarders. Ik vond het een eer om het jubi leumboek Groene Vrede: gó jaar Greenpeace Nederland te schrijven. Als je de geschiedenis doorloopt, vraag je je af hoe het in vredes naam mogelijk is dat we het jaren lang 'normaal' vonden om ons af val in zee te dumpen. Dankzij Greenpeace is actie ondernomen. Als er kritiek is op Greenpeace, is die vaak grimmig. Zelfs van men sen als minister Verburg van Land bouw. Bespottelijk. Ik wens Green peace vooral creativiteit toe. Je merkt, zelfs bij de vrijwilligers, dat je niet eindeloos de ene spectacu laire actie op de andere kunt laten volgen. Het is lastig om inventief te blijven. Maar dat staat los van de waarde van acties. Zolang er zeehonden worden doodgeknup peld, moet je ingrijpen." Peer de Rijk, milieuorganisatie WISE „Greenpeace is al dertig jaar in vloedrijk en van groot belang voor het milieu, met dank aan goede en zelfbewuste campagnes. We zijn dankbaar dat die organisatie, net als wij, zich blijft vastbijten in een strijd voor schonere energie. Vele anderen in Nederland heb ben het gevecht tegen kernenergie al achter zich gelaten onder het motto: 'het zal wel loslopen', ter wijl de politiek om de zoveel tijd toch blijft proberen om het onder werp kerncentrales weer op de agenda te krijgen. Het is goed samenwerken met Greenpeace. Die milieuorganisatie kiest er bewust voor om niet te treden in de persoonlijke levens sfeer van mensen en zal bijvoor beeld nooit zeggen: 'mensen, ga minder autorijden'. Dat vind ik jammer. Ze zouden wat dat betreft hun nek wat meer mogen uitste ken." Ben Daalder, Federatie van Visserij verenigingen „Greenpeace is een criminele orga nisatie. Dat meen ik. De organisa tie luistert niet naar de argumen ten van vissers. Een aantal jaren ge leden hebben ze actie gevoerd te gen de boomkorvisserij. Vanaf een rubberbootje, die hebben ze veel, werd een nylon tros in zee ge gooid die zich in de schroef van een viskotter draaide. Als je scha de aan andermans spullen toe brengt, moet je die vergoeden, zou ik zeggen. Maar voordat de kotter in de haven terug was, had Green peace het eigen schip alweer op naam van een andere bv gezet. Ik vind dat niet sportief Neem je ver antwoordelijkheid. Het gooien van rotsblokken in het Duitse deel van de Noordzee vond ik ook be neden alle peil. Wij zitten met or ganisaties als het Wereld Natuur Fonds en Stichting de Noordzee om de tafel. We zoeken naar een evenwicht tussen ecologie en eco nomie. Greenpeace luistert niet. Daar praten we dus ook niet meer mee. Ik heb een uitnodiging gekre gen voor de viering van het jubi leum. De euvele moed. Ik ga niet." Greenpeace is vooral bekend door de spectaculaire acties op land en op zee. Bekend zijn de beelden van zeehondjes die in de jaren '70 en begin jaren '80 op het Canadese ijs van New Foundland door actievoerders bespoten worden met rode verf, zodat hun vacht waarde loos wordt. Andere grote campagnes zijrjr/ strijd tegen het dumpen van radt1 actief afval inze^ tegen de walvisva Met rubberboot] trekken actievoer ders ten strijde. Acties leveren alt veel publiciteit c Actie tegen schip mei illegaal gekapt hout.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12