Meningen Het jachtseizoen is gesloten Van heien is geen lied te maken \JAWECH RWZiT N<tó W11 6etf.eeMTei.ijKe HeFF/M66M Niet alleen voor jagers en dierenvrienden is de rust weergekeerd. De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, ParkVeldzigt35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN Zingen is er even niet meer bij. Dat deed de Wasschappelse Hei- ploeg nog wel, toen' de ploeg deze week voor de projectontwikkelaar van het Resort Kreek Duin het pad voor nieuwe appartementen op folkloristische wijze effende. De heimachine heeft in Westkapel- lq het werk overgenomen. Van het mechanisch gedreun is geen liedje te maken. Daar kunnen ze in Eindhoven al over meepraten. Deze week kwam in het nieuws dat mensen ziek worden van het heien voor het im mens bouwproject in het centrum van de stad. Daar wordt het Sta dionkwartier ontwikkeld. Omwo nenden hebben gezondheidsklach ten, zoals hoofdpijn, concentratie- en slaapstoornissen, stress, ver moeidheid en hoge bloeddruk. Enkele koppen uit het Eindhovens Dagblad liegen er niet om: 'Hei werk begint aan concentratie te knagen', 'Eerste zieken kunnen ver huizen' en 'Aannemer heeft ge sprek over stille boormethode'. Dat gesprek heeft de verantwoor delijke aannemer trouwens met het Zeeuwse funderingsbedrijf Verstraeten. Die hanteert een ge luidsarmere boormethode. De prijs voor stil boren is hoog, maar dat is voor de gemeente Eindho ven ook de verhuizing van omwo nenden naar de rand van de stad. Dat werk in Eindhoven is van een andere orde dan in Westkapelle. In Brabant gaat het nog tot 2012 door en dan moeten er flats, kan toorgebouwen en een meerdekse parkeergarage zijn verrezen. Blij dat ik daar niet woon en dat ik trillingen en dreunen moet verwer ken voor de bouw van zo'n vijftig luxe appartementen, drie hoog. Gisteren sprak ik een Westkappe- laar, die bijna op de bouwplaats woont. Ik vroeg hem of hij last had van het werk of het heien. De heimachine dreunde. „Wat zegt u", zei hij. „Ik ben een beetje doof" Of u last hebt van het heien, herhaalde ik. „Oh", ant woordde hij, „zijn ze al begonnen dan?" Met dit soort omwonenden zullen projectontwikkelaars blij zijn. PZC Zaterdag 7 maart 2009 1 1 Het jachtseizoen is gesloten. Zo gortdroog als die con statering deze week was opgenomen in het verhaal over de jacht op damherten in de Kop van Schouwen, zo rumoerig is het twee maanden durende jachtsei zoen verlopen. Jagers en dierenvrienden stonden lijnrecht tegenover elkaar, verwach tingen werden als feiten naar vo ren gebracht en er werd met mod der gegooid. Er werd vaak gelezen wat in hun straatje uitkwam. Jager of dierenvriend geloofde niet dat er te goeder trouw werd gehan deld. De direct betrokkenen hebben niet alleen overuren gemaakt en onder druk gestaan, dok een aan tal mensen daaromheen, zoals me dewerkers van provincie (de ver gunningenverstrekker), Staatsbos beheer, een aantal omwonenden en de redacteur van de krant, die regelmatig over de jacht heeft be richt. Verslaggeefster Melita Lanting had het gevoel op eieren te lopen. Le gio mailtjes bereikten de redactie op Schouwen-Duiveland over de damhertenkwestie. Ze moesten op waarheid worden beoordeeld en worden nagetrokken. Aan sugges ties heeft een krant niets en aan opmerkingen dat 'iemand van een betrouwbare bron heeft verno men' ook al niet. De partijen pro beerden met veel middelen mede standers te krijgen. Dat de eigen interpretatie van een tekst de relatie niet verbeterde, blijkt uit het volgende: Dierenlief hebbers hadden 'in de krant gele zen dat de Fauna Beheer Eenheid (FBE) had gemeld dat de jacht ge stopt was'. Dat was ook zo, maar alleen op terreinen van Natuurmo numenten en Staatsbosbeheer. Op privéterrein werd en mocht ge woon worden doorgejaagd. Een andere keer hadden leden van de Partij voor de Dieren gezien dat een jager met een soort slagwapen naar een greppel ging waar een ge schoten hert lag. Ze mailden naar 'En als er dan niets in de krant kwam, was er geen misstand' de krant dat ze vreesden dat het hert ter plaatse was doodgeslagen. Ze hadden van de actie ook een fo to gemaakt. Een onfris tafereel. Me lita Lanting: „Dan schrik je natuur lijk als je zo'n bericht krijgt. Het is goed dat er mensen opletten of de jacht volgens de regels verloopt en dat ze mogelijke misstanden door geven aan ons. Maar berichten gaan niet klakkeloos de krant in. Ik moet natuurlijk eerst natrekken of het echt misstanden zijn." Van de FBE hoorde ze dat herten ontweid moeten worden, zodra ze gedood zijn. Daar wordt stevig ge reedschap voor gebruikt. Door te ontweiden worden ingewanden uit het wild gehaald. Dat moet snel gebeuren, nadat de dood is in getreden. Een hert kan in een mum groen uitslaan en het vlees kan door een soort nagisting be derven. „Dat verklaart dan weer dat er jagers met bebloede handen rondlopen." Door niets met de tip te doen, kunnen de tipgevers de conclusie trekken dat de verslaggeefster par tij kiest. „Ik heb elke tip nagetrok ken. En als er dan niets in de krant kwam, was er geen misstand." De strips in de krant, je houdt er van of niet. Christine Mietus uit Heerlen is een liefhebster van strips en zij is idolaat van Elsje, het stripfiguurtje dat nu al enkele jaren da gelijks optreedt in onze krant. Christine houdt ook van Tanja, haar vriendin uit Tilburg. Toen ze vorig week einde op de Stripbeurs Breda was, trok ze de stoute schoenen aan en vroeg de daar aanwezige Gerben Valkema, samen met Eric Hercules de maker van deze strip, een bijzondere 'Elsje' voor haar te teke nen met de tekst: 'Tanja, wil je met me trouwen'. Valkema en Hercules tekenden een over tuigende Elsje en Tanja zei ja. Missie ge slaagd. Christine: 'Elsje is een herkenbaar meiske met pit, met heel alledaagse din gen en ook lekker brutaal. Ze heeft wel een beetje mijn karakter: lekker rebels - maar toch goed.' v«/iL ME-T" TI2.C5DW&N.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11