reizen Ridders, gekke koningen en industriebaronnen drukten hun stempel op de omgeving van de Beierse Chiemsee. Dick Schinkelshoek keek rond in kastelen, kloosters en een kopie van Versailles. S reizen@wegener.nl |jj|| 024-3650360 PZC Zaterdag 7 maart 2009 De kopie van Versailles op het Herreninsel. De tuinbeelden zijn gekopieerd van een Spaans kasteel. Veel zin om in actie te ko men, heeft ze niet. Het zonnetje staat net lekker in haar hok. Toch is de overredingskracht van valkenier Christian Grosskopf te sterk en langzaam slaat de steppe arend haar 2 meter wijde vleugels uit. „Het is een echte oma", zegt Grosskopf lachend. De valkerij in de schaduw van het imposante kas teel Hohenaschau geeft geen 'shows', vertelt de valkenier na drukkelijk. Met de voorstellingen die ze van Pasen tot oktober twee maal per dag geven, willen ze voor al onderwijzen. De eigenaar van Hohenaschau, ba ron Rasso von Crammer-Klett, komt even naar zijn vogels kijken. Herbert Reiter van het toerismebu- reau van het beneden gelegen dorp je Aschau maakt zowaar een bui ginkje voor 'Herr Baron'. „Wij heb ben geen koningshuis", legt hij la ter bijna verontschuldigend uit. De overgrootvader van de baron werd schatrijk met de aanleg van spoorlijnen in de regio en kocht vervolgens het slot van Aschau en al het land eromheen. De huidige baron bezit, naast enkele landerij en, nog steeds de kapel van het slot. En hij heeft als landsheer offi cieel de exclusieve visrechten in het riviertje de Prien, al worden be woners van Aschau die een hengel tje uitwerpen om de wegschieten de forel te vangen, niet meer ver bannen zoals vroeger. De voorvaders van baron Von Crammer-Klett zijn niet de enigen die hun stempel op de regio rond Frans paleis in Beieren de Chiemsee drukten. Voordat in de negentiende eeuw de industrie baronnen met hun spoorwegen en fabrieken kwamen, bouwden rid ders hun burchten. Zoals Pankraz von Freyberg, in de zestiende eeuw kasteelheer van Hohen aschau. Onder invloed van zijn moeder koos hij in het overwe gend katholieke Beieren de zijde van Luther. Op het keurvorstelijke hof in München kwam hij daar in 1559 openlijk voor uit. Zijn straf was mild voor die dagen: hij werd voor de rest van zijn leven opgeslo ten in zijn eigen kasteel. De Refor matie in Beieren ging vervolgens als een nachtkaars uit. Wie vanaf Aschau afdaalt, mee met het kronkelige riviertje de Prien, komt uit bij de Chiemsee. Het is een uitgestrekt meer met aan de overzijde loodrecht oprij zende bergen, die in het heldere water een spiegelbeeld vinden. De treinrails verdwijnen bijna in het meer. Vanaf het stationnetje is het maar een paar meter naar de veerboten die af en aan varen. De restaurantjes serveren betaalbare Schweinbraten en Sauerkraut. Ook hier is de hand van de heer sers van weleer goed merkbaar. Een kleine duizend jaar geleden stichtte de hertog van Beieren op twee eilandjes midden in het meer twee kloosters: een voor mannen en een voor vrouwen. Vanaf dat moment dragen ze de namen 'Her reninsel' en 'Fraueninsel'. De mon niken en nonnen ontmoeten el kaar stiekem op een rots die halver wege de eilanden ligt. De geesteszieke koning Ludwig II, die in de buurt het megalomane sprookjeskasteel 'Neu Schwan- stein' bouwde, gaf opdracht op het Herreninsel een exacte kopie van het paleis van de Franse koningen in Versailles te bouwen, maar dan aan alle kanten net iets groter. Van af de veerboot kun je er lopend of met een koetsje naartoe. Bij de aan legsteiger, zijn kaartjes te krijgen. Het paleis op het Herreninsel moest een eerbetoon zijn aan de Franse zonnekoning Lodewijk XIV. Alleen de middenbouw is gro tendeels voltooid en te bezichti gen. Wie er ronddwaalt en de schil derijen van Franse landerijen en Franse veldslagen bekijkt (er hangt in het kasteel geen enkele Beierse afbeelding) krijgt een inkijkje in de geest van Ludwig II. In de eetka mer hangt een enorme porselei nen kroonluchter. De tafel eronder kon in de grond verdwijnen en als een 'tafeltje dek je' met opgedien de maaltijden weer naar boven ge takeld worden. Want de koning wenste geen personeel te zien. Hij dineerde in zijn fantasie met al lang overleden Franse vorsten als Lodewijk XIV en Marie-Antoinet te. Uiteindelijk woonde Ludwig II maar negen dagen in het paleis. In 1886 verdronk hij samen met zijn lijfarts op raadselachtige wijze. Tot op vandaag doen over zijn dood complottheorieën de ronde. De sfeer op het Fraueninsel is min der dramatisch of in ieder geval ge zelliger. In tegenstelling tot het Her reninsel is dit eiland bewoond, met in de voortuin een botenhuis in plaats van een garage. Een gezel lige kloosterwinkel verkoopt ho ning, kaarsen en peperkoek. f Duits Verkeersbureau: tel: 020-6978066, Brochurelijn: 0900-1091029. www.duitsverkeersbureau.nl www.chiemgau-tourismus.de www.tourismus.prien.de Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Hamburg NEDER- O Berlijn z DUITSLAND LAND Frankfurt TSJECHIE ZWITSERLAND I OOSTENRIJK München fl BEIEREN kasteel Hohenashau Innsbruck OOSTENRIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 109