is reizen m Supervoordelige busreizen voor u als lezer! Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 PZC Zaterdag 7 maart 2009 Byzantijnse leven De Aristotelesstraat, het kloppend hart van de stad, de plek voor flaneren, flirten, eten en drinken. foto's Eelco van der Linden dakloos. De wijk waar de grote joodse gemeenschap woonde, ging verloren. De dertig synagogen gin gen bijna alle in rook op, net als veel moskeeën en hun minaretten. Thessaloniki, na de Turkse over heersing nog maar net terug in de Griekse moederschoot, moest met een macaber soort schone lei be ginnen en koos ervoor brede stra ten in een strak rasterpatroon aan te leggen. Paradoxaal genoeg doet de benedenstad hierdoor soms aan Parijs denken, met chique winkels, trendy bars en restaurants in ele gante gebouwen in art-decostijl. In de door kastanjes omzoomde Tsi- miskistraat wordt druk geshopt en hangt de geur van koffie en zoet ge bak. Nergens zoveel taartwinkels als hier. Lopend tussen al dat mondaine ontdek je ook volkse markten en vooral de parels uit die rijke histo rie, zoals vroegchristelijke basilie ken en Byzantijnse koepelkerken. Ze liggen alle ver onder het straat niveau, want ze zijn gebouwd op resten van Romeinse tempels of mausolea. Zoals de imposante Ro- tonda, die zoals veel kerken in de Turkse tijd dienst deed als moskee. Een minaret - de enige van Thessa loniki - herinnert nog aan dat ver leden. De Agios Dimitrios, oftewel Heilige Dimitrios, gewijd aan de martelaar en beschermheilige van de stad, is de grootste kerk van Griekenland. Maar ook die komt niet uit boven de gebouwen van de moderne stad. Onder de laaggelegen monumen ten zit van alles verborgen, ook minder fraaie zaken als de vrijwel geheel verdwenen, ooit zo floreren de joodse gemeenschap. De mees te van de 48.000 Joden werden in de Tweede Wereldoorlog ver moord, maar ook werden hun be graafplaatsen vernield om plaats te maken voor stadsuitbreiding. Het Joods Museum in de Agiou Mina vertelt het hele verhaal en is een bezoek waard. Het vrij recente Turkse hoofdstuk, waartoe etnische zuivering en ver nielingen behoren, maakt ook deel uit van dat verborgen Thessaloniki. Maar taboes vervagen en gebou wen uit de Turkse tijd worden nu gerestaureerd. In de bovenstad Kas- tra, die door de brand werd ge spaard, zijn bijna alle karakteristie ke houten huisjes opgeknapt. Je hebt er een adembenemend uit zicht over de baai van Thermaikos. „Geen betere plek op aarde dan Thessaloniki", zegt de Poolse Oli- wia, die hier een regisseursoplei ding volgt. Ze heeft waarschijnlijk gelijk. Het zijn vooral de jongeren die deze stad met zoveel geschiede nis en verborgen leed, vandaag dat aanstekelijke imago geven van een plek waar je 24 uur kunt leven. Het onbetwiste centrum is wat dat betreft het aan zee gelegen Aristote- lesplein. Hier vind je de mooiste mensen en de hipste bars, alle met verwarmde terrassen waar je kunt wegzakken in riante leren sofa's. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl ift Thessaloniki is het best te berei ken via Athene en een binnen landse vlucht. In de zomermaan den zijn er charters die direct op Thessaloniki vliegen. Thessaloniki heeft een goed toe ristenkantoor, dat nogal eens ver huist. Momenteel zit het aan het einde van de Tsimiskistraat, ter hoogte van de Witte Toren. Bui ten het hoogseizoen is het vanaf 15.00 uur dicht. Toeristische informatie op www.thessalonikicity.gr Grieks Verkeersbureau: Kerk straat, 1017 GC, Amsterdam, tel. 0900-2025905, www.gnto.nl iu[>ervoordeliq» butreinit Vertrek: 3, 25 april, 4 juli, 4 september, 17 oktober Hoogtepunten: Place du Rosaire met drie heiligdommen, Grot van Massabielle, bezoek aan de baden, lichtprocessie Esplanade des Processions, Pyreneeëntocht, Gavarnie, Cité Mariale, Bartrès, Pau. Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7 maal ontbijt 7 maal diner Vervoer per Comfort Class touringcar 3, 4 EN 5 DAGEN BERLIJN Vertrek: o.a. 20, 23, 27 maart, 10,17. 20, 27 april Hoogtepunten: siadstour Berlijn, Brandenburger Tor, Alexanderplatz, Checkpoint Charlie, Gedachtniskirche, Unter den Linden, Reichstag, boottocht rivier Spree, lichttour, Fernsehturm, Potsdam, park Sanssouci. Inclusief: 2-4 hotelovernachtingen 2-4 maal ontbijtbuffet Vervoer per Tourist Class touringcar v.a. L 10 DAGEN WELLNESS IN SLOWAKIJE Vertrek: o.a. 3 april, 4 mei, 22 juni Hoogtepunten: stadsrondrit Bratislava, 10 GRATIS Wellnessbehandelingen, bezoek wijnbouwgebied 'Kleine Karpaten', wijnproeverij, stadsrondrit Piestany, folkloreavond, slot Schönbrunn. inclusief: 9 hotelovernachtingen 10 GRATIS wellnessbehandelingen 9 maal ontbijtbuffet en 9 maal diner Stadsrondritten Bratislava en Piestany Folkloreavond Vervoer per Comfort Class touringcar INCLUSIEF 10 GRATIS WELLNESSBEHANDELINGEN! »up*rvoor4*IJq* biitril/t GRAMS COMFORT CLASS Gratis KMtra beenruimte! 5 DAGEN LUXEMBURG Vertrek:.o.a 23 maart, 27 april, 11 mei Hoogtepunten: oorlogsmuseum Mardasson, Vianden, Belvédère, Feodale Burcht, stadswandeling Luxemburg stad o.l.v. een Nederlandstalige gids, natuur- tocht Müllerdal en het dal van de Witte en Zwarte Ernz, Crevenmacher, Trier. Inclusief: 4 hotelovernachtingen 4 maal ontbijt en 4 maal diner Stadswandeling Luxemburg stad o.i.v. een Nederlandstalige gids Vervoer per Tourist Class touringcar life Weg, Postbus Si, //IOAA Nieuwk-u-.cn (ook groepsreizen mogelijk) Genoemde prijzen zijn per persoon en Heserveringskosten a f 15, overige verzorging, entreegelden en overige toe-jagen fouten voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 107