reizen ii S. Sophia Loren rcf Opgepropt in een klein Fiatje zitten drie agenten in hun strakke pakjes J Griekenland is zon, zee, eilanden. De noordelijke regio Macedonië en zijn hoofdstad Thessaloniki staan maar op weinig toeristische agenda's. Volgens Eelco van der Linden is dat onterecht. PZC Zaterdag 7 maart 2009 reizen@wegener.nl I 024-3650360 HM 70 7s CD O Het is al weer lang geleden dat ik in Rome was, dus heb ik er zin in. Om meteen goed voor de dag te ko men, reserveer ik kamers aan de Piazza Navona, een plein dat ik mij herinner als romantisch, rustig en pitto resk. Niet dat ik deze reis hiervan iets moet hebben, maar het is allicht beter dan de Ibis op een industrieterrein. Vroeger bezat ik een zwart-witfoto van Sophia Loren aan de Piazza Navona. Een paar jaren geleden heb ik daar in de buurt nog eens heel lekker gegeten. Redenen genoeg dus juist in dat stukje Rome tijdelijk de tenten op te slaan. Het hotel ligt, zoals de website vermeldt, bij de Piazza Navo na, met uitzicht op het plein. De aankomst valt tegen. Het hotel ligt inderdaad aan een piazza, maar niet aan Navona. Wel is er uitzicht op een onooglijk driehoekje voor de deur dat Piazza Largo Febo heet. Navona is een steegje verder. Het is lunchtijd en dat moeten we in Italië serieus nemen. Een terrasje op de Piazza, lijkt mij. Het steegje dat op het plein uitkomt, is smal. Pas wanneer we helemaal aan het ein de zijn, krijgen we de volledige blik op Navona. Tja, wat zal ik daar nu eens van zeggen? In elk geval is het anders dan ik mij herinner. Dat komt vooral omdat het plein vol is met toeristen en mensen die geld aan hen moeten verdienen. Het hele Navonaplein stikt van de schilderijenverkopers. Je kunt je kont niet keren of je stoot wel tegen een schilders ezel waarop een, meestal afzichtelijk, kunstwerk wordt ge presenteerd. Van alle morsige mannen die er voor de ver koop bij zitten, zie ik er niet één schilderen. Arties ten zijn het namelijk niet. Ze ontvangen elke och tend grote pakken schilderijen uit onopvallende vrachtwagentjes. Werkjes uit de grote schilderijcen trale. Als kunstenaars lopen ze ermee het plein op, om er vervolgens naast te gaan zitten slapen. Wanneer we eindelijk een plaatsje hebben gevon den op een van de weinige terrassen die in de win ter zijn geopend, volgt opnieuw een tegenslagje. Een paar meter verderop verschijnt een gitaarspeler. Zijn zigeunerachtige voorkomen doet vermoeden dat er flink op los geramd zal gaan worden en dat blijkt te klop pen. Als even later zijn broer zich ook nog eens meldt voor een duosessie, wordt het tijd de rekening te voldoen. Het mag nogal wat kosten. Ik houd me redelijk goed bij het zien van ons eindsaldo, maar twee tafels verderop ontploft een landgenoot op niet mis te verstane wijze. De obers hebben daar duidelijk plezier in. De menukaart wordt erbij gehaald en de terrasopslag uitgelegd. Tel daarbij nog eens 22 procent bediening en ja, dan kan het wel eens tegenvallen. 'Scusi'. De klant is boos en dreigt met de politie. Die komt toevallig net voorbij rijden. Opgepropt in een klein Fiatje zitten drie agenten in hun strakke pakjes. Het zijn modeplaatjes. De ringbaardjes keurig geschoren, het haarvet in de juiste hoe veelheid aangebracht. Ze hebben gedrieën een dikke sigaar opgestoken. Het autootje walmt uit alle ramen. Uiteraard blijken ze bevriend met de belaagde ober. De getilde Hollan der druipt af, zijn kinderen kijken teleurgesteld toe. Wanneer we via de kortste route het plein willen oversteken richting ons hotel, worden we plots staande gehouden. Een jongeman meldt dat de opnamen voor een nieuwe speelfilm in volle gang zijn. De productie heet The detective brothers. Lijkt me niks, maar misschien wordt het een Oscarwinnaar. Ik heb er geen verstand van. We moeten het hele plein rond, zodat we niet door de shots lopen. Met frisse tegenzin nemen we de omweg. Een fontein verderop staan twee Ro meinen verkleed als centurions. Ze gaan graag met een toe rist op de foto. Toevallig heb ik net zo'n Asterixfilm gezien waarin Romeinse strijders een rol spelen. De rol van enor me sukkels welteverstaan. Hun stoere voorkomen hier op de Piazza werkt daardoor nogal op de lachspieren. En niet al leen op de mijne. Arme Romeinen. Wanneer we ons hotel alweer bijna in beeld hebben, ver schijnt een stoet ME-busjes, die de steeg waarin we lopen hermetisch afsluit. De politiemacht blijkt een betoging te be geleiden. Een stuk of vijftig apothekers in witte jassen de monstreren voor vrije medicijnprijzen. Na twee minuten zijn ze voorbij en hup, de ME-busjes er achteraan. Eindelijk kunnen we echt terug. Nee, van het Piazza Navona kun je veel zeggen, maar zeker niet meer dat het een rustig, dromerig pleintje is, waar Sop hia Loren dagelijks op haar scootertje langs tuft. Het goede Drie jeugdige spijbelaars zitten in de schaduw van het enorme ruiter beeld van de held van Macedonië en alle Thessalonicenzen: Alexander de Grote. Die was niet veel ouder dan deze jongens toen hij in de vierde eeuw voor Christus ten strijde trok tegen Perzië en daarna en passant bijna de hele destijds bekende we reld veroverde. Alexander stierf op 33-jarige leef tijd. Net als Jezus, die een paar eeu wen later zou leven en wiens disci pel Paulus hier voor het eerst in 'Europa' de christelijke leer verkon digde. Voeg daar de Romeinen aan toe, die de stad zouden laten flore ren en de duizend jaar daarna waarin Thessaloniki zou fungeren als de tweede stad van het Byzan tijnse rijk na Constantinopel, en je hebt een cocktail die zelfs voor de meest doorgewinterde cultuurtoe rist te explosief kan zijn. Thessalo niki is het culturele hart van het land. De stad ligt op de scheiding van oost en west en was en is in al le opzichten een doorvoerhaven. Dat heeft Thessaloniki een niet te negeren multicultureel karakter ge geven. De verwende kosmopoliet voelt zich er net zo thuis als de oude classicus. Maar als studenten stad is het ook de plek voor de jeugdige onbezonnen reiziger. Je kunt Thessaloniki op honderd manieren 'doen', maar de geschie denis overslaan, is onmogelijk. Een bezoek aan het bij het standbeeld Foto boven: De Dimitrou Gounaristraat met triktrakkende mannen. Foto onder: Een schoolklas bij een Romeinse ruïne. van Alexander gelegen archeolo gisch museum en het er bijna pal naast gelegen Byzantijnse Museum vormt een goed begin voor een wandeltocht. Wandelen is wat je in Thessaloniki het beste kunt doen. Thessaloniki ligt prachtig, deels op en voor de heuvels aan de Golf van Thermaikos. Als het helder genoeg is, kun je aan de overkant de Olym pus zien liggen, de hoogste berg van Griekenland en woonplaats van de goden van de oude Grie ken. Toeristen flaneren langs de veertiende-eeuwse Witte Toren, symbool van de stad en onder meer gebruikt ais gevangenis ten tijde van het Turkse regime, dat in 1830 eindigde met de onafhanke lijkheid van Griekenland. De toren is het enige oude gebouw aan de boulevard. De overige moderne ar chitectuur is het gevolg van de enorme brand die in 1917 bijna de hele binnenstad in de as legde. Al le houten huizen gingen verloren en zo'n 70.000 mensen raakten Egei's che Zee MACEDONIË ALBANIË BULGARIJE LIMNOS Middellandse Zee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 106