spectrum g PZC Zaterdag 7 maart 2009 Barbie blijft hot De eerste Barbie werd gepresenteerd aan ko pers op de 1959 Toy fair in new York. De pop sloeg gelijk aan en werd datzelfde jaar in massaproductie genomen. Barbie is ver noemd naar de dochter (Barbara) van Ruth Handler, de bedenkster van Barbie. Mo de-ontwerpster Charlotte Johnson bedacht de kleertjes. Twee jaar later verscheen Ken. Barbie maakte in de vijftig jaar van haar be staan een aantal ontwikkelingen door. Deze pop komt uit de jaren tachtig. Het gezicht is fijner geworden en de ogen zijn realistische. De armen en benen zijn niet meer zo stijf als bij de eerste exemplaren. In de De eerste echte zwarte Barbie werd in 1980 op de markt gebracht onder de naam Chris tie. Dit model stamt uit een later periode. Donkere Barbies worden AA's genoemd, dat staat voor African American. jaren negentig werd de huidskleur van Barbie getinter en kreeg het gezicht een Latino-uitstraling. Ze is geschilderd door Andy Warhol en Dior was één van de talloze couturiers die voor haar ontwierp. Ze beschikt over een immense garderobe en over haar uiterlijk hoeft ze zich geen zorgen te maken. Over haar lijf trouwens ook niet, want slank is ze sinds haar geboorte altijd gebleven. Aangenaam: Barbie, pardon Barbara Millicent Roberts. Geboren op 9 maart 1959. Annemarie Zevenbergen foto's Lex de Meester aandag viert ze dus haar verjaar dag. Vijftig jaar. En geen spoor tje van aftakeling; geen rimpeltje, geen hangen de oogleden, nog steeds een strak ach terwerk en de bor sten wijzen im mer pront vooruit. Barbie is een onbe reikbaar stuk op leeftijd dus. Onbereikbaar of niet, ze gaat wereld wijd grif van de hand, in 150 landen zo'n drie keer per seconde. Het zal je maar gebeuren dat je zo vaak over een toonbank gaat... Barbie is met name voor verzame laars nog steeds 'hot'. Maar als speel pop voor kleine meisjes doet ze het niet meer zo goed als in haar beginja ren. Computers en ander meisjesspul zijn te grote concurrenten voor haar geworden. Maar de echte liefhebber koopt iedere nieuwe uitgave. Zoals Corrie en Willeke Bosschaart uit Kou- dekerke. Duizenden Barbies hebben ze staan, de grootste verzameling in ons land. De collectie schetst een hal ve eeuw mode en trends. Van de eer ste doll in gestreept badpak tot de laat ste golden lady in verjaardagsjapon. „Ze is wel veranderd in die vijftig jaar. Het gezicht is fijner geworden. De ogen bijvoorbeeld waren eerst twee zwarte strepen. Nu zie je pupil len en heeft ze oogharen. Haar lichaam is ook iets veranderd. Wat minder borsten en de heupen iets bre der. Ook armen en benen zijn niet meer van die stijve dingen. En haar kapsel natuurlijk. De eerste Barbies waren brunettes of blondines. Nu kan alles: van highlights, of een opgestoken krullenwa- terval tot roze en afro. Als het maar past bij haar kleding", vertelt Wille ke. Met enige jaloezie overigens. Want ze zou wel eens wil len ruilen met haar verzamel object. „Al die kleding, de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 100