Sudan zet helpers land uit Angst voor nieuwe burgeroorlog in Darfur Minister hoopt dat VN-missie doorgaat Van Middelkoop denkt ook in toekomst troepen te bezoeken. Tien hulporganisaties direct na arrestatiebevel Al-Bashir gesommeerd. VN-macht en Afrikaanse troepen op vergelding voorbereid. 8 Donderdag 5 maart 2009 PZC DEN HAAG - Minister Eimert van Middelkoop (Defensie) hoopt dat het arrestatiebevel tegen Omar Hassan al-Bashir geen gevolgen heeft voor de VN-missie die toe zicht houdt op het vredesakkoord tussen het noorden en het zuiden van Sudan. Nederland draagt met 34 man bij aan Unmis, vooral in het zuiden. Dat zei Van Middelkoop gisteren in een reactie op het besluit van het Internationaal Strafhof. Hij heeft de vurige hoop dat alle par tijen in Sudan zich realiseren dat het belang van het land ermee ge diend is dat de missie doorgaat. Na dertig jaar ellende is het nu re delijk stabiel tussen het noorden en zuiden en de missie loopt goed, aldus de minister. Het akkoord stamt uit 2005. Van Middelkoop gaat ervan uit dat hij in de toekomst nog steeds de troepen kan bezoeken als hij dat wil. De laatste keer was in juni vo rig jaar. Deze reis was eigenlijk ge pland in april, maar ging niet door vanwege problemen met de visa. Dat is altijd een lastige kwestie in Sudan. Internationaal is verdeeld gerea geerd op het arrestatiebevel tegen Al-Bashir. De Afrikaanse Unie keerde zich tegen de opdracht tot arrestatie van het Sudanese staats hoofd. Volgens het samenwer kingsverband van Afrikaanse lan den kan de opdracht het kwakkel ende vredesproces in Sudan versto ren. Ook Rusland was negatief De Russische afgezant voor Sudan liet weten dat het arrestatiebevel 'een gevaarlijk precedent schept'. Buitenlandse Zaken in de VS rea geerde positief „Degenen die wreedheden hebben begaan, moe ten daarvoor terechtstaan." KHARTOUM - Sudan zet tien buiten landse hulporganisaties het land uit. Het Noord-Afrikaanse land trok de vergunningen van de orga nisaties in, enkele uren nadat het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bekendmaakte een arres tatiebevel uit te vaardigen tegen de Sudanese president Omar al-Bas- hir. Kort voordat het arrestatiebevel wereldkundig werd gemaakt, had de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen al te horen gekregen dat ze het land onmiddellijk moet ver laten. De Sudanese regering stelde de veiligheid van de hulpverleners niet langer meer te kunnen garan deren. Ook de Franse tak van de medische hulporganisatie, Méde- eins sans Frontières (MSF), trekt haar medewerkers terug uit het West-Sudanese Darfur. Dinsdag werden al zeventig men sen van MSF, onder wie buitenlan ders en Sudanezen die niet uit Dar fur komen, teruggetrokken uit vier plaatsen in het gebied. President Al-Bashir wordt beschul digd van oorlogsmisdaden en mis daden tegen de menselijkheid. Voor een aanklacht wegens genoci de was onvoldoende bewijs, zei den de. rechters. Al-Bashir wordt ervan verdacht verantwoordelijk te zijn voor 'moedwillige aanval len op een belangrijk deel van de bevolking' van de Sudanese regio Darfur, waarbij werd 'gemoord, uitgeroeid, verkracht, gemarteld, mensen in grote aantallen werden gedeporteerd en hun eigendom men werden geplunderd'. In de Sudanese hoofdstad Khar toum gingen honderden mensen de straat op om tegen de beslissing van het hof te protesteren. Bij veel ambassades was de bewaking ver scherpt en sommige diplomaten en hulpverleners bleven thuis uit angst dat mensen hun woede zou den koelen op westerlingen. De president van Sudan wordt beschuldigd van oorlogsmisda den en misdaden tegen de men selijkheid. Het ICC heeft een ar restatiebevel uitgevaardigd. Het arrestatiebevel betekent niet automatisch dat de president van Sudan binnenkort in Den. Haag voor de rechter verschijnt. Het is eerder onwaarschijnlijk. Internationale gerechtshoven, zo als ICC, Joegoslavië-Tribunaal (IC- TY) en Speciaal Hof voor Sierra Leone (SCSL), hebben namelijk geen eigen politiemacht. Voor de uitvoering van arrestatiebevelen zijn internationale hoven dan ook afhankelijk van staten. ICC-hoofdaanklager Luis Moreno Ocampo droomde er gisteren hard op van dat iemand 'het vliegtuig zou kunnen onderscheppen' als Bashir in het internationale lucht ruim onderweg is. Bashir wil later deze maand een Arabische top in Qatar bijwonen. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de Sudanese president Omar al-Bashir. In Khartoum gingen honderden mensen de straat op om tegen de beslissing van het ICC te demonstreren. foto Nasser Nasser/AP door onze correspondent llona Eveleens NAIROBI - „Wat mij betreft, mogen ze dat arrestatiebevel opeten", zei Omar al-Bashir, president van Su dan toen duidelijk werd dat het In ternationaal Strafhof hem zou ver volgen. Toen het Strafhof gister middag het daadwerkelijke arresta tiebevel uitvaardigde, liet-. Al-Bas hir weten dat hij later deze maand gewoon naar Q_atar reist om daar aan de topconferentie van Arabi sche landen deel te nemen. De Britse Sudankenner Alex de Waal: „Hij staat bekend om zijn ra zernij tegen wat hij ervaart als een buitenlandse samenzwering om hem omver te -werpen." Het Strafhof heeft Al-Bashir aange klaagd wegens oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijk heid in de West-Sudanese regio Darfur. Dat bracht juichende reac ties teweeg onder de twee miljoen ontheemden in dat gebied. Met laagovervliegende straaljagers en helikopters zorgde de Sudanese luchtmacht echter al voor een drei gend machtsvertoon. En de rege ring heeft hulporganisaties opge dragen onmiddellijk Darfur te ver laten. De gecombineerde vredes macht van de VN en de Afrikaan se Unie (AU) is voorbereid op eventuele vergeldingsacties. De vraag is wat de rebellen in Dar fur nu doen. Zij kunnen Al-Bashir nu beschouwen als aangeschoten wild en opnieuw een stunt uitha len, zoals vorig jaar, en opmarche ren naar de hoofdstad Khartoum. Daar gingen gistermiddag honder den mensen de straat op om voor Al-Bashir te demonstreren. Het ging niet om een spontane actie, 'maar om een aanhankelijkheidsbe tuiging voor de president die we ken geleden al was georganiseerd. Tegenstanders van het bewind houden zich voorlopig op de ach tergrond. „Deze regering verdient alle mogelijke straf Maar uiteinde lijk betaalt het hele Sudanese volk de prijs voor de instabiliteit die nu zal komen", zegt een anti-rege ringsactivist in Khartoum. 'Uiteindelijk betaalt het hele Sudanese volk de prijs voor de instabiliteit' Al-Bashir wordt verantwoordelijk gehouden voor geweld van zijn le ger en de Janjaweed-milities tegen Sudanezen van niet-Arabische af komst in Darfur. De aanklager bij het Strafhof wilde de president ook terecht laten staan wegens vol kerenmoord, maar een panel van rechters van het Strafhof achtte dat onbewijsbaar. Belangrijk is ook de reactie van Zuid-Sudanezen. Een vredesak- Omar Hassan al-Bashir. foto AP koord in 2004 tussen de voormali ge rebellen in het zuiden en de re gering in Khartoum zorgde voor een zekere mate van autonomie voor Zuid-Sudan. De Zuid-Sudane- se regering verklaarde officieel het arrestatiebevel niet wijs te vinden omdat zij vreest dat Al-Bashir uit woede het vredesverdrag in de prullenbak gooit. Een nieuwe bur geroorlog is dan niet uitgesloten. „Er zijn echter ook factoren die Al-Bashirs woede kunnen bekoe len", merkt Nick Grono van de denktank International Crisis Group op. „Een gewelddadige reac tie heeft een destabiliserende wer king. China, dat grote belangen in de olie-industrie heeft en een be langrijke bondgenoot van Sudan is, wil dat niet. Bovendien profi teerden de voornaamste leiders binnen de regering en het leger van de economische opleving die Sudan heeft vertoond. Zij willen hun levensstandaard niet vernie tigd zien." Al maanden doen in Khartoum ge ruchten de ronde over samenzwe ringen om Al-Bashir te vervangen. Ook in buurland Tsjaad heerst spanning. Troepen zijn in paraat heid gebracht. Al-Bashir beschul digt de Tsjadische regering van steun aan de rebellen in Darfur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8