Binnenland Ingrijpen via kinderbijslag stuit op tegenstand Navo wii meer soldaten jonge vreemdeling voor bewaking van Afghaanse stembureaus blijft OpgCSiOtCIl Ecomare slaat alarm over met messen verminkte bruinvissen Zoooooooooo lelfortr. Extra Nederlandse militairen nodig bij komende verkiezingen. Staatssecretaris zegt dat kinderen door detentie worden beschermd. Kamer vreest dat kind dupe wordt als ouders minder geld krijgen. Telfort internet. Goedkoper. Dus leuker. In Zeeland is het aantal aangespoelde dieren lager dan vorig jaar. PZC Donderdag 5 maart 2009 7 i DEN HAAG - De Nederlandse rege ring overweegt een verzoek van de Navo om voor de komende presi dentsverkiezingen enkele tiental len militairen extra naar Afghanis tan te sturen. Het ministerie van Buitenlandse zaken bevestigt dat aanvullende militaire steun is ge vraagd, wanneer het kabinet hier over zal besluiten, is onduidelijk. De verkiezingen staan gepland voor 20 augustus, maar de huidige president Hamid Karzai wil ze naar voren halen en in april hou den. Dat is tegen de wens van zijn tegenkandidaten. Het verzoek wordt vandaag besproken tijdens de bijeenkomst van de Navo-mi- nisters van Buitenlandse Zaken in Brussel, waarbij ook de Ameri kaanse minister Hillary Clinton aanwezig is. De extra militairen zouden tijde lijk het Afghaanse leger en politie moeten helpen om onder meer stembureaus te bewaken£ zoals Ne derlandse soldaten al eerder heb ben gedaan. Het zou gaan om een inzet van hooguit enkele maan den. Mogelijke operatiegebieden zijn de zuidelijke provincies Nim- roz en Day Kundi waar nu geen Navo-militairen zitten maar waar wel gestemd moet worden. Ook in Uruzgan, aan de grens met de pro vincies Helmand en Kandahar, zijn volgens Navo-kringen 'witte vlekken'. Volgens de woordvoerder van mi nister Verhagen (Buitenlandse Za ken) zou het om 'een zeer beperkt aantal' Nederlandse soldaten gaan. Diverse andere landen hebben toe zeggingen voor kleine aantallen soldaten gedaan. In Uruzgan, op de bases in Tarin Kowt en Dew Ra- wod verblijven nu 1300 Nederland se militairen. Daar zijn geen extra mensen nodig, de Nederlanders daar kunnen de verkiezingen wel aan naast hun reguliere taken. DEN HAAG - Staatssecretaris Neba- hat Albayrak van Justitie blijft al leenstaande minderjarige vreemde lingen vastzetten in jeugdinrichtin gen. Volgens haar is dat in het be lang van het kind. Alleen door die kinderen vast te houden kan zij voorkomen dat jongeren in de prostitutie terechtkomen. Dat liet de staatssecretaris gisteren aan de TVveede Kamer weten na een pleidooi van de SP, PvdA en GroenLinks om deze kinderen niet langer op te sluiten. Volgens deze Kamerfracties horen onschuldige kinderen niet in een SP, PvdA en GroenLinks pleiten er voor minderjarige vreemdelin gen niet op te sluiten. Volgens deze partijen horen onschuldige kinderen niet in de gevangenis. gevangenis thuis. Bovendien werkt het beleid averechts. Eerder deze week maakte de voogd ij instel ling Nidos, die minderjarige vreemdelingen begeleidt, bekend dat zij van circa de helft van de honderdtachtig kinderen die in de omstreden jeugdafdeling van ge vangenis Zwaag werden vastgehou den, niet weet waar ze zijn geble ven. Van de jongeren die nooit in detentie zijn geweest, loopt slechts tien procent weg. Volgens Albayrak zijn er slechts honderdveertig jongeren in Zwaag vastgezet. Van hen zijn er twintig op straat gekomen met de op dracht zelf het land te verlaten. Vijftig jongeren zouden zijn vrijge laten omdat ze een procedure zijn begonnén, achttien werden er overgeplaatst naar een gevangenis voor volwassenen en dertig zou den zijn uitgezet. De rest zit nog vast. Volgens haar bewijzen deze cijfers dat detentie succesvol is. Wel heeft de Albayrak begrip voor Nebahat Albayrak foto GPD de frustraties die jongeren voelen wanneer ze worden opgesloten. „Mijn uitgangspunt is kinderen al leen in uitzonderlijke gevallen kor te tijd in detentie te nemen." DEN HAAG - In de Tweede Kamer bestaan grote bezwaren tegen in grijpen via de kinderbijslag van ouders die hun kinderen niet goed opvoeden. Regeringspartijen PvdA en Christenunie vrezen dat de kin deren de dupe worden. Coalitiege noot CDA staat wel achter de voor genomen maatregel. Het kabinet wil dat de kinderbij slag wordt opgeschort als ouders verplichte ondersteuning bij de op voeding weigeren door aanwijzin gen van een gezinsvoogd in de wind te slaan. Nu kan de kinderbij slag al tijdelijk aan een voogd wor den overgemaakt in plaats van aan de ouders, maar dat gebeurt zel den. Het kabinet laat de mogelijk heid van opschorting van de kin derbijslag nu onderzoeken. Dat maakt onderdeel uit van de aanpak van kinderen onder de twaalf jaar die rondhangen op straat en overlast veroorzaken. De politie moet de ouders van het kind dat over de schreef gaat, aan spreken op hun verantwoordelijk heid. Als het kind opnieuw over last veroorzaakt, wordt Bureau Jeugdzorg ingeschakeld. Weigeren ouders hulp, dan kan het kind on der toezicht worden gesteld of krijgt het gezin verplicht opvoe dingsondersteuning. DE KOOG - In de eerste twee maan den van dit jaar zijn al meer dan twintig bruinvissen op de Neder landse kust aangespoeld. In dezelf de periode in 2008 waren dat er maar vijf Meer dan de helft van de gevonden bruinviskadavers was bewerkt met messen. „Ronduit alarmerend", aldus Eco mare, het centrum voor de wad den en de Noordzee op Texel. Volgens Ecomare zijn de meeste kadavers doormidden gesneden. „Ook zijn losse stukken staart, los se koppen, stukken romp en vin nen gevonden. Daardoor is het niet goed mogelijk het exacte aan tal dode gestrande dieren te tel len." Volgens Ecomare is het nog niet eerder voorgekomen dat zo veel bruinvissen in een paar maanden tijd aanspoelden. Ook het aantal met messen be werkte zeezoogdieren was nooit zo hoog. Woordvoerder Just van der Broek: „Niemand heeft iets gezien, maar we vermoeden dat de bruinvissen in staande netten verstrikt zijn ge raakt en vervolgens zijn verdron ken." Een bruinvis is een zoogdier dat boven water ademhaalt. De vissers snijden liever een ver strikte bruinvis aan stukken, dan dat ze het dure net beschadigen. Ecomare pleit voor zogenoemde pingers die op staand want kun nen worden aangebracht. De pin gers zenden een voor zeezoogdie ren irritant geluid uit en houdt de dieren zo op afstand. Ecomare dringt er bij de rijksoverheid op aan deze pingers verplicht te stel len. In Zeeland zijn tot nu toe juist minder bruinvissen aangespoeld, meldt Jaap van der Hiele van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren. „We hebben er vier gehad, vorig jaar hadden we er tot nu toe zes. Twee van de vier bruinvissen wa ren kapot. Wat ermee gebeurd is, wordt onderzocht bij Naturalis in Leiden." Het aantal strandingen in Zeeland is sinds de eeuwwisseling spectacu lair gestegen. Er spoelen er onge veer honderd per jaar aan. Dit jaar zijn al ruim twintig bruin- vissen op de Nederlandse kust aangespoeld. Meer dan de helft van de gevonden bruinviskada vers was bewerkt met messen. Bel 0800-1707 veelvoordeel Minimumduur contract 12 maanden. Kijk voor de voorwaarden op telforl.nl/voordeel. Bestel telfort.nl ofBREEDBANDWINKEL.nl Bezoek de Telfort winkel of The Phone House

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7