Onderwijs en zorg spreken andere taal PvZ: waterschappen zijn te snel met fusie De nieuwe zon nebri (.collectie Mexx Jeugdwedstrijden mountainbiken in Boswachterij Westenschouwen Lange wachtlijsten in pedagogische thuiszorg leiden vaak tot crisis. KMIX )RI(FW VERSACE s pzc Donderdag 5 maart 2009 27 door Ali Pankow zierikzee - Vrijwel iedereen in het onderwijs en de zorginstanties is van goede wil, maar in de praktijk lukt het toch vaak niet leerlingen én gezinnen met problemen de juiste hulp te bieden. Die conclusie kan getrokken wor den uit de werkbijeenkomst 'Zorg om Onderwijs' gistermiddag in het MFC in Zierikzee. Het initia tief daartoe komt van het recent opgerichte Centrum Jeugd en Ge zin Schouwen-Duiveland. Onderwijs en zorg spreken ieder hun eigen taal. Ze gebruiken vaak verschillende zinnen voor dezelfde begrippen. Zeeland telt letterlijk 84 hulporganisaties. Niet verwon derlijk dat er behoefte is aan het banen van een weg door het woud van instanties. Aldus luidt een van de belangrijkste conclu sies. Ook wordt gepleit voor een betere coördinatie. En er dient hel derheid te komen over de vraag wie er nu daadwerkelijk initiatie ven neemt om te voorkomen dat iedereen op elkaar gaat zitten wachten. In de huidige praktijk ha ken ouders en kinderen vaak te leurgesteld in het systeem af als een hulpverleningstraject bijvoor beeld na driekwart jaar nog geen enkel resultaat heeft opgeleverd. „Begrippen als verwachting en ver warring spelen een rol binnen het overleg tussen onderwijs en zorg instanties", zegt directeur Cle mens Pronk van de christelijke ba sisschool in Kerkwerve. „Verwach ting van eikaars deskundigheid en verwarring over verantwoordelijk heid." Clemens was gisteren een van de observanten in de drie over leggroepen waarin de zorgverle ning binnen het onderwijs wordt besproken. Dat gebeurt aan de hand van casussen gestoeld op praktijksituaties. Als lichtpunt tus sen de gesignaleerde problemen noemen betrokkenen wel het func tioneren van de zogeheten Zorg en adviesteams (ZAT-teams) in het onderwijs. Voordeel van die ZAT-teams is dat zij onafhankelijk zijn en geen organisatie vertegen woordigen. Ze zijn specifiek be doeld om contact te leggen tussen Centrum Jeugd en Gezin Schou- wen-Duiveland wil onderwijs en zorginstanties op één lijn krijgen als het gaat om de aanpak van ge zinsproblemen. de verschillende deskundigen. Zo dra de scholen er samen met ouders niet uitkomen bij proble men met leerlingen, moeten zij dat melden bij het ZAT-team. De ouders kunnen in dat geval terecht bij het Centrum voor Jeugd en Ge zin (CJG). Het is de bedoeling dat die twee instanties elkaar aanvul len. De zogeheten zorgregisseur binnen het CJG heeft als taak het overleg tot stand te brengen tus sen alle betrokkenen. „De uitkomsten van deze bijeen komst zullen we meenemen in de vormgeving van het Centrum voor Jeugd en Gezin. We zullen moeten leren eikaars taal te gaan spreken", benadrukt gemeen teambtenaar Eef van Brummelen. Een ander prangend probleem dat gistermiddag door onderwijsmen sen én hulpverleners werd gesigna leerd, zijn de lange wachtlijsten voor de pedagogische thuiszorg van Agogische Zorg Zeeland. In de praktijk leiden die vaak tot een cri sissituatie binnen een gezin. De nood blijkt wat dit betreft voor al hoog in de Oosterschelderegio. „Er«zijn al tig plannen op dit pro bleem losgelaten, maar nog steeds zonder resultaat", constateert direc teur Ad Vermue van MEE Zee land. westenschouwen - Voor de vijfde keer worden op zaterdag 21 maart de jeugdwedstrijden mountainbi ken verreden in de Boswachterij Westenschouwen. Er zijn wedstrijden voor licentie houders, die meetellen voor de lan delijke competitie. Maar er is ook een competitie voor jongens en meisjes van 7 tot en met 14, die zo maar eens een wedstrijdje willen rijden. Een goede fiets, een helm en een grote dosis enthousiasme zijn de enige vereisten. Het par- door Maurits Sep middelburg - De waterschappen lopen voor de muziek uit door al een nieuwe naam en huisstijl te kiezen, voordat definitief besloten is over de fiisie. Dat vindt Johan Robesin van de Partij voor Zee land. Hij wijst erop dat het finale debat in Provinciale Staten over de fusie van waterschap Zeeuwse Ei landen en waterschap Zeeuws- Vlaanderen waarschijnlijk pas na de zomervakantie zal plaatsvin den. Maar de nieuwe naam (Schel- destromen) is al gekozen en ook de nieuwe huisstijl is al in de maak. „Dat kan en mag nog niet aan de orde zijn", stelt hij in schrif- cours in de Boswachterij is met zijn natuurlijke hoogteverschillen een aantrekkelijke wedstrijdbaan. Er wordt gestart in zeven leeftijds- categoriën en er zijn bekers voor de eerste drie aankomende jon gens en de eerste drie meisjes. Voor alle deelnemers is er een her innering. De organisatie is in han den van mountainbikevereniging X-treme in Goes. Voorinschrijven kan tot 16 maart. Meer info: www.teamx-treme.nl telijke vragen aan het dagelijks pro vinciebestuur. „Pas als Provinciale. Staten zich (eventueel) positief hebben uitgesproken over de be oogde fusie, kan er gewerkt wor den aan een verdere invulling." Door nu al zo bezig te zijn, zetten de waterschappen het politieke de bat onder druk, klaagt Robesin. Hij wil van Gedeputeerde Staten weten of die ook vinden dat de provinciale besluitvorming nu wordt 'gefrustreerd en gemanipu leerd'. Hij wil weten of GS ook be reid zijn de waterschapsbesturen hierop aan te spreken. Robesin wil ook geïnformeerd worden over de status van de fusieverkenningen GENUHVfe SINCE 1937 MICHAELKORS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67