resteren alleen de ijzeren geraamtes F Prima constructie was redding bedrijfspand PvdA in Borseie 'Xe snel nieuwe naam Zeeuwse politie in hoger beroep tegen uitspraak 'Ziekte van Lyme, pleit voor meer r t A t huurwoningen gefuseerd waterschap Zeeuws schoolkampioenschap dammen 'Voor mijn gevoel duurde het een eeuwigheid voordat de brandweer kwammaar dat heb je in zulke situaties natuurlijk altijd' 'De schade aan de drukpersen is erger dan verwacht. Waarschijnlijk zijn alle machines rijp voor de sloop' 'Ik was nog met de administratie bezig, rode gloed in de werkplaats zag' www.pzc.nl/video n B PZC Donderdag 5 maart 2009 I 31 Peter Hage, één van de twee eigenaren van Motor 2000 in Heinkenszand, probeerde het vuur nog zelf te blussen, maar er was geen houden aan. Het bluspoeder leek de vlammen niet te deren. door Harmen van der Werf Hij was nog aan het werk, even na half één in de nacht van dins dag op woensdag. „Ik wilde de administratie nog bijwer ken", vertelt Peter Hage de och tend na de fatale brand, „want ik zou naar Spanje gaan later in de week, voor een presentatie van de nieuwe modellen van KTM, één van onze motormerken." „Dat had een snoepreisje moeten worden", voegt zijn compagnon Chris Kole toe. Het verbaast hem niks dat Peter nog zo laat aan de slag was. „Peter is een avondmens, ik ben een ochtendmens." Vanuit zijn kantoor zag Peter plot seling een rode gloed in de Werk plaats. Hij ging onmiddellijk kij ken, zag dat het niet pluis was en pakte de brandblusser. „Ik weet die blindelings te vinden." Maar niets hielp meer. „Ik ben naar bui ten gerend en werd daar bijna overreden door een wagen van de beveiligingsdienst." De bewaker belde het alarmnummer 112. „Ik kon zelf niet meer mijn mobieltje aan de praat krij- van het bedrijfsverzamelgebouw aan Noordland, waarin Motor 2000 al twintig jaar is gevestigd. Links van de motorzaak is een drukkerij (Farr), rechts een garage en erachter zijn nog drie bedrij ven. In één- en hetzelfde bedrijfs verzamelgebouw. Het kwetsbaarst leek de drukkerij, want daar ligt altijd veel papier. Als dat zou gaan branden, zou het leed niet te overzien zijn. De gen. Voor zijn gevoel duurde het een eeuwigheid voor dat de eerste brandweerwagen kwam en het bluswerk begon, maar Peter wil de brandweer zeker geen verwijten maken. „In zo'n si tuatie heb je dat natuurlijk altijd, [e staat er bij en je kunt zelf hele maal niets doen." Bij aankomst van de brandweer was al duidelijk dat er voor de mo torzaak geen redden meer aan was. Door de hitte sprongen de ruiten van de showroom. Het was zaak te voorkomen dat de brand zou overslaan naar andere panden brandweer wist het vuur in toom te houden en redde zo het com plex. rans Rademaker van drukke rij Farr weet woensdagoch tend niet of hij daarmee blij moet zijn. Zijn drukpersen zou den op volle toeren moeten draaien, maar alles staat stil. Hij wijst naar de stalen wand, die zijn pand scheidt van dat van Motor 2000. De wand is zwartgeblakerd. Elektrische bedrading is losgeko men en gesmolten, evenals de con tactdozen. „Het ergste is nog het roet." Frans laat een drukmachine zien. „Kijk, alles gaat nu al roes ten." Op een tafel staat een compu ter. Er ligt een zwart laagje op. „Hoe denk je dat dit apparaat er van binnen uitziet? Ik ben een hoop bestanden kwijt, vrees ik." Het brengt Frans tot een verzuch ting. „Het was misschien beter ge weest als alles was verbrand." Verzekeringsex- toen ik een perts lopen in en uit. „Jij bent ook altijd dag en nacht bezig, hé", zegt Chris Kole tegen Frans. „Hoe moet dat nu volgende week met ons blad, De Borselse Bode?", vraagt de drukker zich af. „Alles lag klaar voor de aflevering van vol gende week." Zijn zoon Armand meldt woensdag aan het einde van de middag dat de schade erger is dan verwacht. „De persen zijn waarschijnlijk rijp voor de sloop, zoveel roest zit erop." Peter Hage stapt met experts zijn motorzaak binnen. „Het seizoen moest voor ons net beginnen." foto Rolf de Feijter door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het bedrijfsverza melgebouw in Heinkenszand waar in Motor 2000 was gevestigd, was waarschijnlijk helemaal in vlam men opgegaan, als de constructie van het pand niet zo goed was ge weest. Officier van dienst Tonny van der Borgt zei dit gisteren. „De wanden hebben er een brandwe rendheid van een uur. Dat is de redding geweest. Vaak wordt op basis van het Bouwbesluit dertig minuten voorgeschreven." De schade door de brand die is be streden door brandweergroepen uit Heinkenszand, 's-Heer Arends- kerke en Nieuwdorp en met een ladderwagen uit Goes, is deson danks enorm. Eigenaar Jan Steke- tee, akkerbouwer in Driewegen, heeft het over '2 tot 2,5 miljoen eu ro'. Bij Motor 2000 zijn enkele tien tallen motoren van de exclusieve merken Aprilia en KTM verwoest. Die zijn al enkele honderdduizen den euro's waard. Zeker de helft van het dak van het gebouw moet worden vernieuwd. Kromgetrok ken tussenwanden moeten ook worden vervangen. Steketee: „Dit gaat drie tot vier maanden duren." Hij is op zoek naar vervangende bedrijfsruimte voor drukkerij Farr en Motor 2000. „Ik heb nog iets vrijstaan in Heinkenszand." Te zijner tijd zullen meer bedrijven tijdelijk ergens anders gehuisvest moeten worden, als het dak er ge deeltelijk af gaat. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. Vermoedelijk is spra ke geweest van kortsluiting. Vlammenzee in de nacht van dinsdag op woensdag in het bedrijfspand van Motor 2000 aan Noordland in Heinkenszand. foto Ronald de Jong door Emile Calon MIDDELBURG - Het Zeeuwse politie korps gaat definitief in hoger be roep tegen de uitspraak van de be stuursrechter dat de Ziekte van Ly me als beroepsziekte moet worden erkend. Volgens politiewoordvoerder Al- win Don vindt de korpsleiding dat deze uitspraak van de Middelburg se rechter moet worden getoetst door een hogere instantie. Vooral omdat met deze uitspraak veel geld gemoeid is. Hoeveel wilde hij echter niet aangeven. Een politieman uit Geersdijk liep in de jaren tachtig tijdens zijn werkzaamheden voor de veldpoli tie door een tekenbeet de Ziekte van Lyme op. Hij was destijds veel in de bossen en op de velden ac tief om stropers op heterdaad te kunnen betrappen. De politie wil de de ziekte niet erkennen als be roepsziekte en kortte hem op zijn salaris. Volgens Don heeft het korps voor dit soort zaken een verzekering. „Het is niet in staat om mogelijke kosten die uit dergelijke zaken naar voren komen zelfstandig voor haar rekening te nemen. Deze ver zekering stelt daarom voorwaar den. Als gevolg daarvan tekent het korps in deze zaak hoger beroep aan." De korpsleiding betreurt volgens hem dat de getroffen agent nog steeds geen duidelijkheid heeft in zijn situatie. Het algemeen belang telt hierbij echter zwaarder, aldus Don. HEINKENSZAND - Meer huurwonin gen moeten worden gebouwd en de verkoop van huurhuizen moet stoppen. Volgens de PvdA Borseie is dat noodzakelijk, omdat er een toenemende vraag is naar huurwo ningen door de onzekere economi sche situatie. De laatste jaren zijn er bovendien nauwelijks huurhui zen bijgekomen, behalve dan voor ouderen in woonzorgcentra. PvdA- raadslid Hubert Uitterhoeve vindt dat het college van B en W nieu we afspraken met woningcorpora tie R&B Wonen moet maken over het aanbod van huurhuizen. R&B merkt sinds een halfjaar een flinke groei van de vraag, ook van men sen die uit een koophuis komen. door Maurits Sep MIDDELBURG - De waterschappen lopen voor de muziek uit door al een nieuwe naam en huisstijl te kiezen voordat definitief besloten is over de fusie. Dat vindt Johan Robesin van de Partij voor Zee land. Robesin wijst erop dat het finale debat in Provinciale Staten over de fusie van waterschap Zeeuwse Ei landen en waterschap Zeeuws- Vlaanderen waarschijnlijk pa's na de zomervakantie plaatsvindt. Maar de nieuwe naam (Schelde- stromen) is al gekozen en ook de nieuwe huisstijl is al in de maak. „Dat kan en mag nog niet aan de orde zijn", stelt hij in schriftelijke vragen aan het dagelijks provincie bestuur. „Pas als Provinciale Staten zich (eventueel) positief hebben uitgesproken over de beoogde fu sie, kan er gewerkt worden aan een verdere invulling." Door nu al met een naam en huis stijl bezig te zijn zetten de water schappen het politieke debat on der druk, klaagt Robesin. Hij wil van Gedeputeerde Staten weten of die ook vinden dat de provinciale besluitvorming nu wordt 'gefrus treerd en gemanipuleerd'. Hij wil weten of GS ook bereid zijn de wa terschapsbesturen hierop aan te spreken. Robesin wil ook geïnfor meerd worden over de status van de fusieverkenningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55