'Woningtaxaties zijn Kapelle hoopt op geste provincie voor tunnel SaBeWa: Nog gat van 1,4 miljoen; samenwerking met Goes heeft weinig zin. Gratis proeflessen judo Nieuwbouw Het Gors voor volwassenen in Stationspark Goes Cursus praktisch Frans voor op vakantie 22 Donderdag 5 maart 2009 P2C Locatie fiets- en voetgangerstunnel Kapelle Mo lei >nWat( er Donja Odijk door Frank Balkenende en Harmen van der Werf KAPELLE - Kapelle vestigt haar hoop op de provincie om een fiets- en voetgangerstunnel onder het spoor tussen de Stationsstraat en de nieuwe wijk Zuidhoek aan te kunnen leggen. De gemeente komt nog 1,4 miljoen euro tekort. Op basis van een voorlopig ont werp van ingenieursbureau Arca- dis, die dat in opdracht van Prorail heeft gemaakt, kost de spoortun nel 4,6 miljoen euro exclusief btw. Op dit moment is er 3,2 miljoen euro in kas: twee miljoen van Ka pelle, zes ton van de provincie en zes ton van de rijksoverheid. De gemeente heeft de provincie om een aanvullende bijdrage ge vraagd. Volgens wethouder Jon Herselman zouden de gedeputeer den Toine Poppelaars (verkeer) als Harry van Waveren (ruimtelijke ordening) bereid zijn iets extra's te doen, niet in de laatste plaats om dat de provincie hecht aan een vei lige (fiets)verbinding tussen de Zuidhoek en het dorp Kapelle. Overigens heeft Van Waveren een voorwaarde gesteld. Het Kapelse project moet als het even kan wor den afgestemd op de plannen voor een halfverdiept spoor in Goes. Dat zou voordelen kunnen opleve ren bij de aanbesteding. Wethou der Herselman zei dinsdag in de gemeenteraad dat het geen zin heeft met Goes op te trekken. „We zijn al veel verder dan Goes." Herselman verwacht ook dat voor al Goes van het aanbestedingsvoor deel zal profiteren. „Ik zal dus weer met gedeputeerde Van Wave ren om de tafel moeten." Overigens is er mogelijk een finan cieel lichtpuntje. Paul van Betuw, de projectleider van Prorail die de raad informeerde over het project, voorziet dat er door de financiële crisis gunstiger kan worden aanbe steed. „Aannemers hebben nu al minder werk en die situatie kan de kosten drukken." De tunnel krijgt de vorm van een winkelhaak, waarbij de helling- hoek vijf procent is. Een iets min dere steile helling (maximaal vier procent) kost meteen 4,3 ton meer. De hellingbaan is langer, waardoor ruimte nodig is. Ook de bouwkosten nemen toe, omdat er meer meters damwand en funde ring nodig zijn. Verschillende raadsleden hopen dat fietsers straks wel naar boven kunnen trap pen en de bocht onder het spoor kunnen pakken zonder onderuit te ga.an. Herselman denkt echter dat het goed te doen is. Voor de bouw is het noodzakelijk het spoor bij Kapelle twee week einden te sluiten. Omdat voor 1 april 2009 buitendienststellingen voor 2010 moeten worden aange vraagd, is bouw pas mogelijk in 2011. Om dat tijdpad te halen, moet de raad medio dit jaar een besluit nemen over aanleg. Daarna is nog ruim een jaar nodig om het karwei voor te bereiden. Kapelle hoopt dat de provincie flink in de buidel wil tasten om een spoortunneltje te kunnen aanleggen. Er is nu nog een gat van 1,4 miljoen euro. Robert Traas uit Heinkenszand voert een verbeten gevecht tegen de in zijn ogen discutabele manier waarop woz-taxaties tot stand komen. 'Het is een principekwestie geworden'. door Luc Oggel T aarlijks maken duizenden men- I sen bezwaar tegen de door de I gemeente vastgestelde woz-waarde, omdat ze vinden dat die te hoog is. Aangezien de woz-waarde doorwerkt in onder meer de inkomsten- en water schapsbelasting, kan bezwaar ma ken lonen. Maar je krijgt niet zo maar gelijk, ondervindt ook Ro bert Traas. Hij heeft op dit mo ment nog een hoger beroepszaak lopen bij het gerechtshof in Den Haag over de aanslag 2007, is in be roep gegaan bij de rechtbank Mid delburg over de aanslag 2008 en heeft ook voor 2009 een bezwaar ingediend bij SaBeWa (Samenwer king Belastingen en Waardebepa ling, het belastingkantoor dat de Wet woz uitvoert voor de gemeen ten Goes, Borsele, Kapelle en Tho- len). Voor Traas is het inmiddels een principekwestie geworden. In zijn ogen is de woz-taxatie 'natte vingerwerk' en wordt er 'gegoo cheld' met cijfers. „Het is gewoon volstrekt ontransparant", stelt hij. De kruistocht van Traas be gint in 2007, als hij zijn woz-beschikking (peilda tum 1 januari 2005) ziet. Traas' in 2005 gekochte woning is naar zijn mening veel te hoog getaxeerd, te meer omdat inmiddels allerlei ern stige en waardeverminderende ge breken (onder meer een grote hoe veelheid asbest) aan het licht zijn gekomen. In een bouwkundig rap port is daar met geen woord over gerept. Hoewel de woz-beschik- king lager is dan het aankoopbe drag, vindt Traas dat zijn huis tien duizenden euro's te hoog is ge taxeerd. Dat is volgens hem ook ge bleken uit een tegentaxatie door de Vereniging Eigen Huis. Bij het opstellen van zijn bezwaar schrift maakt Traas gebruik van het taxatieverslag (A4) dat via de website van SaBeWa is op te vra gen. Hij komt erachter dat zijn wo ning is vergeleken met huizen van totaal andere orde en ontdekt (via een 'lek' in de website, dat daarna in allerijl is gedicht) dat dat ook voor tientallen andere huizen geldt. „Dat taxatieverslag is dus niet betrouwbaar en is gewoon een geautomatiseerd proces, dat bovendien met ondeugdelijke (lan delijk gebruikte, red.) software wordt uitgevoerd. Aan de voor waarde van de Waarderingskamer (een onafhankelijk orgaan dat ge meenten controleert) dat één van de drie referentieobjecten in de zelfde buurt moet staan, wordt lang niet altijd voldaan." Als Traas zijn bezwaar heeft ingediend, krijgt hij enke le weken later een veel uit gebreider taxatierapport. Daarin wordt gespecificeerd hoe SaBeWa tot de woz-waarde van zijn wo ning is gekomen. Tot zijn verba zing moet Traas vaststellen dat de berekeningen niet kloppen. „Zon der onderbouwing is gerekend met hogere grond- en kuubprij- zen, om zo toch in de buurt van de eerder vastgestelde woz-waarde uit te komen", stelt Traas. Hij liet de kwestie voorkomen bij de recht bank in Middelburg. „Het uitge breide taxatierapport wordt pas op gesteld nadat je bezwaar hebt ge maakt, want bij de rechter moet kunnen worden onderbouwd hoe aan de woz-waarde is gekomen. Komt dat niet overeen met de waarde op het verslag, dan reke nen ze er in dat rapport gewoon naartoe. Ik kon dat aantonen, maar de rechter ging daaraan voor bij." Traas ontdekt ook een 'vette leugen' in het rapport. „Er zou een inpandige inspectie hebben plaats gevonden, maar er is hier nooit ie mand geweest. Ook na mijn be zwaarschrift: is niet de moeite ge nomen om te komen kijken." Op dit moment heeft het gerechtshof de zaak in be handeling. „Gek genoeg is in de aanslag over 2008 wel reke ning gehouden met de eerdere be zwaren en is de woz-waarde met enkele tienduizenden euro's ver laagd. Ik begrijp het niet meer, vol gens mij wordt er maar wat ge daan." Overigens is Traas niet de enige die vraagtekens zet bij de ma nier waarop woz-taxaties tot stand komen. Ook politieke partijen in Tholen en Sluis hebben zich er al kritisch over uitgelaten. Fractie voorzitter Hans Boulogne van Al gemeen Belang Tholen stelde vo rig jaar dat er voor veel burgers 'geen touw aan vast is te knopen'. „Toch valt de politieke bemoeienis me tegen. Veel burgers zijn uitein delijk de dupe van fouten die ei genlijk pas aan het licht komen als je er wat meer induikt", besluit Traas. COES - Judogoes houdt tot 23 april een kennismakingsronde voor vol wassenen die wat meer willen be wegen. In de gymzaal van het Edudelta College in Goes biedt de vereni ging vier gratis lessen judo voor 25-plussers en jiujitsu voor 18-plus- sers. In het kader van de landelijke actie Start met (onderdeel van de campagne sominutenbewegenge ven sportverenigingen in heel Ne derland vier weken lang lessen. www.30minutenbewegen.nl GOES - Zorginstelling Het Gors laat een nieuw kantoor bouwen in het Goese Stationspark. De drie huidi ge kantoren gaan erin samen. „Dat scheelt veel gereis en e-mailver- keer", verklaart sectormanager Pe ter van den Berge. De huur van de 'oude' hoofdvestiging bij de wijk Noordhoek eindigt 1 december dit jaar. Het Gors heeft ook lege kanto ren (boven het station en het voor malige PZC-hoofdkantoor) beke ken in Goes, maar de huur van die panden bleek na verbouwing duur der dan nieuwbouw. door Luc Oggel GOES - Dat er wel eens fouten wor den gemaakt, zullen ze niet ont kennen, maar in de classificatie 'natte vingerwerk' kunnen Sjaak van der Steen en Jon Herselman, respectievelijk directeur en voorzit ter van SaBeWa, zich absoluut niet vinden. „Wij worden gecontroleerd door een onafhankelijk orgaan (de Waarderingskamer, red.), dus we kunnen er echt niet zomaar een potje van maken", zegt Van der Steen. Dat de waarderingssystema- GOES - De Alliance Francaise Coeur de Zélande in Goes start van avond met de jaarlijkse cursus Praktisch Frans voor op vakantie. De lessen worden gegeven op don derdagavond van 20.30 tot 22.00 uur in het Ostrea Lyceum in Goes. De cursus telt twaalf lessen die zijn bedoeld om de kennis van het Frans bij te spijkeren of weer op te frissen. Maximaal twintig deelne mers. Het lesgeld bedraagt €115,- plus 12,50 voor het lespakket. Voor informatie en inschrijvingen guillaume@zeelandnet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 46