Vrouwen Rapide op koers Bressiaanders in greep van loopvirus i Minder pretenties bij Hulster mannenteam en ploegen van Olympia. Oosterling en Verschorre aan wieg van Zwinstedenloop. PZC Donderdag 5 maart 2009 137 door Peter Snelders HULST - Na een langdurig winterre- ces maakt de hockeycompetitie zondag voor de Zeeuws-Vlaamse clubs een herstart. Het eerste vrou wenteam van Rapide gaat aan kop in de derde klasse en wil die posi tie vasthouden. De andere teams hebben minder pretenties. Hun doelstelling is om beter te preste ren dan voor de winterstop. DERDE KLASSE Trainer-coach Mark-Jan de Jonge van de vrouwen van Rapide hoopt dat zijn team met hetzelfde elan strijdt als voor de winterstop. „In dat geval komt het wel goed. De belangrijkste vraag is echter hoe we uit de startblokken komen. We hebben flink doorgetraind in de af gelopen maanden en een oefen duel met Tempo, de koploper in de vierde klasse, met 4-0 gewon nen. Dat zegt overigens niet alles. De competitiewedstrijd van zon dag thuis tegen Oirschot telt. Win nen we die, dan zitten we direct in het juiste ritme." Het nog steeds ongeslagen Rapide speelt nog zes thuis- en drie uitwedstrijden. Het Hulster mannenteam van coach Ab Klaeijsen presteert bedui dend minder goed dan vorig sei zoen. „We missen duidelijk de scherpte die we toen wel hadden. Bij vlagen zag ik daar wel eens iets van terug, maar te weinig om voor continuïteit te zorgen. Degraderen zullen we niet meer. We moeten gewoon zo veel mogelijk punten pakken. Al hebben we nog een zwaar programma voor de boeg met verschillende tegenstanders uit de kop van het klassement." Bij Rapide is doelman Jan-Willem Bogaert door werkzaamheden ge stopt. Hij wordt vervangen door André Paping. VIERDE KLASSE „Onze hoop is nog gevestigd op een plaats in het linkerrijtje. Maar het zal een heel karwei worden om dat te realiseren", is de mening van Jan Kruijsse, trainer-coach van de hockeysters van Olympia. „We hebben dit seizoen met veel absen-< ties te kampen gehad. Daardoor konden we nooit naar een collec tief toegroeien. Op Marloes Adriaansen kunnen we vanaf de winterstop geen beroep meer doen. Zij loopt een half jaar stage in Australië." De mannen van Olympia hebben een heel smalle selectie. Voorzitter Eric Leliveld: „Op papier hebben we maar net voldoende spelers. Er moet dan niet veel mis gaan of je bent onderbezet. Maar de saamho righeid is groot en de meeste spe lers zijn vrijwel altijd aanwezig. Als we in de problemen komen, dan lossen we dat op met het in passen van een jeugdspeler, of ie mand van het tweede team. We hebben zelfs al een beroep gedaan op spelers uit de veteranen. Op ter mijn voorzie ik minder proble men omdat er een aantal tech nisch vaardige jongens uit de A-ju- j nioren staan te trappelen om door te stromen." door René van Stee BRESKENS - 'Het is te gek voor woorden dat er in West- Zeeuws-Vlaanderen geen groot loopevenement bestaat.' Tot die conclusie kwamen de Bressiaan ders Sjaak Oosterling en Frank Ver schorre samen met hun vriend Frank Gijsel uit Sluis in mei '93 op weg naar een wedstrijd in Brussel. Dik een jaar later was het zo ver: de Zwinstedenloop in en rond Sluis zag het levenslicht. „Stichting De Zwinsteden werd opgericht op 9 februari 1994. Op zondag 20 maart hadden we bijna driehonderd sportmensen aan de start", vertelt mede-oprichter Oos terling over de voortvarendheid van de organisatoren. Hij was tot en met 2000 penningmeester en tot met 2006 bestuurslid. Op die tijd kijkt hij met veel plezier terug. „Maar dat er zó veel werk bij zou komen kijken, had ik nooit ge dacht." Een bestuur formeren (met onder anderen Jaap Fremouw en de ge broeders Theo en Willy Schram, van wie de laatste net als Frank Gijsel nog steeds actiefis), vrijwilli gers werven en een parkoers uitzet ten bleken achteraf gezien niet zul ke heel grote klussen. „Het zat 'm vooral in het benaderen van spon sors. Ik ging ze altijd alle 165 per soonlijk langs. Ook het onderhou den van allerlei contacten slokte veel tijd op. En er was meer: sten- cilwerk, consumptiebonnen ma ken, noem maar op." Frank Ver schorre, die vanaf het begin tot en met 2003 als bestuurslid fungeer de, knikt instemmend. „We wil den het ook altijd allemaal perfect regelen. En dat kostte gewoon heel veel tijd. Het heeft Sjaak ooit nog eens de deelname aan de mara thon van Rotterdam gekost." De stichting zocht in eerste instan tie de samenwerking met AV De Wielingen. Hoewel de club posi tief reageerde, stapte ze er niet in vanwege een overvolle agenda en tijdgebrek. In de beginjaren wer den toppers met aantrekkelijke startgelden naar Sluis gelokt. Op het razendsnelle parkoers van Sluis naar Damme via het kanaal Sluis-Brugge werd in 1998 bij zo wel de mannen als de vrouwen de snelste tijd ooit gelopen. Middel burger John Vermeule (in 1.04.31) en Carla Beurskens (in 1.16.23) wa ren daar verantwoordelijk voor. Beide sporters maakten veel in druk op Oosterling en Verschorre. „John was altijd een boegbeeld van de Zeeuwse en Nederlandse at letiek. En het is ook nog eens een buitengewoon aardige vent", zegt Verschorre. „Voor Carla Beurskens geldt min of meer hetzelfde", voegt Oosterling er aan toe. Inmiddels trekt de Zwinsteden loop, traditioneel op de derde zon dag in maart, bijna duizend deelne mers. De Belgen domineren, maar dit vinden beide mannen van het eerste uur geen bezwaar. „Met Vlaanderen als achterland is het lo gisch dat dit zo is. En er komen al tijd prima lopers vandaan. Dus wat wil je nog meer." Wat Verschorre en Oosterling be treft houdt de Zwinstedenloop nooit op te bestaan. Dat ze niet meer tot de organisatie behoren, heeft er vooral mee te maken dat ze zelf nog veel te graag lopen en hun handen volledig vrij willen hebben. Oosterling: „We konden het bestuur ook met een gerust hart achterlaten. Want er stond en staat een prima en enthousiaste groep mensen. Ik heb er ook een spreuk in het Latijn voor. Suavis la borum est praeteritorum memoria. Ofwel: zoet is de herinnering aan voorbije inspanningen." Het loopvirus kreeg Verschorre en 'We wilden het ook allemaal altijd perfect regelen. En dat kostte gewoon veel tijd' Oosterling in hun greep na hun ac tieve voetbalcarrière bij Breskens. Hun nieuwe sport groeide uit tot meer dan zo maar een hobby. De bloedfanatieke Verschorre, die geen gelegenheid onbenut laat om mensen warm te maken voor het lopen, houdt alles nauwgezet in schriftjes bij. Maandelijks traint hij zo'n vierhonderd kilometer. „Ik heb er echt heel veel voor over. Het is ook altijd heerlijk dat m'n hoofd weer helemaal leeg is als ik m'n rondje heb gedaan. Ook daar om is lopen een zeer gezonde be- zigheid." Sjaak Oosterling is op zijn manier net zo fanatiek. Hij komt wekelijks aan zo'n veertig loopkilometers. Tijden zeggen hem niks. „Ik train zonder horlo ge. Het gaat erom dat je het vol brengt én dat je verantwoord be zig bent. Ze zullen mij dus nooit kotsend over de finish zien ko men", aldus Oosterling, die blijft lopen totdat het echt niet meer kan. Datzelfde geldt voor Verschor re, die afkoerst op een jubileum. De Zwinstedenloop op 15 maart moet zijn 500e wedstrijd worden. 5 Naam: Sjaak Oosterling Leeftijd: 59 jaar Woonplaats: Breskens Beroep: wachtgeld, voormalig verkeersleider bij de opge heven Provinciale Stoomboot Diensten Eerste loopwedstrijd: 1984 Aantal wedstrijden tot nu: dik 200 Snelste tijd op marathon: 3.25.01 (Rotterdam) Snelste tijd op de halve marathon: 1.39.22 Aantal marathons: 10, zeven keer Rotterdam, Berlijn, Kortrijk en Brugge Andere sporten: schaatsen, fietsen en de triatlon Naam: Frank Verschorre Leeftijd: 50 jaar Woonplaats: Breskens Beroep: postbode Eerste loopwedstrijd: 1989 Aantal wedstrijden tot nu toe: 498 Snelste tijd op de marathon: 2.40.38 (Rotterdam) Snelste tijd op de halve marathon: 1.13.58 Aantal marathons: 14, waaronder acht keer Rotterdam en onder meer ook Berlijn, Lon den, New York en Tokio. Andere sporten: fietsen Olympia-voorzitter Erik Leliveld: „Procentueel gezien zijn we één van de snelst groeiende clubs in Zuid-West Nederland." foto Wim Kooyman Sjaak Oosterling (links) en Frank Verschorre uit Breskens zijn mede-oprichters van de Zwinstedenloop. Beide atle ten zijn verslingerd aan het hardlopen. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43