Twintig jaar vooruit PZC s Inwoners kunnen zegje Ziekenhuis Goes opent één alarmnummer voor zwangeren Él imIEUW! Plastic hero De krant 5 weken voor 15 euro! ZEELAND W 2 I Donderdag 5 maart 2009 PZC Maatregelen moeten veiligheid bevallen op Walcheren verbeteren. WILLEM VAN DAM Dat rare oranje mannetje dook overal op. Op krantenpa gina's, in bushokjes, in tv-spotjes. „Ik zit in je plu", zei het mannetje. En: „Ik zit in je ijskast." Of: „Ik zit in je telefoon." Dagenlang heb ik me afgevraagd wie en wat dat mannetje was. En dat was nou precies de bedoeling van het reclamebu reau dat de campagne had bedacht, nieuwsgierigheid wekken. Het mannetje heeft inmiddels zijn identiteit onthuld; hij is de plastic hero, die ons er allemaal toe wil aanzetten om het plas tic voortaan van de rest van ons afval te scheiden. Want zo maar weggooien, luidt de boodschap, is zonde - slecht voor het milieu en je kunt er boven dien zo veel nuttigs mee doen; truien maken bijvoorbeeld, of golfballetjes, autobumpers en weet ik veel wat nog meer. Zelfben ik nogal slordig, qua af valscheiding. Het restje nasi gooi ik niet altijd in de groenbak, in de grijsbak willen per abuis wel eens een paar lege wijnflessen belanden en de oude kran ten mik ik soms naast de papierbak. Tijd om ons leven te beteren, zei ik tegen mevrouw Van Dam. Ze knikte instemmend. Maar toen hadden we nog niet het be richt gelezen waarin werd gemeld, dat heel Europa te kampen heeft met een enorm overschot aan apart ingezameld afval. De recyde-industrie zit niet te wachten op onze ouwe rotzooi en de milieuministers zien met zorgelijke blik toe hoe hun stort plaatsen groeien. Kan iemand mij vertellen waarom ik dan toch die plastic pet- fles niet gewoon tussen het overige huisvuil mag proppen? Op de radio vernam ik dat de campagne rond het oranje man netje enkele tonnen heeft gekost. Weggegooid geld, lijkt me. Erg? Ach, als het maar in de juiste afvalbak terechtkomt. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Dagenlang heb ik me afgevraagd wie dat mannetje was COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Naam voorletters Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt^worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (na 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Tirrri f? De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft nadere informatie De provincie wil het eens andersom doen. Éérst inspraak, dan plannen maken voor de toekomst van Zeeland. En iedereen mag meepraten. door Ondine van der Vleuten Oostkapelle, woensdag middag, 14 uur. Buiten regent het, in de biblio theekbus is het droog. Dus verdringt iedereen zich in de krappe bus: bezoekers die boeken komen ruilen en de leden van het campagneteam van Nieuw! Zee land. Volgens GroenLinks-Staten- lid Leen Harpe, die ook acte de présence geeft, gaat het om een unieke gebeurtenis: éérst willen de gekozen volksvertegenwoordigers horen wat de Zeeuwen denken over de toekomst van hun provin cie, pas daarna worden plannen be dacht. „We beginnen dus met de inspraak. De inspraak is stap één." De komende maanden zijn er daar om vier regionale bijeenkomsten. Maar lang niet alle Zeeuwen wil len of kunnen naar bijeenkomsten komen. Vandaar dat het campagne team naar de Zeeuwen toe komt, op plekken waar veel aanloop is. De bibliobus in Oostkapelle, bij voorbeeld. Myrthe (n) en Celine (10) hebben hun boeken omgeruild en zijn in gesprek met Meike van de Linde. Praten met jonge kinderen kan heel lastig zijn, maar Meike heeft er duidelijk geen moeite mee. De Bijeenkomsten per regio Voor NieuwlZeeland worden 4 regiobijeenkomsten gehou den. De eerste: 10 maart, pro vinciehuis Middelburg, 19.00 uur. Daarnaast zijn er dichtbijhuis ontmoetingen in de hele pro vincie, vandaag in Middelburg en Vlissingen. Op zaterdag 26 september is er een manifestatie op Neeltje Jans. Alle informatie over activitei ten via www.nieuwzeeland.nu provincie heeft dan ook experts in 'creatieve communicatie' ingescha keld om gesprekken te voeren met inwoners van Zeeland. Ze zijn her kenbaar aan de knaloranje bo dywarmer met het logo van de campagne Nieuw! Zeeland. Meike, tegen de twee Oostkapelse vriendinnen: „Stel dat hier over zo'n vijftien jaar nog maar heel weinig kinderen wonen. Dat er nog juaar heel weinig scholen zijn. Hoe vind je dat?" Myrthe en Celi ne moeten er even over nadenken. Minder kinderen betekent minder vriendinnen, realiseren ze zich. En nu kunnen ze nog lopen naar school, dan zouden ze misschien wel een half uur met de bus moe ten. „Ik kan toch dichter bij de school gaan wonen?", bedenkt My rthe. Meike knikt. Dat kan. Je kunt natuurlijk ook een schoolbus laten rijden, van dorp naar dorp. „Of misschien bestaan tegen die tijd wel supersnelle elektrische fietsen en zijn er overal fietssnelbanen." Celine heeft ook nog een idee: op school overnachten. Alleen ga je je ouders dan wel missen. Na een half uurtje kletsen krijgen de mei- den nog een doosje pepermuntjes - mét campagnelogo - en wat brief kaarten mee. „Hier, heb je er wat extra, om aan vriendinnen te ge ven. Daar staat ook het adres van de site op. Als je nu vannacht in bed ligt en opeens denkt: hé, ik heb een topidee, kun je dat naar ons opsturen. En dan gaat Leen Harpe ermee aan de slag." Staten lid Leen Harpe heeft geamuseerd mee staan te luisteren. Dat van die fietssnelbanen lijkt hem wel een heel leuk idee, zegt hij lachend. De komende maanden zal tijdens commissievergaderingen steeds even verslag gedaan worden van het verloop van de campagne, ver telt Harpe. Aan het eind van de dag zijn met de bibliobus ook Aagtekerke en Zoutelande aangedaan. Nog één bijeenkomst, in het Scheldetheater in Terneu zen, dan zit de eerste campagne dag er weer op. Overal zijn de mensen enthousiast over de persoonlijke één op één-benadering, merken de cam pagneleden. In de reacties heeft provinciewoordvoefster Liesbeth Hermsen-von den HofFtwee din gen regelmatig voorbij zien ko men. „Zowel bij jongeren als bij de ouderen hoor je dat ze het moeilijk vinden twintig jaar voor uit te kijken. En beide groepen vin den het openbaar vervoer heel be langrijk. Voor ouderen wordt het alleen maar belangrijker, want die houden er rekening mee dat ze op een gegeven moment zelf niet meer met de auto kunnen." zie de video op www.pzc.nl door Rinus Antonisse Provinciale Staten zijn bezig met NieuwlZeeland. Ze on derzoeken wat de toekomst kan brengen. Er dienen zich veran deringen in de samenleving aan. Kansen en bedreigingen. De Sta tenleden willen graag weten hoe de bevolking hierover denkt. Ze zijn op zoek naar meningen, idee- en, plannen en vernieuwende op vattingen. Rijp en groen. In de toekomst kijken is lastig. Voor Zeeland is er de komende ja ren één zekerheid. De samenstel ling van de bevolking verandert. Er komen steeds meer ouderen en minder jongeren. Dat staat, zon der kristallen bol of koffiedik kij ken, vast. In 6o procent van de woonkernen daalt de bevolking al. De verschuiving in bevolkingsop bouw en de krimp hebben gevol gen in alle onderdelen van de'sa menleving. De arbeidsmarkt,-de zorg, het onderwijs, de sportsec tor, het culturele leven. Alle Zeeuwen krijgen er vroeg of laat door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het ziekenhuis in Goes krijgt op korte termijn een spoednummer voor vrouwen die in het ziekenhuis moeten beval len. Zo'n lijn was er tot nu toe niet. „Ik vind dat we voor vrou wen in barensnood één telefoon nummer moeten hebben", zegt Pieter Vierhout, interimdirecteur. Het ziekenhuis wil beter communi ceren met zwangeren. Zo komt er informatie in alle mogelijke talen en houdt het ziekenhuis contact met vrouwen die langer dan 25 we ken zwanger zijn. „Want niet alles wat in een spreekkamer wordt ge zegd blijft meteen hangen", zegt Vierhout. Bovendien wil Vierhout vrouwen die bijna moeten beval len op afstand in de gaten houden. Dat kan met een sensorsysteem met zender dat bijvoorbeeld infor matie over hartslag, ademhaling en baarmoederactiviteit recht streeks naar het ziekenhuis stuurt. Daar kan men zien of de bevalling op gang komt. Dinsdagmorgen beviel een Middel burgse thuis van een tweeling. Vol gens Vierhout had het in dit geval niet uitgemaakt of de vrouw nog in Vlissingen terecht had gekund. De ouders hadden 's ochtends met het ziekenhuis gebeld omdat de vrouw bloed verloor. Omdat ze volgens Vierhout geen krampen had, is een afspraak gemaakt voor later op de dag. „Op enig moment ging de bevalling sneller dan ge dacht. De vader heeft weer naar het ziekenhuis gebeld, naar het se cretariaat gynaecologie, maar dat nummer was in gesprek. Toen heeft hij 112 gebeld. Het is abso luut niet zo dat het ziekenhuis de moeder geweigerd heeft." De Lokale Partij Vlissingen heeft naar aanleiding van het incident aan het ziekenhuis gevraagd om de afdeling verloskunde terug te halen naar Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2