Zeeland 'Je staat er machteloos bij' 19.50 Jarenlange strijd van de Vrienden van de Zeesluis beloond Digitenne Probeer Digitenne nu 4 weken gratis. Makkelijk toch? kpn Jongen gewond bij aanrijding Felle brand legt Motor 2000 in de as in Heinkenszand. 0'TT Beter beeld en geluid. Zwartenhoekse Zeesluis in Westdorpe wordt 'een parel in het groen'. n Kom naar Primafoon of de kpn winkel bij jou in de buurt w PZC Donderdag 5 maart 2009 125 HEINKENSZAND - Hij was nog aan het werk, even na half één in de nacht van dinsdag op woensdag. „Ik wilde de administratie nog bij werken", vertelt Peter Hage de och tend na de fatale brand, „want ik zou naar Spanje gaan later in de week, voor een presentatie van de nieuwe modellen van KTM, één van onze motormerken." „Dat had een snoepreisje moeten worden", voegt zijn compagnon Chris Kole toe. Het verbaast hem niks dat Peter nog zo laat aan de slag was. „Peter is een avondmens, ik ben een ochtendmens." Vanuit zijn kantoor zag Peter plot seling een rode gloed in de werk plaats. Hij ging onmiddellijk kij ken, zag dat het niet pluis was en pakte de brandblusser. „Ik weet die blindelings te vinden." Maar niets hielp meer. „Ik ben naar bui ten gerend en werd daar bijna overreden door een wagen van de beveiligingsdienst." De bewaker belde het alarmnummer 112. „Ik kon zelf niet meer mijn mobieltje aan de praat krijgen." Voor zijn ge voel duurde het een eeuwigheid voordat de eerste brandweerwa gen kwam en het bluswerk begon, maar Peter wil de brandweer zeker geen verwijten maken. „In zo'n si tuatie heb je dat natuurlijk altijd. Je staat er bij en je kunt zelf hele maal niets doen." Bij aankomst van de brandweer was al duidelijk dat er voor de motorzaak geen red den meer aan was. Door de hitte sprongen de ruiten van de showroom. Het was zaak te Voor Zasïn&éSfile Qranècofé - fëesfauranf MAANDMENU sopa de pirmiento of buffalo wings Chimichanga of combinacion ribeye/quadril mexicaanse koffie of verrassingsdessert Ook voordelige arrangementen voor bedrijfsuitjes, gezelschappen en feestjes Nieuwe Kerkgang I - Middelburg (0118) 636960 «én f 'WF-'V Verkoolde motoren in de showroom annex werkplaats van Motor 2000 in Heinkenszand. foto Rolf de Feijter komen dat de brand zou overslaan naar andere panden van het be drijfsverzamelgebouw aan Noord- land, waarin Motor 2000 al twin tig jaar is gevestigd. Links van de motorzaak is een drukkerij (Farr), rechts een garage en erachter zijn nog drie bedrijven. In één- en het zelfde bedrijfsverzamelgebouw. Het kwetsbaarst leek de drukkerij, want daar ligt altijd veel papier. Als dat zou gaan branden, zou het leed niet te overzien zijn. De brandweer wist het vuur in toom te houden en redde zo het com plex. Frans Rademaker van drukke rij Farr weet woensdagochtend niet of hij daarmee blij moet zijn. Een brand heeft in de nacht van dinsdag op woensdag zware scha de veroorzaakt in een motoren zaak en een drukkerij in Hein kenszand. Zijn drukpersen zouden op volle toeren moeten draaien, maar alles staat stil. Verzekeringsexperts lo pen in en uit. Frans' zoon Armand meldt woensdag aan het einde van de middag dat de schade erger is dan verwacht. „De persen zijn waarschijnlijk rijp voor de sloop, zoveel roest zit erop." Peter Hage stapt met experts zijn motorzaak binnen. „Het seizoen moest voor ons net beginnen." VLISSINGEN - Een vijftienjarige jon gen uit Vlissingen raakte dinsdaga vond gewond bij een aanrijding in zijn woonplaats. De jongen reed op zijn scooter en botste op de kruising van de Sloe- weg en de Nieuwe Vlissingseweg met de auto van een 48-jarige auto mobilist uit de gemeente Veere. De jongen moest ter observatie een nacht in het ziekenhuis blij ven. De Vlissinger was als vijftienjarige nog te jong om op een scooter te mogen rijden. Volgens de politie was hij boven dien door rood gereden. De scoo ter was ook nog eens slecht ver licht en onverzekerd, het kenteken was geschorst en de jongen had geen brommercertificaat. WESTDORPE - Maurice Kindt en zijn Westdorpe Vrienden van de Zwartenhoekse Zeesluis hebben er jaren voor gestreden. Eerst voor de erkenning van het oude sluisje als monument, vervolgens voor een opknapbeurt en ten lange leste voor een herinrichting van de om geving van het inmiddels erkende monument, zodat dit in volle glo rie tot zijn recht kan komen. Fase 1 werd in oktober 2005 -met een zucht van verlichting bij de Vrienden - afgesloten met de ver werving van de status van rijksmo nument. De erkenning maakte stap 2 een stuk makkelijker, hoe wel het bijeenkrijgen van midde len om de uit 1789 daterende zee sluis te restaureren niet van een leien dakje liep. De provincie, wa terschap Zeeuws-Vlaanderen, Ter- neuzen en Rijkswaterstaat stelden vrij snel elk een ton beschikbaar HNj De provincie stelt 62.000 euro beschikbaar voor aankleding van de omgeving van de tot monu ment verklaarde Zwartenhoekse Zeesluis in Westdorpe. om de oude zee-en inundatiesluis een grondige opknapbeurt te ge ven. De Vrienden sprokkelden 30 mille bij elkaar, maar het Rijk liet op zich wachten. Uiteindelijk kwam de Rijksdienst voor de Mo numenten vorige zomer over de brug met 160.000 euro subsidie en kon de mannen van aannemings bedrijf Leenhouts hun bik-, beitel en voegwerk aanvangen. De restau ratie liep voorspoedig en deze week werd duidelijk dat fase 3 kan worden aangevangen nu de provin cie bijna 62 mille subsidie beschik baar heeft gesteld voor de aankle ding van het monument. Het is de bedoeling dat de sluis beter zicht baar gemaakt wordt in het land schap. Dat kan door aan de water gang die naar de sluis loopt een steiger te plaatsen, een voetpad naar die steiger toe aan te leggen, een parkeerplaats bij het monu ment te leggen, een picknickplaats en een bosprieeltje. Ook aan de zuidzijde van de sluis moet weer water stromen. Om dat mogelijk te maken wordt de sloot ter plekke verbreed en uitgebaggerd. De werk zaamheden moeten de komende maanden worden uitgevoerd, zo dat het monument medio oktober een parel is in wat ter plekke de Groene Knoop moet gaan heten. II If s* |1 I II 2 H s Gratis gebruik van digitale ontvanger 100,- per jaar goedkoper dan UPC of Ziggo* Binnen 10 minuten zelf aan te sluiten sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27