Super de Boer krabbelt op MKB wil dat provincie crisismaatregelen neemt Peijs zet Zeeland in New York - op de kaart Uitzendbureaus in rode cijfers Winst verdrievoudigt mede dankzij belastingvoordeel. Voorzitter Regioraad MKB vindt dat er te weinig wordt gedaan. Europese betogingen tegen aanpak crisis RBS stoot delen van ABN Amro China af PZC Donderdag 5 maart 2009 1 7 AMSTERDAM - Supermarktconcern Super de Boer heeft de verlieslij dende jaren van Laurus van zich afgeschut. Het bedrijf verdrievou digde de nettowinst, bracht de schulden verder terug en is posi tief over de toekomst ondanks de economische neergang. Topman Jan Brouwer noemde Su per de Boer 'een huis op orde'. Super de Boer maakte gisteren be kend dat de, nettowinst in 2008 is uitgekomen op 29 miljoen euro. Dat is bijna drie keer zo veel als in 2007 toen de nettowinst 10 mil joen euro bedroeg. De flinke groei is mede te danken aan een belas tingvoordeel van 16 miljoen euro. Het bedrijfsresultaat kwam uit op 25 miljoen euro tegen 21 miljoen euro een jaar eerder. Het bedrijf gaf geen concrete finan ciële verwachting. De economi sche neergang speelt ook Super de Boer parten. „Het gaat hard waaien, maar hoe hard, dat laat zich niet voorspellen." Volgens Su per de Boer slaan scherpe aanbie dingsacties aan bij de consument die duidelijk op zoek is naar goed kopere producten. Neerlands grootste supermarktconcern Ahold zei maandag nog niet te merken dat consumenten duurde re producten inruilen voor goedko pere varianten of naar zogeheten discountwinkels gaan. Super de Boer, dat kampt met een duur imago, wil klanten trekken en behouden met het grote assorti ment huismerkartikelen en voor deelverpakkingen. „We zullen nog meer prijzen verlagen", aldus Brou wer. „Maar we zullen nooit de goedkoopste supermarkt van Ne derland worden." Bovendien gaat het bedrijf komend jaar verder met het moderniseren van het winkelbestand. IRW Supermarktconcern Super de Boer heeft de nettowinst verdrie voudigd. De groei is mede te dan ken aan een belastingvoordeel. Het concern is positief gestemd. Aandeelhouders, waaronder het Franse supermarktconcern Casino met een belang van 57 procent, krijgen geen dividend. Het bedrijf wist het eigen vermogen wel op te stuwen van 51 naar 80 miljoen eu ro, maar dit is volgens de regels nog onvoldoende om dividend uit te gaan keren. Brouwer wilde niet zeggen wanneer het concern in staat is om dividend uit te keren. Het concern maakte ook bekeild dat de dekkingsgraad van het ei gen pensioenfonds beneden het minimumniveau van 105 procent ligt. Deze situatie zal niet leiden tot een aanvullende pensioenlast op de jaarrekening van 2008, aldus Super de Boer. Het pensioenfonds werkt aan een herstelplan. door Lilian Dominicus NEW YORK - Zeeland betreedt ac tief de markt voor Amerikaanse toeristen, zegt commissaris van de koningin Karla Peijs. Zij sloot giste- ren een driedaags werkbezoek in New York af met een gesprek met het aldaar gevestigde Nederlands Bureau voor Toerisme en Congres sen (NBTC). Daarin is gesproken over het promoten van Vlissingen als tussenstop op de lijn die van Scandinavië naar de landen aan de Middellandse Zee vaart. „Amerikaanse toeristen zijn be kend met de tulpenvelden, de cof feeshops en Amsterdam. Het nieu we is daar een beetje van af Daar om willen we nu het authentieke van stadjes als Zierikzee, Veere en Middelburg in de markt zetten. Amerikanen zijn gek op die oude, karakteristieke straatjes", aldus een enthousiaste Peijs. Ze is zich ervan bewust dat de Amerikaanse toerist graag alles in één dag wil bekijken. „We denken aan het ontwikkelen van een programma waarin ze zo veel mogelijk, in een keer kunnen laten zien." De gesprekken verkeren overigens 1 nog in de oriënterende fase, zegt NBTC-directeur Conrad van Tigge- len in New York, zelf een Zeeuws- Vlaming. Hij denkt ook dat Zee land, naast de authenticiteit, culi nair iets bieden heeft aan de Ame rikanen. Peijs heeft zich in New York ook op de hoogte laten stellen van de activiteiten rond NY400. Mogelijk zendt Zeeland enkele platbodems naar New York als onderdeel van de festiviteiten. „Dat zou dan in de week van 8 september zijn, als het Nederlandse dorp er is, de IT209 Water Forum wordt gehouden en er een landbouwevenement plaats vindt. Mogelijk komt de kroon prins ook naar de waterconferen tie. Maar er zijn nog veel onduide lijkheden over wat wanneer komt. Daarom wil ik eerst meer zeker heid hebben, voordat we de platbo dems sturen, want het kost ons wel geld." DEN HAAG - Net als Randstad is uit zendconcern USG People in het laatste kwartaal van vorig jaar in de rode cijfers gedoken. Door de af nemende vraag naar tijdelijk perso neel kwam USG uit op een netto verlies van 77 miljoen euro, tegen een winst van 36 miljoen een jaar eerder. Het Zwitserse Adecco, het grootste uitzendconcern ter we reld, verloor 22 miljoen euro. De uitzendbranche heeft het door de economische recessie zwaar te verduren. Bij reorganisaties in be drijven moet tijdelijk personeel er als eerste uit. De omzet van uit- zendbedrijven loopt hierdoor sterk terug. USG People boekte in het vierde kwartaal van 2008 een omzet van 952 miljoen euro, een daling van 6 procent. Het bedrijf zegt dit jaar verder in de kosten te moeten snijden. Adecco zette 14 procent minder om. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het midden- en klein bedrijf in Zeeland verdient in deze crisistijd extra steun van de provin cie en de gemeenten. Ook Rijkswa terstaat zou zich meer rekenschap moeten geven van de problemen, waarmee het MKB in de Zeeuwse regio kampt. Voorzitter Peter Feijtel van de Re gioraad van MKB-Zeeland pleitte gisteravond tijdens de jaarlijkse bij eenkomst 'MKB Ontmoet' in het Scheldetheater in Terneuzen voor steun op alle fronten. Hij verweet de provincie tot nu toe te weinig concreets te hebben gedaan. „Maat regelen voor de lange termijn zijn best leuk, maar we hebben nü be hoefte aan concrete projecten, con crete steun. Er is een provinciale crisispot van 35 miljoen euro. Spreek die aan en maak die geld pot ook toegankelijk voor de klei nere bedrijven. Nu is steun voor 99 procent van de bedrijven in on ze sector nog onbereikbaar door al lerlei regeltjes." Feijtel wees erop dat juist het midden- en kleinbe drijf in tijden als deze uitermate creatief en innovatief is en dat er weinig ontslagen vallen. „Die flexi biliteit mag best worden beloond." Gedeputeerde Marten Wiersma (economie) wees op het recente overleg dat op initiatief van de pro vincie met alle Zeeuwse marktpar tijen is gevoerd. In mei krijgt dat een vervolg. Er ligt onder meer een plan voor aanleg en onder houd van wegen en fietspaden, de lastendruk wordt in toom gehou den en er is de actie 'schoon en zuinig', gericht op maatregelen te gen energieverlies in minstens 15.000 Zeeuwse woningen. „Maar daar moeten jullie dan wel bij aan haken. En dat heb ik een beetje ge mist." Staatsecretaris Jan Kees de Jager van Financiën stak de Zeeuw se MKB'ers een hart onder de riem. „Mijn inzet is om u niet in de weg te staan als overheid en om waar mogelijk ondernemer schap te bevorderen." BRUSSEL - Op 15 mei wordt er in Brussel betoogd tegen de krediet crisis. Het initiatief hiervoor komt van de Europese vakbondskoepel Etuc. Die vindt 'het onaanvaard baar dat werkgevers en burgers de last moeten dragen van een crisis die zij niet veroorzaakt hebben'. Op 16 mei staan in Praag en Ber lijn acties gepland. SHANGHAI - Royal Bank of Scot land (RBS) heeft delen van ABN Amro China in de etalage gezet. RBS is van plan de consumenten- tak van de Chinese bankactivitei- ten te verkopen, met uitzondering van vestigingen in Shanghai en Pe king. Ook enkele andere onderde len van de Chinese ABN-tak wil RBS in handen houden. Financieel directeur Thomas van Beek (I), directievoorzitter Jan Brouwer (m) en commercieel directeur Eric Leebeek (r) van supermarktconcern Super de Boer presenteren de jaarcijfers. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17